آشنایی با جشنواره های قطر

به گزارش گیگابلاگ، قطر میزبان مجموعه ای از جشنواره ها و رویدادهای هیجان انگیز در طول سال است. بعضی از جشنواره ها انعکاس دهنده میراث فرهنگی غنی کشور هستند و بعضی دیگر قطر شیک و امروزی را با چشم اندازهای بین المللی به نمایش می گذارند. جشنواره های قطر بسیار متنوع هستند و از تاخت و تاز شترها گرفته تا رقابت بین سرآشپزهای مشهور جهان و نمایش های خیره کننده آتش بازی را شامل می شوند! اگر قصد سفر به این کشور را دارید پیشنهاد می کنیم تاریخ برگزاری جشنواره ها را آنالیز و برای حضور در آن ها برنامه ریزی کنید.

آشنایی با جشنواره های قطر

معروفترین جشنواره های قطر

تنوع در جشنواره های قطر کم نیست! در حالی که بعضی از جشنواره ها ریشه مذهبی دارند ، بعضی دیگر پا را از مرزهای این کشور فراتر گذاشته و هنرمندان معروف از سراسر دنیا را به سوی این کشور جذب می نمایند. در ادامه معروفترین جشنواره های قطر را معرفی می کنیم.

جشنواره بین المللی بادبادک

هر ساله در ماه مارس در فستیوال سالانه بادبادک ها، آسمان های پارک آسپایر در دوحه با بادبادک های رنگارنگ حال و هوایی شاد و متفاوت به خود می گیرد. اگر در این زمان در قطر حضور داشته باشید می توانید از تماشای بادبادک های رنگارنگی که به وسیله بادبادک بازان با استعداد از سراسر دنیا ساخته و در هوا به پرواز در می آیند لذت ببرید.

بیشتر بادبادک هایی که به پرواز درمی آیند در طرح های سنتی ساخته شده اند. جالب اینکه در طول سال کارگاه های بادبادک سازی برگزار و به خانواده ها این فرصت را دارند که مهارت های بادبادک سازی خود را تقویت و به چالش بکشند.

فستیوال بین المللی باربادک از پرطرفدارترین جشنواره های قطر است که در 3 روز برگزار و رویدایدهایی مانند مسابقات دانش آموزی، رژه و نمایش های فرهنگی را شامل می گردد.

 • زمان برگزاری: ماه مارس
 • مدت برگزاری: 3 روز
 • مکان برگزاری: پارک آسپایر شهر دوحه

جشنواره شتر دوانی الشحانیه

شتر دوانی در قطر قرن های قدمت داشته و رفته رفته به یک ورزش رقابتی شدید با میلیون ها دلار عایدی تبدیل شده است. جوکی های کنترل شده از راه دور که بر شتر سوار می شوند، ترکیب منحصربه فرد این ورزش از سنت و فناوری مدرن را به نمایش می گذارند.

مسابقات هفتگی هر آدینه از اکتبر تا فوریه برگزار می گردد اما مسابقات اصلی در ماه مارس و آوریل برگزار می شوند. برنده مسابقه اصلی HH the Emir در ماه آوریل جایزه بسیار معتبر شمشیر طلایی را که نوعی افتخار ملی محسوب می گردد دریافت می نماید! مسابقات شتر سواری که از مهمترین جشنواره های قطر به شمار می رود در پیست مسابقه شتر الشحانیه در بزرگراه دوحه-دخان، که حدود یک ساعت رانندگی از مرکز شهر دوحه فاصله دارد برگزار می گردد.

 • زمان برگزاری: ماه های مارس و آوریل (هر آدینه)
 • مدت برگزاری: دوره ای
 • مکان برگزاری: الشحانیه در بزرگراه دوحه-دخان

جشنواره بین المللی هنر قطر

جشنواره بین المللی هنر قطر در دوحه در دوره 6 روزه و در اواخر اکتبر یا اوایل نوامبر برگزار می گردد، این رویداد به عنوان یکی از بهترین جشنواره های قطر ویترین هنر این کشور و محلی برای تبادل خلاقانه هنرمندان سراسر دنیا می باشد. بیش از 200 هنرمند در زمینه نقاشی زنده، کارگاه های آموزشی، میزگردها و نمایش مد در این جشنواره شرکت می نمایند.

این جشنواره در دهکده فرهنگی کاتارا برگزار می گردد. هنرمندانی که قصد شرکت در این رویداد را دارند می توانند از قبل درخواست خود را ارائه دهند، اما حضور در نمایشگاه برای بازدیدنمایندگان رایگان است.

 • زمان برگزاری: اواخر اکتبر یا اوایل نوامبر
 • مدت برگزاری: 6 روز
 • محل برگزاری: دهکده فرهنگی کاتارا

جشنواره فیلم آجیال قطر

جشنواره سالانه فیلم آجیال در اواخر نوامبر به مدت یک هفته در دهکده فرهنگی کاتارا برگزار و از پرطرفدارترین جشنواره های قطر می باشد. Ajyal در زبان عربی به معنای نسل ها است. این جشنواره به گونه ای طراحی شده است که تمام شرکت نمایندگان با هر سن و سالی از حضور در آن لذت ببرند.

جشنواره فیلم آجیال در نمایش فیلم و بحث و مصاحبه درباره آن خلاصه نمی گردد بلکه بازی های ورزشی، بازی های ویدیویی و اجرای موسیقی مدرن نیز بخش های دیگر این جشنواره را تشکیل می دهند.

هر ساله فیلمسازان، نوازندگان و هنرمندان از سراسر دنیا در این جشنواره حضور پیدا. ورود برای تمامی فعالیت ها رایگان است.

 • زمات برگزاری: اواخر نوامبر
 • مدت برگزاری: یک هفته
 • محل برگزاری: دهکده فرهنگی کاتارا

جشنواره سنتی دوو کاتارا

ملوان ها قرن ها با قایق های Dhow به اطراف دریای عرب یا فراتر از آن می رفتند. امروزه قطر برای قدردانی از این کشتی بادبانی که بخشی از فرهنگ این کشور هم به شمار می رود، جشنواره سنتی را در دهکده کاتارا برگزار می نماید.

در این جشنواره که معمولا در ماه دسامبر برگزار می گردد، حدود 70 قایق با مقدار های مختلف و طرح های سنتی به نمایش گذاشته شده و در کنار آن بازدیدنمایندگان جشنواره می توانند از نمایشگاه های هنری و نمایش آتش بازی با مضمون دریایی لذت ببرند.

یک بازار سنتی با محصولات دریایی، صنایع دستی و مواد غذایی در حاشیه جشنواره بر پا می گردد. بعلاوه این امکان وجود دارد که با پرداخت هزینه ای ناچیز، قایق سواری 30 دقیقه ای در دریا را تجربه کنید.

 • زمان برگزاری: دسامبر
 • مدت برگزاری: یک تا دو روز
 • مکان برگزاری: دهکده فرهنگی کاتارا

جشنواره فرهنگی دوحه از معروفترین جشنواره های قطر

جشنواره فرهنگی دوحه به عنوان یکی از معروفترین جشنواره های قطر یک رویداد مهم است که انواع سنت ها و هنرهای محلی را به نمایش می گذارد. در این رویداد فرهنگ و خلاقیت این منطقه به وسیله اجرای موسیقی، پایکوبی، عکاسی، نمایشگاه های هنری و غیره معرفی می گردد.

آواز خوانی و شعرخوانی دو فعالیت محبوب در جشنواره فرهنگی دوحه هستند که منعکس نماینده سنت های غنی داستان سرایی شفاهی قطر می باشند. رویدادها در چندین مکان در سرتاسر دوحه برگزار م و به گونه ای برنامه ریزی شده اند که برای کل خانواده مجذوب کننده باشد.

شیخ محمد بن خلیفه آل ثانی، شاهزاده قطر، ریاست این مراسم را بر عهده دارد.

 • زمان برگزاری: فوریه یا مارس
 • مدت برگزاری: 3 تا 7 روز
 • مکان برگزاری: منطقه ها مختلف دوحه

عید فطر از مهمترین جشنواره های قطر

رمضان یک ماه مقدس در سراسر قطر است که با 3 روز جشن عید فطر پس از یک ماه روزه داری و دعا به انتها می رسد. عید فطر از مهمترین جشنواره های قطر بهه شمار می رود که به مناسبت آن یک تعطیلات رسمی 3 روزه در نظر گرفته شده است.

تعطیلات 3 روزه به مردم این فرصت را می دهد که دور هم جمع شوند و از وعده های غذایی مفصل پس از یک ماه روزه داری لذت ببرند. در این ایام بیشتر مشاغل تعطیل و سراسر کشور با چراغ ها، بنرهای رنگارنگ و نمایش های آتش بازی تزیین می گردد.

علاوه بر خانواده هایی که فطر را در خانه های خود جشن بگیرند، بسیاری از رستوران ها و هتل های محلی تخفیف های قابل توجهی را ارائه می دهند. با توجه به زمان اعلام عید فطر، زمان برگزاری این جشنواره فرق دارد.

 • زمان برگزاری: بنابر معین زمان عید فطر
 • مدت برگزاری: 3 روز

جشنواره بین المللی غذای قطر

اگر اهل غذاگردی هستید ماه مارس یا آوریل را برای سفر به قطر بهره ببرید. در این ماه جشنواره بین المللی غذا با حضور سرآشپزان معروف از سراسر دنیا و غذاهای بسیار لذیذ برگزار می گردد.

در میان رویدادها، نمایش آشپزی زنده به وسیله سرآشپزهای معروف، کارگاه های غذای سالم، بازارهای کشاورزی و ارائه غذاهای ارگانیک مزرعه ای برگزار می گردد. این جشنواره بعلاوه فرصتی را برای سرآشپزها و کارآفرینان محلی فراهم می نماید تا استعدادهای خود را به نمایش بگذارند.

جشنواره غذا هر سال دارای موضوعی متفاوت با اجراهای زنده و تفریح است که تم همان سال را منعکس می نماید. این جشنواره در مکان های مختلفی در اطراف قطر از جمله پارک مروارید و اکسیژن در دوحه برگزار می گردد.

 • زمان برگزاری: مارس یا آوریل
 • مدت برگزاری: 1 روز
 • محل برگزاری: معمولا پارک های شهر دوحه

جشنواره دریایی قطر

قطر دارای میراث قوی دریانوردی است که هر ساله در جشنواره دریایی قطر به آن پرداخته می گردد. این رویداد در دهکده فرهنگی کاتارا در دوحه با برنامه هایی که حول محور آموزش دریایی، فرهنگ، محیط زیست، تفریح و ورزش می چرخد برگزار می گردد. در یکی از سال های برگزاری جشنواره، نمایشی استادانه با بیش از 300 اجرا نماینده و صحنه سازی با فناوری پیشرفته اجرا شد که بسیار آن را نقطه عطفی در جشنواره های قطر می دانند.

تماشاگران جشنواره این شانس را دارند که در خصوص روش های ماهیگیری، صید مروارید و روش های ساخت تور ماهیگیری مطالبی را یاد بگیرند.

وجود غرفه های غذا و فعالیت هایی مانند مینی گلف و نمایش های هنری از ویژگی های جشنواره دریایی قطر هستند. بچه ها می توانند با حضور در کارگاه های کاغذسازی، نقاشی، سرامیک و سایر هنرها و صنایع دستی از حضور در رویداد لذت ببرند.

 • زمان برگزاری: ماه مارس
 • مدت برگزاری: 3 روز
 • مکان برگزاری: دهکده فرهنگی کاتارا

جشن بهار سوق واقف از شادترین جشنواره های قطر

یکی از نمادین ترین مکان های قطر، سوق واقف است که نام آن در میان جاذبه های گردشگری دوحه به چشم می خورد. بازار سنتی مبتنی بر یک چشم انداز تجاری باستانی؛ سوق واقف در فصل بهار رنگی تازه به خود گرفته و میزبان یکی از شادترین جشنواره های قطر است. جشن سالانه بهار به مدت 15 روز در اواخر دسامبر تا اوایل ژانویه برگزار می گردد.

در طول برگزاری جشنواره فعالیت های مختلفی مانند نمایش های جادویی، نمایشگاه های هنری، والیبال، کارناوال و غیره را در سوق واقف شاهد هستیم. در این زمان غرفه های فروش اجناس مختلف تمام محوطه بازار را دوره می نمایند.

 • زمان برگزاری: اواخر دسامبر تا اوایل ژانویه
 • مدت برگزاری: 15 روز
 • مکان برگزاری: بازار سوق واقف

سخن انتهای

قطر کشوری ست که به ترکیب میراث فرهنگی غنی و فضای مدرنیته خود می بالد، این کشور به علت جشنواره های خود در سراسر دنیا معروفیت زیادی دارد. جشنواره هایی که نه تنها نمایانگر فرهنگ و هنر کشور، بلکه نمایانگر پیشرفت روز افزون آن نیز هستند. جشنواره های قطر از هر نظر متنوع هستند و هیچ نقطه ضعفی در آن ها دیده نمی گردد. در حالی که بعضی از آنها کاملاً مبتنی بر اعتقادات مقدس هستند، سایر جشنواره ها با حضور شرکت نمایندگان بین المللی مرزها را جا به جا می نمایند.

سوالات متداول

بهترین جشنواره های قطر کدامند؟

جشنواره های برتر در قطر عبارتند از: جشنواره بین المللی بادبادک های Aspire، جشنواره بین المللی غذای قطر، جشنواره فرهنگی دوحه، جشنواره بین المللی دریایی کاتارا، عید فطر و غیره.

برای سفر به قطر چقدر پول ببریم؟

مبلغ ایده آل برای سفر به قطر در نظر گرفتن مبلغ 100 دلار در روز است.

سردترین ماه قطر کدام است؟

سردترین ماه در قطر ژانویه است که میانگین دمای بالای آن به 21.7 درجه سانتیگراد می رسد در حالی که دمای پایین حدود 13 درجه سانتیگراد است. در مجموع قطر کشوری ست که در بیشتر فصول سال آب و هوایی گرم دارد.

منبع: ستاره ونک
انتشار: 24 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 24 اردیبهشت 1403 گردآورنده: gigablog.ir شناسه مطلب: 22465

به "آشنایی با جشنواره های قطر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با جشنواره های قطر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید