شناسایی 100 هزار اثر تاریخی، پذیرایی از 25 میلیون گردشگر خارجی

به گزارش گیگابلاگ، به گزارش خبرنگاران، سمیع الله حسینی مکارم ظهر چهارشنبه در حاشیه بازدید تعدادی از مدیران مرتبط با گردشگری از کاروانسرای دیرگچین در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه برنامه گردشگری در قم بیشتر زیارتی است، بیان کرد: به دلیل وجود بارگاه ملکوتی حضرت معصومه(س) اولویت اول در زمینه گردشگری برای شهر قم گردشگری مذهبی است اما با توجه به اینکه استان قم در بخش کویری کشور واقع شده است یکی دیگر از ابعاد گردشگری ما برای این استان گردشگری طبیعی است.

شناسایی 100 هزار اثر تاریخی، پذیرایی از 25 میلیون گردشگر خارجی

اگر علاقمند به سفر با بهترین تور هوایی کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم تور کانادا از تورنتو، مونترال و ابشار نیاگارا دیدن کنید و بهترین تجربه سفر را داشته باشید.

وی ادامه داد: بالغ بر 2 میلیون و 300 هزار نفر از گردشگران ما گردشگران زیارتی هستند که به شهر مقدس قم و مشهد سفر می نمایند اما گسترش گردشگری طبیعت نیز جزو برنامه های آینده کشور است که قم در این راستا می تواند فعالیت داشته باشد.

معاون توسعه مدیریت گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در ادامه به بازدید از کاروانسرای دیرگچین اشاره نمود و گفت: این نقطه به دلیل موقعیت مکانی و قدمت تاریخی جزو نفایس ملی است که می توان از این ظرفیت فرهنگی و تاریخی برای یک مجموعه بین راهی کامل استفاده کرد.

وی دیرگچین را جزو مناطق نمونه گردشگری کشور بیان کرد و گفت: تا کنون هزار و 170 منطقه نمونه گردشگری توسط دولت های قبل تصویب شده که در مورد بسیاری از آنها مطالعات لازم صورت نگرفته است و این مناطق بدون توجه به مباحث قانونی و مطالعات لازم به بخش خصوصی واگذار شده است.

حسینی مکارم اضافه کرد: خوشبختانه طی دو سال اخیر پیگیری های لازم در زمینه مناطق نمونه گردشگری شکل گرفته که هم اکنون بالغ بر 100 منطقه گردشگری در اولویت قرار گرفته است و مسائل و مسائل پیرامون آنها حل و فصل شده است.

واگذاری کاروانسرای دیرگچین به بخش خصوصی

وی به مسائل پیش آمده برای منطقه نمونه دیرگچین اشاره نمود و گفت: این منطقه جزو مناطق گردشگری بود که مطالعات لازم در مورد آن صورت نگرفته بود که با پیگیری های انجام شده به نظر می رسد مسائل این منطقه نیز در حال آنالیز است و مقرر شده است تا 20 هکتار زمین در اختیار سرمایه گذار قرار گیرد تا فعالیت خویش را در این منطقه شروع کند.

معاون توسعه مدیریت گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به واگذاری کاروانسرای دیرگچین به بخش خصوصی اشاره نمود و گفت: واگذاری خود کاروانسرا به دلیل اینکه جزو نفایس ملی است تابع ضوابط و مقررات خاصی است و برای واگذاری آن نیز طی شش الی هفت ماه آینده مزایده برگزار می گردد.

پذیرایی از 25 میلیون گردشگر خارجی

وی در ادامه با اشاره به اینکه در انتها برنامه ششم توسعه، تعداد گردشگران کشور از پنج میلیون نفر باید به 25 میلیون نفر افزایش یابد گفت: ما در حال تدارک زیرساخت های لازم برای پذیرایی از 25 میلیون گردشگر خارجی در کشور هستیم.

حسینی مکارم همچنین به جذب سرمایه خارجی در بخش گردشگری اشاره نمود و گفت: آنچه برای ما مهم است جذب سرمایه داخلی و خارجی در بخش گردشگری است و ما همانطور که برای سرمایه گذاری داخلی مشوق هایی را ارائه می دهیم از سرمایه گذاران خارجی نیز استقبال نموده و تسهیلاتی را در اختیار آنان قرار خواهیم داد.

معاون توسعه مدیریت گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اضافه کرد: آثار تاریخی در کشور ما بسیار متنوع است و در حال حاضر یکصد هزار سایت، محوطه و بنای تاریخی در کشور شناسایی شده که 32 هزار اثر به ثبت رسیده است.

وی به اقدامات دولت در مورد مرمت و نگهداری آثار تاریخی گفت: دولت در حد توانایی خویش برای احیا و مرمت آثار تاریخی کوشش می نماید اما یکی از راه های حفظ بناها استفاده از منابع مردمی است که در این زمینه افرادی که مالک بناهای تاریخی باشند می توانند با دریافت تسهیلات در احیای آثار تاریخی مشارکت نمایند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 30 بهمن 1398 بروزرسانی: 30 بهمن 1398 گردآورنده: gigablog.ir شناسه مطلب: 1939

به "شناسایی 100 هزار اثر تاریخی، پذیرایی از 25 میلیون گردشگر خارجی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شناسایی 100 هزار اثر تاریخی، پذیرایی از 25 میلیون گردشگر خارجی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید