حضور مقام وزارت خارجه آمریکا در تایوان؛ مداخله در امور حاکمیتی چین

به گزارش گیگابلاگ، حضور یک مقام وزارت خارجه آمریکا در تایوان برای نشستی یک روزه نشان دهنده خیز ایالات متحده برای مداخله جدی تر در حاکمیت سرزمینی چین است.

حضور مقام وزارت خارجه آمریکا در تایوان؛ مداخله در امور حاکمیتی چین

به گزارش گروه بین الملل گیگابلاگ به نقل از کیودو، نشست یک روزه گفتگوی آمریکا و تایوان روز دوشنبه برای آنچه توسعه همکاری در منطقه اقیانوسیه خوانده شد به میزبانی وزارت خارجه تایوان و دفتر نمایندگی آمریکا در تایپه برگزار شده است.

در این نشست یک روزه خانم ساندرا اودکرک از مقامات وزارت خارجه آمریکا در امور شرق آسیا و اقیانوسیه شرکت نموده بود.

این نخستین دیدار دیپلماتیک از ماه گذشته تا کنون به شمار می رود که تایوان روابط دیپلماتیک خود را با دو کشور حوزه اقیانوسیه قطع کرد.

اودکرک گفت: تایوان یک نیروی خوب در منطقه اقیانوسیه و در دنیا است. به همین دلیل ما قاطعانه از روابط تایوان با کشورهای جزیره اقیانوسیه حمایت می کنیم.

تایوان ارتباط دیپلماتیک خود با جزایر سلیمان و کریباتی را ماه گذشته قطع کرد و اکنون فقط 15 کشور خودمختاری این جزیره چین را به رسمیت می شناسند.

جوزف وو وزیر خارجه تایوان، چین را به دور کردن متحدان تایوان از این منطقه نیمه خودمختار با وعده های مالی متهم نموده است. از سوی دیگر شی جین پینگ رئیس جمهوری چین در گزارش خود در نوزدهمین کنگره حزب کمونیست درباره ایده یک کشور، دو سیستم و اتحاد دوباره سرزمین مادری چین به عنوان راهبرد کلیدی چین در عصر جدید یاد نموده است. این به آن معناست که پکن قصد ندارد از تایوان و همینطور هنگ کنگ به عنوان بخشی از حاکمیت سرزمینی خود چشم پوشی کند.

در مرداد ماه و در حالی که آمریکا موافقت خود را با فروش تسلیحات جدید به تایوان اعلام و از معترضان هنگ کنگ نیز رسما حمایت نموده بود، پکن نسبت به این گونه اقدامات ایالات متحده هشدار داد.

آمریکا سعی دارد با فروش تسلیحات خود به تایوان اهرم فشاری در منطقه برای چین داشته باشد.

واشنگتن اگرچه روابط رسمی با تایوان ندارد اما اصلی ترین تأمین کننده تسلیحات این کشور به شمار می رود، به طوری که چین اخیراً روابط نظامی آمریکا با تایوان را بازی با آتش خوانده و به واشنگتن هشدار داده است که از تعامل با تایوان خودداری کند.

فروش تسلیحات نظامی آمریکا به تایوان، حضور نظامی آمریکا در تنگه تایوان و هم چنین میزبانی دولتمردان واشنگتن از رهبر تایوان به معنای تداوم سیاست بحران آفرینی این کشور در منطقه است که می تواند بیش از پیش به نگرانی ها در خصوص رویارویی احتمالی چین و آمریکا دامن بزند.زیرا چین بارها اعلام نموده است که در حفاظت از حاکمیت ملی خود کوتاه نخواهد آمد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 17 مهر 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: gigablog.ir شناسه مطلب: 178

به "حضور مقام وزارت خارجه آمریکا در تایوان؛ مداخله در امور حاکمیتی چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حضور مقام وزارت خارجه آمریکا در تایوان؛ مداخله در امور حاکمیتی چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید