عراقچی: هیچ مذاکره مجددی درباره برجام صورت نخواهد گرفت، گام سوم برداشته می گردد

به گزارش گیگابلاگ، معاون وزیر امور خارجه ایران گفت: از نظر جمهوری اسلامی هیچ مذاکره مجددی در مورد برجام صورت نخواهد گرفت اما اجرای مطلوب برجام می تواند موضوع گفتگوها باشد.

عراقچی: هیچ مذاکره مجددی درباره برجام صورت نخواهد گرفت، گام سوم برداشته می گردد

به گزارش حوزه سیاست خارجی گیگابلاگ، سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان که پس از مذاکرات روز دوشنبه در پاریس هم اکنون در اسلوونی به سر می برد، در پاسخ به گیگابلاگ گفت محور مذاکرات با فرانسه در مورد نحوه تأمین مطالبه جمهوری اسلامی در مورد فروش نفت و نحوه تأمین درآمدهای حاصله است.

وی گفت: جمهوری اسلامی ایران همچنان که بارها اعلام نموده است تنها در صورتی به اجرای کامل برجام برمی گردد که قادر به فروش نفت خود و دسترسی و عواید ناشی از آن به صورت کاملاً قابل استفاده و بدون هرگونه محدودیتی باشد، و ابتکار فرانسه دقیقاً به همین دلیل است.

عراقچی تأکید کرد به دنبال تماس های تلفنی آقای ماکرون رئیس جمهور فرانسه، به ایشان تأکید شد که یا اروپا می بایست از ایران نفت خریداری کند و یا معادل فروش نفت را به صورت خط اعتباری، که با درآمدهای نفتی ایران تضمین می گردد و در حقیقت به نوعی به معنای پیش فروش نفت است، در اختیار ایران قرار دهد.

عراقچی اضافه نمود میزان این خط اعتباری حدود 15 میلیارد دلار برای مدت چهار ماه یعنی تا خاتمه آخر سال میلادی است، بدین ترتیب در صورت حصول توافق ایران در چهار ماه آینده معادل صد در صد نفت خود را یا خواهد فروخت یا به صورت خط اعتباری دریافت و پیش فروش می نماید.

معاون وزیر امور خارجه ایران در ادامه این تبادل نظر شرح داد: بعد از دریافت 15 میلیارد دلار جمهوری اسلامی آمادگی تبادل نظر با کشورهای 1+4 را دارد اما واقعیت آن است که هنوز در مورد دستور کار این تبادل نظرها اختلاف نظرهای جدی بین طرفین وجود دارد.

وی با ابراز اینکه تبادل نظرها درخصوص معین دستورکار هنوز ادامه داشته و به هیچ نتیجه مشخصی نرسیده است، توضیح داد جمهوری اسلامی ایران به هیچ عنوان در رابطه با خطوط قرمز خود با کسی مذاکره نخواهد کرد.

وی گفت: از نظر جمهوری اسلامی هیچ مذاکره مجددی در مورد برجام صورت نخواهد گرفت اما اجرای مطلوب برجام می تواند موضوع تبادل نظرها باشد با توجه به اینکه طرف مقابل کوتاهی های جدی در این زمینه داشته است. همچنین امنیت در کلیه آبراه های بین المللی می تواند موضوع تبادل نظر باشد. جمهوری اسلامی ایران به شرط تأمین امنیت و آزادی کشتی های خود در تمامی آبراه ها آمادگی دارد در مورد امنیت و آزادی کشتی رانی در خلیج فارس و تنگه هرمز وارد تبادل نظر گردد.

عراقچی اضافه نمود: از نظر جمهوری اسلامی صورت مسئله کاملاً روشن است، این که اروپایی ها نفت ایران را می خرند، یا پیش خرید می نمایند، یا خط اعتباری می دهند، خودشان می دانند و آمریکا. از نظر ما بازگشت به اجرای کامل برجام منوط به دریافت 15 میلیارد دلار برای یک دوره چهارماهه است و در غیر این صورت روند کاهش تعهدات ایران ادامه خواهد یافت.

وی گفت بعید می داند کشورهای اروپایی تا قبل از 16 شهریور بتوانند گام مؤثری بردارند بنابراین مرحله سوم کاهش تعهدات از سوی ایران در تاریخ مزبور شروع خواهد شد. این مرحله شامل بخش مهمی از تعهدات ایران خواهد بود که در زمان خود اعلام خواهد شد.

معاون ظریف در خاتمه این تبادل نظر به شایعات مطروحه در مورد امکان ملاقات رؤسای جمهور ایران و آمریکا در حاشیه مجمع عمومی آینده سازمان ملل متحد اشاره نموده گفت: چنین ملاقاتی به هیچ وجه در دستور کار قرار ندارد و همان طور که جناب آقای دکتر روحانی هم تأکید نموده اند نه تنها امکان ملاقات دوجانبه وجود ندارد، بلکه قبل از بازگشت آمریکا به برجام و برطرف مجدد تمامی تحریم های هسته ای اصولاً زمینه ای برای حضور آمریکا در جلسات مذاکراتی ایران با کشورهای باقی مانده در برجام هم وجود ندارد.

+

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 22 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gigablog.ir شناسه مطلب: 198

به "عراقچی: هیچ مذاکره مجددی درباره برجام صورت نخواهد گرفت، گام سوم برداشته می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عراقچی: هیچ مذاکره مجددی درباره برجام صورت نخواهد گرفت، گام سوم برداشته می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید