تخریب دیوار تاریخی باروی دامغان متوقف شد

به گزارش گیگابلاگ، رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دامغان از توقف عملیات تخریب دیوار تاریخی باروی دامغان اطلاع داد.

تخریب دیوار تاریخی باروی دامغان متوقف شد

بهگزارش میراثآریا به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان، مهدی قاسمی روز یکشنبه 29 تیرماه با اعلام این خبر اضافه نمود: به دنبال گزارش مردمی درخصوص تخریب قسمتی از دیوار بارو در شمال شرقی دامغان، نیروهای یگان حفاظت دامغان، همراه با مأموران کلانتری 11 دامغان در محل حاضر شدند و با پیگیری فوری و دستور دادستان مبنی بر توقف عملیات، از تخریب بیشتر دیوار جلوگیری کردند.

او با اشاره به اینکه باروی دامغان یکی از عظیم ترین معماری های خشتی ایران است که در اوایل دوران اسلامی بنا شده، اظهار کرد: ضمن طرح شکایت به وسیله اداره دامغان، پرونده متخلفان برای پیگیری و انجام مراحل قانونی به مراجع قضایی تحویل داده شد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دامغان با بیان اینکه متجاوزان دو برج باروی قدیمی دامغان را به صورت 100 درصد و قسمت اندکی از دیوار بارو را تخریب کردند، اضافه نمود: برای دیوار بارو 12 متر حریم در نظر گرفته شده است، از این رو برابر ماده 558 قانون مجازات اسلامی برای لطمه به آثار تاریخی ثبت شده علاوه بر جبران خسارت، یک تا 10 سال حبس در نظر گرفته شده و طبق ماده 562 اگر شخص یا اشخاص برای یافتن اشیای تاریخی اقدام به کاوش و یا تخریب آثار نمایند، به سه ماه تا سه سال حبس محکوم می شوند.

او گفت: ایجاد معبر عظیم تر برای خیابان منتهی به منازل شخصی، انگیزه تخریب نمایندگان بود که بدون شک با این افراد برخورد قاطع خواهد شد.

باروی دامغان، 16هزار متر طول، 106 برج و چهار دروازه داشته که به مرور زمان به علت فرسایش و نزولات آسمانی فقط 8هزار متر آن باقی مانده است.

این اثر تاریخی در تاریخ 19 آذر 1375 با شماره ثبت 1799 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

منبع: میراث آریا
انتشار: 25 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gigablog.ir شناسه مطلب: 4978

به "تخریب دیوار تاریخی باروی دامغان متوقف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تخریب دیوار تاریخی باروی دامغان متوقف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید