آشکار شدن ماهیت ماده تاریک با لنز های گرانشی تازه کشف شده

به گزارش گیگابلاگ، پژوهشگران حوزه ستاره شناسی به تازگی ده ها لنز گرانشی تازه در فضا شناسایی کرده اند

آشکار شدن ماهیت ماده تاریک با لنز های گرانشی تازه کشف شده

پژوهشگران حوزه ستاره شناسی به تازگی ده ها لنز گرانشی نو در فضا شناسایی کرده اند که این لنز ها می توانند ضمن برملاکردن ماهیت ماده تاریک همچنین کهکشان های بسیار قدیمی را نیز برای دانشمندان هویدا سازند.

پیشتر در سال جاری میلادی یک الگوریتم یادگیری ماشینی در حدود پنج هزار لنز گرانشی احتمالی را ردیابی کرد که می تواند توانایی دانشمندان برای ترسیم نقشه تکامل کهکشان ها از زمان مهبانگ (بیگ بنگ) را متحول سازد.

کیم-وی تران از دانشگاه نیو ساوت ولز و همکاران او اکنون با استفاده از رصدخانه کیک در هاوایی تلسکوپ بسیار بزرگ در کشور شیلی 77 مورد از این لنز ها را ارزیابی کرده اند. این تیم بین المللی تایید کرده است که 68 مورد از آن ها لنز های گرانشی نیرومندی هستند که در فواصل بسیار طولانی کیهانی امتداد دارند.

این موفقیت 88 درصدی نشان می دهد که الگوریتم یادشده قابل اتکا است و ممکن است هزاران لنز گرانشی نو هم وجود داشته باشد. کشف لنز های گرانشی سخت بوده و تنها از حدود یکصد مورد از آن ها به طور منظم استفاده می شود.

این مطالعه تحقیقی که به تازگی در نشریه استرونومیکال جورنال منتشر شده است، مدارک و شواهد اسپکتروسکوپیک از لنز های گرانشی نیرومندی که پیش از این کشف شده بودند، فراهم می سازد.

پژوهشگران می گویند که این کار طیف سنجی (spectroscopy) امکان تهیه یک نقشه سه بعدی از لنز های گرانشی را فراهم کرده و نشان داده است که این لنز ها واقعی هستند و صرفا موقعیت های شانسی و تصادفی نیستند.

این مقاله تحقیقی نتیجه همکاری پژوهشگران بین المللی از استرالیا و آمریکا تا انگلیس و شیلی است.

لنز های گرانشی اولین بار به عنوان یک پدیده از طریق انیشتین شناسایی شدند که پیش بینی کرد نور در اطراف اجسام بزرگ در فضا خم می شود همانطور که نور با عبور از لنز خم می شود. با این پدیده تصاویر کهکشان هایی که در غیر این صورت قادر به مشاهده آن ها نبودیم، بزرگ می شوند.

این لنز ها همانطور که امکان دیدن کهکشان هایی در فاصله میلیون ها سال نوری را فراهم می سازند، به ستاره شناسان اجازه می دهند که ماده تاریک نامرئی را نیز ببینند.

بر مبنای مطلب منتشره در وبگاه سای تک دیلی؛ داشتن شمار بیشتری از لنز های گرانشی در فواصل مختلف همچنین یک تصویر کامل از جدول زمانی تا حدود زمان بیگ بنگ ایجاد می کند.

خبرنگاران فضای مجازی دریچه فناوری

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 22 مهر 1401 بروزرسانی: 22 مهر 1401 گردآورنده: gigablog.ir شناسه مطلب: 16938

به "آشکار شدن ماهیت ماده تاریک با لنز های گرانشی تازه کشف شده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشکار شدن ماهیت ماده تاریک با لنز های گرانشی تازه کشف شده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید