موفقیت واکسن کووید 19 شرکت مُدرنا در آزمایشات انسانی

به گزارش گیگابلاگ، شرکت داروسازی آمریکایی مُدرنا (Moderna) اعلام کرده نتایج اولیه آزمایش واکسن کووید 19 آنها در آزمایشات انسانی موفقیت آمیز بوده است.

موفقیت واکسن کووید 19 شرکت مُدرنا در آزمایشات انسانی

به گزارش گیگابلاگ از ایسنا، در حالی که بسیاری از شرکت ها و دانشگاه های جهان در حال تلاش برای ساخت واکسن بیماری کووید 19 هستند اخیرا شرکت مُدرنا اعلام کرده است واکسن ساخت این شرکت در آزمایش های مقدماتی انسانی با موفقیت عمل کرده است و واکسن آنها به نوعی به سیستم ایمنی بدن نحوه مقابله با ویروس کرونا را آموزش داده است.

براساس گزارش ها پس از تزریق دو دوز از واکسن مذکور هر یک از شرکت کنندگان که در آزمایشات انسانی مدرنا شرکت کرده بودند علایم خوبی در پاسخ آنتی بادی بدنشان به این واکسن موسوم به

mRNA-1273 که در فاز 1 مطالعه توسط مؤسسه ملی سلامت (NIH) اجرا شده بود، نشان دادند.

با این حال توجه به این نکته مهم است که این مطالعه کوچک در درجه اول بر ایمنی متمرکز بوده است و با توجه به نتایج به طور قطع نمی توان گفت واکسن مذکور کاملاً قادر به جلوگیری از عفونت احتمالی ناشی از کروناویروس است. مسابقه یافتن یک واکسن مناسب برای بیماری کووید 19 به یکی از اهداف اصلی در تمام کشورهای جهان تبدیل شده و محققان در تلاشند تا به شیوع این بیماری همه گیر خاتمه دهند. مقامات دولت آمریکا امیدوارند تا خاتمه سال جاری بتوانند این واکسن را توسعه دهند.

مدرنا اکنون در حال آماده شدن است تا استفاده اضطراری واکسن مذکور را در پاییز 2020 آغاز کند که با انجام این کار به شرکتی تبدیل خواهد شد که خیلی سریع آزمایش واکسن خود را آغاز کرده است.

این آزمایش توسط مؤسسه ملی سلامت (NIH) انجام شد و به زودی مدرنا قصد دارد یک مطالعه میان مرحله ای را آغاز کند و در ماه ژوئیه نیز آخرین آزمایشات را انجام دهد.

شرکت مدرنا و مؤسسه ملی سلامت از اوایل ژانویه سال 2020 روی واکسن کروناویروس موسوم به mRNA-1273 با هم کار کرده اند.

این شرکت از یک فناوری موسوم به آر.ان.ای پیام رسان برای طراحی و تهیه واکسن استفاده می کند و فقط از کد ژنتیکی ویروس استفاده می کند و این موضوع قابل توجه است زیرا برای توسعه واکسن های سنتی معمولاً به نمونه زنده ویروس نیاز بود.

تا به امروز آر.ان.ای پیام رسان سرعت چشمگیری را در توسعه این واکسن نشان داده است و مدرنا اولین شرکتی است که وارد مرحله انجام آزمایشات بالینی شده است و اکنون نیز اولین شرکتی است که نتایج آزمایش های انسانی را اعلام کرده است اما آر.ان.ای پیامرسان هرگز به واکسن کامل منجر نشده است.

این شرکت در حال حاضر اولین شرکتی است که یک واکسن مناسب بیماری کووید 19 را ارائه داده و امیدوار است بتواند در سال 2021 تأییدیه کامل این واکسن را دریافت کند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 18 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gigablog.ir شناسه مطلب: 4858

به "موفقیت واکسن کووید 19 شرکت مُدرنا در آزمایشات انسانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موفقیت واکسن کووید 19 شرکت مُدرنا در آزمایشات انسانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید