درخواست زالی برای منع سفر در تعطیلات آخر هفته

به گزارش گیگابلاگ، فرمانده مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به شاخص های بسیار فزاینده بیماری در استان تهران، ضمن تحلیل تفاوت ها و نکات تمایز پیک سوم اپیدمی نسبت به پیک های گذشته، گفت: امروز طی نامه ای به وزیر بهداشت درخواست کردیم تا برای تعطیلات تجمیع هفته آینده تدابیری در زمینه ایجاد مداخلات منعی برای سفر و ایجاد مکانیزم جرایم اعمال گردد.

درخواست زالی برای منع سفر در تعطیلات آخر هفته

برای سفر با تور پوکت همراه ما باشید. هیچ جا بهتر از سواحل زیبای تایلند نمیتواند خستگی را از تن شما بدر کند و تجربه آرامش را به شما بدهد.

به گزارش ایسنا، دکتر علیرضا زالی در حاشیه مراسم بزرگداشت و بدرقه شهید مدافع سلامت دکتر محمد زارع جوشقانی - رییس بیمارستان لبافی نژاد که در محوطه دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار گردید، در جمع گیگابلاگ ضمن تشریح شرایط تهران، اظهار کرد: متاسفانه تهران در طول چند هفته اخیر هیچ تغییری در شاخص های ابتلا ندارد و تقریبا طی روز های اخیر میزان ابتلا، بستری، مراجعین سرپایی و میزان مرگ و میر کماکان شاخص بسیار فزاینده ای را نشان می دهد.

طولانی شدن مدت اقامت بیماران در بیمارستان ها

وی با بیان اینکه به نظر می رسد که ما در تهران تماماً در پیک سوم اپیدمی به سر می بریم، توضیح داد: چند اتفاق در جریانات اخیر افتاده که ما را از پیک دوم متمایز می نماید، اول اینکه بیماران در شرایط بدحال تری مراجعه می نمایند، دوم اینکه مدت اقامت بیماران در بیمارستان ها نسبت به پیک اول و دوم، حداقل بین 1.2 تا 2.3 روز افزایش داشته و طولانی تر شده است.

زالی مراجعه دیرهنگام مبتلایان به مراکز درمانی را یکی از مهمترین دلایل این مساله عنوان نمود و گفت: بخشی از مبتلایان نیز به مراکز غیردولتی مراجعه می نمایند و تا رسیدن به مراکز ارجاعی تخصصی درمانی کرونا ممکن است زمان بر باشد.

مراجعه خانوادگی مبتلایان با حال عمومی نامساعد

وی نکته متمایز بعدی پیک سوم نسبت به پیک های قبلی را مراجعه خانوادگی مبتلایان عنوان نمود و اضافه کرد: بیشتر بیماران در پیک سوم به صورت خانوادگی مراجعه می نمایند؛ در صورتی که در پیک اول و دوم این الگو کمتر مشاهده می شد، به عبارت دیگر این روز ها افراد یک خانواده جمیعا با حال عمومی نامناسب و نامساعد مراجعه می نمایند.

حدود 25 درصد مراجعین نیازمند دریافت مراقبت های ویژه در بدو امر هستند

زالی با بیان اینکه تعداد بیمارانی که از اورژانس مستقیماً وارد بخش مراقبت های ویژه می شوند، نسبت به دوره های قبل افزایش بیشتری را نشان می دهد، اظهار کرد: به عنوان نمونه در روز گذشته در تهران 162 بیمار مستقیما در بخش مراقبت های ویژه بستری شدند. تقریبا حدود 20 تا 25 درصد مراجعین روزانه ما به مراکز درمانی استان تهران نیازمند دریافت خدمات مراقبت های ویژه در بدو امر هستند و بعضی پس از بستری در بخش و در سیر بیماری به این خدمات نیاز پیدا می نمایند.

پیک سوم در تهران هنوز حالت صعودی دارد

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در استان تهران با اذعان به اینکه فاصله بین پیک دوم و سوم اپیدمی تقریبا به نقطه افول قطعی نرسید، گفت: در صورتی که آغاز پیک دوم بعد از یک افول نسبی نسبت به پیک اول بود، ولی پیک دوم و سوم به هم متصل شده و یک حالت پیوستگی پیدا کردند، این یک حالت نگران نماینده است و حتی پیک سوم در تهران هنوز حالت صعودی تلقی می گردد و دچار کاهش شاخص نشده است.

میزان قله بستری و مرگ و میر در پیک سوم خیلی سریع تر حاصل شد

وی در ادامه با اشاره به نکته مهم بعدی در این رابطه، عنوان نمود: میزان قله بستری و میزان افزایش مرگ و میر در تهران خیلی سریع تر از پیک اول و دوم حاصل شده است؛ به عبارت دیگر اگر موارد و تعداد کلی بستری در بخش های عادی و مراقبت های ویژه در پیک دوم مثلا بین 3 تا 4 هفته طول کشید، این بار در عرض کمتر از 10 روز به این عدد و آمار رسیدیم که نشانه گسترش بیشتر بیماری در شهر تهران است.

زالی با بیان اینکه به نظر می رسد بیماری فراگیرتر و سرایت پذیر تر از قبل در شهر تهران در حال جولان است، تاکید نمود: طبیعتاً تا زمانی که رفت و آمد و فراوری سفر در داخل شهر مدیریت نگردد، این فرایند و چرخه ویروس منحوس در تهران استمرار پیدا می نماید و متاسفانه شاهد شهادت تعدادی از بهترین فرزندان این مرز و بوم خواهیم بود.

درخواست مدافعین سلامت از مردم و مسئولین

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در استان تهران با تاکید بر اینکه تیم پزشکی و درمانی دچار خستگی مزمن شده و چندین ماه مستمرا در کوشش تمام عیار برای مقابله با این بیماری قرار گرفته است، بیان نمود: شاید درخواست همه مدافعین سلامت از مردم و مسئولین این است که با رعایت جدی تر و مداخلات بازدارنده تر و همچنین ترویج دیسیپلین در تناسب با ماهیت خشن اپیدمی و این بیماری فراگیر به کاهش بار بیمارستانی یاری نمایند.

تضعیف سیستم دفاعی کادر درمان به دلیل فشار کاری غیر متعارف و مضاعف

زالی با تاکید بر اینکه تیم درمانی و پزشکی ما به ریکاوری نیاز دارد، عنوان نمود: حجم زیادی که روزانه به بیمارستان ها تحمیل می گردد، موجب خستگی مستمر کادر درمان شده و به نظر می رسد که یکی از دلایل افزایش تعداد ابتلا و شهدای مدافع سلامت در روز های اخیر، خستگی مزمن تیم درمانی و کاهش و تضعیف سیستم دفاعی آنان و همچنین فشار کاری غیر متعارف و مضاعفی است که به آن ها وارد می گردد.

تاثیر اعمال دورکاری در کاهش تردد های درون شهری

زالی در این بخش مصاحبه با تاکید بر تاثیر اعمال دورکاری در کاهش تردد های درون شهری، عنوان نمود: همان گونه که بار ها اعلام نموده ایم به نظر می رسد که با اعمال دورکاری، کماکان پیشنهاد ما و استانداری تهران تقلیل ظرفیت کارکنان در استان تهران حداقل برای یک تا دو هفته است که بتوانیم در این فرصت فراوری سفر ها در تهران را کم کنیم.

وی ادامه داد: با توجه به شرایط آلاینده ها و آلودگی هوا در تهران، به نظر می رسد که دورکاری هم در کاهش آلودگی هوا و هم بر ترافیک شهر اثرگذار است و همچنین می تواند باعث کاهش تردد های درون شهری گردد.

وی با بیان اینکه در اولین روز اجرای طرح تعدیل کارکنان در پیک دوم اپیدمی در تهران، کاهش 53 درصدی ترافیک کالبد مرکز شهر را شاهد بودیم، اظهار کرد: این مساله نشان دهنده تاثیرگذاری دورکاری بر این مساله و همچنین بر جمعیت استفاده از وسایل نقلیه عمومی است.

زالی با بیان اینکه تعداد زیادی بسته های پیشنهادی جهت تقلیل سفر های درون شهری و بین شهری تهیه نموده ایم، اظهار کرد: امروز هم طی نامه ای به وزیر بهداشت درخواست کردیم تا برای تعطیلات تجمیع هفته آینده تدابیری در زمینه ایجاد مداخلات منعی برای سفر و ایجاد مکانیزم جرایم اعمال گردد.

فرمانده ستاد کرونای تهران در سرانجام با اشاره به تاثیر محدودیت های کرونایی در چند هفته گذشته، عنوان نمود: هنوز تحلیل آمار میزان ترافیک و تردد انجام نشده، ولی به محض اینکه این آمار جمع آوری گردد، با توجه به زمان مشابه سال قبل ارزیابی ها اعلام می گردد، با این حال آنالیز تردد های یک روز قبل از سرانجام تعطیلات و آغاز سفر های بین استانی نسبت به سال گذشته 13 درصد کاهش تردد های بین استانی را نشان داد.

منبع: فرارو
انتشار: 29 آبان 1399 بروزرسانی: 29 آبان 1399 گردآورنده: gigablog.ir شناسه مطلب: 6300

به "درخواست زالی برای منع سفر در تعطیلات آخر هفته" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخواست زالی برای منع سفر در تعطیلات آخر هفته"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید