بیمارستانهای مازندران آماده خدمت رسانی در زمینه گردشگری سلامت هستند

به گزارش گیگابلاگ، میراث آریا/ براساس گزارش های بدست آمده، بیمارستانهای مازندران آماده خدمت رسانی در زمینه گردشگری سلامت هستند.

بیمارستانهای مازندران آماده خدمت رسانی در زمینه گردشگری سلامت هستند

صادق برزگر در جلسه هم اندیشی توریستی سلامت که با حضور دبیرکل مرکز توسعه توریستی سلامت کشورهای اسلامی، دانشگاه علوم پزشکی مازندران و بخشهای خصوصی فعال در حوزه توریستی سلامت برگزار گردید، گفت: استان مازندران دارای ظرفیت های توریستی بیشماری است که توریستی سلامت یکی از مهمترین این ظرفیت هاست.

مدیرکل میراث فرهنگی، توریستی و صنایع دستی مازندران با بیان اینکه هدف از برقرای این جلسه آشنایی با ظرفیت های توریستی سلامت در مازندران است، اضافه نمود: خوشبختانه در حوزه علوم پزشکی بیمارستانهای ما در بخش خدمات توریستی سلامت هم در بعد داخلی و هم خارجی دارای ظرفیت های قابل توجهی است و بخش خصوصی فعال در این زمینه وجود دارد. ان شاءلله بتوانیم در مسیر توسعه توریستی سلامت استان گام موثر برداریم و با همکاری همدیگر و خرد جمعی شاهد اتفاقات خوب در استان باشیم.

مجید زنگوئی، دبیرکل مرکز توسعه توریستی سلامت کشورهای اسلامی در جلسه هم اندیشی توسعه توریستی سلامت در مازندران ضمن تبریک هم افزایی بین ساختارهای فعال در بخش توریستی اظهار کرد: این هم افزایی می تواند ظرفیت خوبی برای ارتقای سطح توریستی سلامت در مازندران گردد.

او پیرامون اینکه بیمارستانهای مازندران آماده خدمت رسانی در زمینه توریستی سلامت هستند، اضافه نمود: شاید در شرایط حاضر کشور، توریستی سلامت با مشکلاتی روبرو باشد که موضوعات توسعه ای را با چالش هایی روبرو می نماید، وظیفه ما توسعه سازی و شبکه سازی برای فعالیت کشورهای اسلامی است که حدود هفت سال به عنوان یکی از نهادهای بزرگ در کشورهای مختلف جهان برنامه هایی را اجرا می نماید.

زنگوئی اعلام نمود: کار مرکز توریستی سلامت کشورهای اسلامی از ابتدای تاسیس، موضوع شبکه سازی و توسعه ارتباطات بین المللی در حوزه توریستی سلامت با موضوع کشورهای اسلامی بوده است، در این حوزه دولت ها نقش تسهیلگر در توسعه مناسبات را اجرا می نمایند و این مرکز در زمینه اجرای برنامه های توسعه ای از بودجه دولتی استفاده نکرده و همیشه بودجه از بخش های خصوصی تامین شده و توسعه شبکه هم بواسطه مشارکت بخشهای خصوصی از کشورهای مختلف جهان شکل میگیرد.

رئیس انجمن توریستی نو التاسیس سلامت استان تهران گفت: در حال حاضر این مرکز دارای زیرمجموعه هایی با عنوان (HTDC) به معنای شتاب دهنده تخصصی حوزه توریستی سلامت است، دفتر مرکزی آن در تهران، یکی از شعب آن در ترکیه در حال تاسیس و دیگری نیز با همکاری وزارت بهداشت و وزارت توریستی تونس در آن کشور در حال تاسیس است که اقدامات اجرایی آن به ترتیب صورت گرفته و در گامهای بعدی در عمان و آلمان هم این ساختار در حمایت از کسب و کارهای نوآورانه در حوزه سلامت و توریستی ایجاد خواهد شد.

این مسئول یادآور شد: مجموعه HTDC آموزشگاه نیز اجرای دوره های آموزشی مرتبط را بر عهده دارد، ما این دوره ها را در دو بخش مجازی و حضوری با حضور فعالان این عرصه از کشورهای مختلف جهان برگزار می کنیم که این یکی از موضوعاتی است که در مازندران نیز باید به آن توجه کنیم، مجموعه دیگر ما در حوزه رسانه و آفیس است، ما یکسری از رویدادهایی با عنوان کنگره بین المللی سلامت کشورهای اسلامی را در ایران که ششمین دوره آن سال جاری و رویداد IPH با موضوع برندسازی بیمارستان ها و مراکز درمانی در داخل و رویداد هایی در زمینه توریستی سلامت در کشورهایی مانند امارات، عمان، 2 رویداد در هند، 2 رویداد در تونس، سه رویداد در ترکیه برگزار می گردد .

او با بیان اینکه ما نهادی دولتی نیستیم، گفت: ارتباط نزدیکتر شما در شبکه های بین المللی با هدف معرفی ظرفیت های استان در جهان خواسته ماست، متاسفانه ما در کشور، برون دادی از ظرفیت های خود در حوزه بین المللی نداریم و ساختارها حضور موثری وجود ندارد، یعنی آن سمت از ظرفیت های ما هیچ آگاهی ندارند .

ایران برای فعالیت های بین المللی تجربه چندانی ندارد

زنگوئی به معرفی چشمه سورت که شبیه چشمه ای در ترکیه است، اشاره نمود و اضافه نمود: ظرفیت های درمانی ما با توجه به کیفیت و قیمت مناسب نیز به جهان معرفی نمی گردد. ما در طی سالها کاملا بسته عمل کردیم و بعلاوه حضور موثری در کشورهای بین المللی نداشتیم، کاری که HTDC می تواند انجام دهد، هموار کردن این مسیر در حوزه توریستی درمانی، تندرستی، دهکده های سلامت و غیره است تا بتوانیم با بازیگرهای بین المللی در این حوزه آشنا شده و آنها نیز شما را بشناسند.

دبیرکل توریستی سلامت کشورهای اسلامی یادآور شد: بحث ساری 2022 موضوع بسیار مهمی است و شاید خیلی ساده از کنار آن رد شدیم، چرا که متاسفانه ما در ایران برای فعالیت های بین المللی تجربه چندانی نداریم و این باید به وسیله فعالان استان و تشکلات بین المللی معرفی گردد تا کشورهای مختلف ظرفیت های ساری را بشناسند.

این مسئول با تاکید بر اینکه وقت آن رسیده که ظرفیت های خود را به جهان معرفی کنیم، گفت: اینکه مازندران به عنوان قطب توریستی و تندرستی مازندران معرفی گردد احتیاج به کوشش دارد تا این استان به این نام شناخته گردد و در این راستا اقدام عملیاتی مستمر با نقش آفرینی بخش خصوصی و تسهیلگری مدیران دولتی باید انجام گردد و HTDC نیز در این مسیر تسهیلگر است .

او در ادامه توضیح داد: مازندران در بخش درمان در بعضی از حوزه ها می تواند ظرفیت خوبی داشته باشد، در حوزه آب درمانی و توریستی ورزشی می تواند معرفی گردد، زمینه و شبکه ما راه دسترسی شما به کشورهای بزرگ جهان را باز می نماید تا فعالان مالی بتوانند از این زمینه استفاده نمایند.

معاون درمان علوم پزشکی مازندران در مورد ظرفیت های توریستی سلامت در این جلسه گفت: مازندران در بخش درمان دارای بیمارستانهای خوب، دکترای متخصص و فوق تخصص است که می تواند خدمات بسیار خوبی ارائه نمایند.

کاظم محمودی، پزشک با اشاره به بخش قلب بیمارستان فاطمه زهرا ساری که به صورت منطقه ای فعالیت می نماید، اضافه نمود: بیمارستان خاتم الانبیاء بهشهر در زمینه چشم پزشکی، بیمارستان شهید بهشتی نوشهر در مورد بیماری های عمومی و ارتوپدی، بیمارستان سجاد در زمینه جراحی و بیمارستان حضرت زینب ساری در بخش ناباروری دارای ظرفیت های خوبی در توریستی سلامت است.

او با اشاره به فعالیت بیمارستان شمال آمل در زمینه قلب و عروق و ارتوپدی گفت: بیمارستان خصوصی شهسوار تنکابن و بیمارستان طالقانی چالوس نیز در بخش جراحی عمومی ارتوپدی و زیبایی از جمله بخش هایی است که اعلام آمادگی کردند و مجوز مربوطه نیز اخذ شده است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مازندران یادآور شد: سرویس دهی به بیماران، ویزا، امنیت، اسکان، خدمات و حمل و نقل از موضوعات مهم در ورود توریست است. ما انتظار داریم با وجود فعالیت بخش خصوصی، با نظارت این سازمان به صورت هماهنگ و سازمان دهی شده قدم مثبت برداشته گردد.

او تاکید نمود: بخش بهداشت و درمان استان نیز به حمایت های بیشتر احتیاج دارد تا بتواند از این ظرفیت موجود به نحو احسن استفاده کند.

رئیس اتاق بازرگانی مازندران از دیگر سخنران این جلسه با بیان اینکه توریستی سلامت به علت موقعیت خاص مازندران در منطقه، دارای اهمیت ویژه ای است، گفت: توریستی سلامت حاوی موضوعات متنوعی است که یکی از بخش های آن در زمینه پزشکی و درمان است و چنانچه با مدیریت خوبی همراه گردد می تواند موقعیت مالی خوبی برای استان ایجاد کند.

عبدالله مهاجر اضافه نمود: لازمه توریستی سلامت، بهره مندی از یکسری الزامات و ارتباطات است، در این حوزه اولین چیزی که مدنظر ماست ایجاد امکانات ورود و خروج به آن کشور به وسیله هوایی، دریایی یا زمینی است و اگر این ارتباط برقرار گردد اصل موضوع محقق می گردد.

او از وجود خط پروازی مستقیم به عنوان یکی از موضوعات مهم برای ورود توریسم سلامت اشاره نمود و یادآور شد: تامین هزینه ایجاد خط پروازی از جمله مشکلاتی بود که موجب عدم ایجاد این خط و یا حذف آن شده است. راه باز و مسیر هموار شد، اما اتفاق نیافتاد مانند خط پروازی قزاقستان که تنها چند ماه طول کشید.

مهاجر توضیح داد: قطعا باید دولت حمایت کند و تعریفی برای آن داشته باشد. همه موضوعات در اختیار بخش خصوصی نیست و اینها جز همان الزاماتی است که باید رعایت گردد.

منبع: همگردی
انتشار: 13 آبان 1401 بروزرسانی: 13 آبان 1401 گردآورنده: gigablog.ir شناسه مطلب: 17300

به "بیمارستانهای مازندران آماده خدمت رسانی در زمینه گردشگری سلامت هستند" امتیاز دهید

1 کاربر به "بیمارستانهای مازندران آماده خدمت رسانی در زمینه گردشگری سلامت هستند" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیمارستانهای مازندران آماده خدمت رسانی در زمینه گردشگری سلامت هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید