دولت در تبعید تبت: چین در قبال ربودن پانچن لاما پاسخگو باشد

به گزارش گیگابلاگ، دولت خودخوانده تبتی های ساکن تبعید به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد ناپدید شدن پسری که از او به عنوان دومین چهره رده بالای بودایی های تبت یاد می شود، خواستار پاسخگویی چین در قبال محل دقیق حضور وی شد.

دولت در تبعید تبت: چین در قبال ربودن پانچن لاما پاسخگو باشد

با ما همراه باشید و با تور چین از شگفت انگیزترین کشور جهان دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، مجلس تبت، واقع در شمال هند که به کاشاگ مشهور است اظهار داشت، این پسر که به عنوان پانچن لامای یازدهم معرفی شده است، در سال 1995 به همراه خانواده اش در سن شش سالگی ربوده شد و همچنان به عنوان تنها فرد مشروع برای داشتن این عنوان به رسمیت شناخته می شود.

چین که تبت را بخشی از خاک خود می داند، یک پسر دیگر به نام گیالتسن نوربو را برای این سمت معرفی کرده و گمان برده می شود که او تحت کنترل مستقیم دولت در خاک خود چین زندگی می کند و به ندرت در انظار عمومی ظاهر شده است.

مجلس کاشاگ در بیانیه ای اعلام داشت: اقدام چین در ربودن پانچن لاما و انکار قهرآمیز هویت مذهبی و حق او برای انجام اعمالش در صومعه خود نه فقط نقض آزادی مذهبی به حساب می آید بلکه در عین حال نقض فاحش حقوق بشر نیز محسوب می شود.

در ادامه بیانیه مذکور آمده است: اگر قرار به درست بودن ادعای چین در خصوص برخورداری تبتی ها در خود تبت از آزادی مذهبی باشد، باید پکن اطلاعاتی قابل بررسی در قبال خوب بودن حال و مکان حضور پانچن لامای یازدهم را به همراه یک سری اطلاعات دیگر ارائه کند. مناقشه اصلی مربوط به قدرت سیاسی و آیین های رمزی مربوط به معرفی پانچن لاما است؛ شخصی که او را تناسخ شده نفر قبلی می دانند.

دالایی لاما، رهبر معنوی تبتی ها که بعد از قیامی ناکام در سال 1959 علیه حکومت چین به تبعید خودخواسته فرار کرد، پانچن اصلی به نام گدهون چوئکیی نیاما را با کمک لاماهای تبتی مسلط به خوانش علائم و نشانه ها معرفی کرد.

چین ادعا می کند فرد حلول پیدا کرده تنها از طریق برداشت قرعه از داخل یک گلدان طلایی می تواند انتخاب شود؛ متدی که پکن از آن برای انتخاب نامزد خودش تحت کنترل شدید حاکمیت حزب کمونیست استفاده می کند.

به صورت سنتی پانچن لاما معمولا به عنوان یک مرشد و دستیار دالایی لاما، عالی ترین رهبر بودایی های تبت که هم اکنون 84 سال دارد خدمت می کند. پکن دالایی لاما را متهم به استقلال طلبی برای تبت کرده است.

راوه بلاگ: راوه بلاگ | با مجله صنعتی راوه همراه باشید

منبع: عصر ایران
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: gigablog.ir شناسه مطلب: 4051

به "دولت در تبعید تبت: چین در قبال ربودن پانچن لاما پاسخگو باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دولت در تبعید تبت: چین در قبال ربودن پانچن لاما پاسخگو باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید