نخست وزیر ایتالیا آدینه کناره گیری می نماید

به گزارش گیگابلاگ، به گفته یک منبع مطلع نخست وزیر ایتالیا روز آدینه استعفای خود را به صورت رسمی به رئیس جمهور این کشور تقدیم می نماید.

نخست وزیر ایتالیا آدینه کناره گیری می نماید

برای دیدن شاهکارهای تاریخ اروپا با تور ونیز همراه شوید و از شهرهای زیبای رم، فلورانس و ونیز شهر روی آب دیدن کنید و بنای کولوسئوم را ببینید.

به گزارش گیگابلاگ، به نقل از خبرگزاری رویترز، ماتئو رنتزی، نخست وزیر ایتالیا چند ساعت پس از شکست در رفراندوم اخیر این کشور متعهد به کناره گیری از سمت خود شد. اما سرژیو ماتارلا، رئیس جمهور این کشور که به دنبال کاهش فرایند بحران سیاسی در ایتالیاست و قدرت انتخاب نخست وزیر و انحلال مجلس را دراختیار دارد از رنتزی خواست تا زمان تصویب بودجه سال 2017 این کشور در مجلس که قرار بود امروز (چهارشنبه) برگزار گردد در قدرت بماند.

علت به تعویق افتادن استعفای رنتزی به روز آدینه همچنان نامشخص است اما ماتارلا به دنبال آن است که مجلس پیش نویس قانون انتخابات جدید را پیش از برگزاری هرگونه انتخابات ارائه دهد؛ اقدامی که ممکن است برگزاری هرگونه انتخابات را تا فصل بهار به تعویق بیندازد.

ایتالیا قرار نیست تا پیش از سال 2018 انتخابات مجلسی برگزار کند اما حدس ها میان رهبران احزاب به منظور برگزاری زودتر این انتخابات رو به افزایش است. آنجلینو آلفانو، وزیر کشور ایتالیا و رهبر حزب راست میانه این کشور گفته است که این انتخابات می تواند یک سال زودتر و در ماه فوریه برگزار گردد.

این در حالی است که ایتالیا همچنان به دنبال راهی برای حل مشکل مالی خود به ویژه در سیستم بانکداری این کشور است؛ مسئله ای که حل آن به مداخله دولت احتیاج دارد.

به گفته منابع مطلع، دولت ایتالیا در حال آماده شدن برای دریافت سهام دو میلیارد دلاری از یکی از بانک های مهم و بزرگ ایتالیا است.

با این حال امروز یکی از سخنگویان وزارت خزانه داری ایتالیا گزارش ها مبنی بر کوشش دولت این کشور برای دریافت وام از مکانیسم ثبات اروپایی برای حمایت از بخش بانکداری خود را رد کرد.

در همین حال امروز (چهارشنبه) یکی از اعضای عالی رتبه حزب دموکراتیک رنتزی قرار است استراتژی جدیدی را برای این مساله ارائه دهد.

این در حالی است که رنتزی همچنان رهبر این حزب که بزرگترین کرسی های مجلس را در اختیار دارد محسوب می گردد. بنابراین پیش بینی می گردد که هیچ دولت جدید بدون موافقت رنتزی قابلیت تشکیل شدن را نخواهد داشت.

حزب دموکراتیک ایتالیا برنامه دارد تا از دولتی حمایت کند که به نوعی دولت وحدت ملی محسوب گردد و بتواند احزاب اپوزیسیون فعلی را نیز در بر بگیرد.

گفته می گردد اگر تشکیل چنین دولتی ممکن نباشد عضو دموکراتیک ایتالیا به دنبال انتخابات زود هنگام خواهد بود.

در این میان یکی از نزدیکان رنتزی و از نمایندگان حزب دموکراتیک ایتالیا پیش از این اعلام نموده بود که بهترین راه چاره برای شرایط فعلی این کشور تشکیل یک دولت موقت است که تا زمان مشخص و تغییر قوانین انتخاباتی و برگزاری انتخابات در فصل بهار بتواند کشور را ارائه کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 بهمن 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: gigablog.ir شناسه مطلب: 1889

به "نخست وزیر ایتالیا آدینه کناره گیری می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نخست وزیر ایتالیا آدینه کناره گیری می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید