خبرنگاران ماهیت تکنولوژی دستور پذیر نیست

به گزارش گیگابلاگ، تهران- خبرنگاران- روزنامه ایران در گزارشی نوشت: قانون تعیین نموده مردم می توانند با پذیرش ریسک سرمایه گذاری در حوزه رمزارز وارد این حوزه شوند بنابراین مسدودسازی و برخورد سلبی با بستن درگاه های پرداخت یار اقدام درستی نیست، چرا که ماهیت تکنولوژی در بستر بلاکچین دستورپذیر نیست.

خبرنگاران ماهیت تکنولوژی دستور پذیر نیست

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ هیچکس بیشتر بدانید.

در ادامه گزارش 19 اسفند 1399 روزنامه ایران می خوانیم: بتازگی دو موضوع در حوزه رمزارزها خبرساز شده است. اول اینکه مرکز ملی فضای مجازی گفت رمزارزهایی مانند بیت کوین از هیچ گونه پشتوانه و تضمینی برخوردار نیستند پس مردم در این حوزه سرمایه گذاری ننمایند و دوم اینکه به علت جلوگیری از پولشویی و معامله رمزارز بین افراد، شاپرک درگاه های پرداخت یار حوزه رمزارزها را مسدود کرد. در پی این اقدام فعالان حوزه رمزارز مخالفت خود را با صدور بیانیه ای گفتند که با این اقدام بیش از 25هزار میلیارد تومان سرمایه های رمزارزی موجود در ایران، با خروج ارز از کشور به پلتفرم های خارجی منتقل می گردد. روزنامه ایران درباره مسدودسازی درگاه های رمزارزها، نظر کارشناسان و فعالان این حوزه را جویا شد.

دستورپذیر نبودن بلاکچین

عباس آشتیانی رئیس کمیسیون استخراج رمز ارز سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور (نصر) معتقد است قانون مشخص نموده مردم می توانند با پذیرش ریسک سرمایه گذاری در حوزه رمزارز وارد این حوزه شوند بنابراین مسدودسازی و برخورد سلبی با بستن درگاه های پرداخت یار اقدام درستی نیست، چرا که ماهیت تکنولوژی در بستر بلاکچین دستورپذیر نیست و باید مخاطرات آن را به مردم شناساند.

آشتیانی بحث مشخص کردن تعدادی صرافی را برای بازگشت رمزارز تازه استخراج شده به چرخه فراوری را هم نادرست اعلام کرد و گفت: هرگز نباید استخراج نمایندگان را مجبور به این کار کنیم چون ممکن است بعضی استراتژی های خاص خود را داشته باشند و بخواهند به عنوان دارایی، رمزارزهای خود را نگهداری نمایند از سوی دیگر اگر بخواهند برای بخش صادرات استفاده نمایند باید مشمول معافیت های مالیاتی شوند.

وی همچنین بحث خروج سرمایه از بورس به دلیل سرمایه گذاری مردم در رمزارزها را رد کرد و اضافه کرد: این کار خیلی ربطی به بازار رمزارز ندارد و عدد بسیار ناچیزی است. چون سرمایه گذاری دراین حوزه کم بوده و فقط قیمت معاملات در بازار دنیای افزایش یافته ولی گویا دیواری کوتاه تر از بازار رمزارز پیدا ننموده اند تا ناکارآمدی را تقصیر آن بیندازند.

این فعال حوزه استخراج رمزارز با اشاره به اینکه پلتفرم های رمزارز داخلی بسیار امن هستند و رقابت سالمی در آنجا حاکم است، گفت: با فضایی که به وجود آمده نارضایتی پلیس فتا را نیز در پی داشته که منجر به دور شدن جریانات مالی از بستر داخلی شفاف آرام و امن شده است. مسدودسازی تنها باعث می گردد حقوق مردم تضییع گردد، رمزارز موضوع مالی و دنیای است و باید مردمی که سرمایه خود را وارد این حوزه نموده اند، آموزش داد و آگاه کرد که این حوزه ریسک پذیر است و نظام بانکی طبق قانون ضمانتی نمی دهد. رئیس کمیسیون رمز ارز سازمان نصر درباره صدور مجوز هم اعتقاد دارد که این حوزه با ارائه مجوز پیش نمی رود و وقتی مجوزی به واحدی داده گردد اسم آن واحد برده می گردد و در تیررس افراد معاند قرار گرفته و کیف پول های آنها در معرض شناسایی و خطر خواهد بود. آشتیانی گفت: از آنجایی که بلاکچین شفاف است و اگر آدرس کیف پول صرافی که مجوز گرفته شناسایی گردد، رد رمزارزها مشخص شده، از سوی دیگر استفاده بین المللی رمزارزها کم اثرتر می گردد. وی اضافه کرد: از دید پدافند غیرعامل هم بحث ارائه مجوز به درگاه ها و سایت های فعال رمزارز منتفی است. مهم تر اینکه با اعطای مجوز هم مردم تشویق می شوند به این حوزه ورود نموده و سرمایه گذاری نمایند و با نوسان دچار ضرر و زیان شوند و بعد از آن ممکن است از دولت مطالبه نمایند هرچند همان طور که گفته شد طبق قانون، دولت و نظام بانکی در این زمینه ضمانتی نمی نماید بنابراین صدور مجوز ضرر است پس بهترین راه خودتنظیم گری است که مکانیزم آن را نظام صنفی تنظیم و به بانک مرکزی ارسال نموده است.

قانونگذاری بموقع

امید علوی کارشناس حوزه استخراج رمزارز نیز معتقد است دولت فکر می نماید که با بالا رفتن قیمت بیت کوین و ضعیف شدن بازارهای سرمایه مانند بورس، سرمایه ها به سمت خرید رمزارز رفته از سوی دیگر چون حاکمیت زیرساخت و بستری برای خرید رمزارزها در کشور فراهم ننموده و مهم تر اینکه مردم هم اطلاعات کافی در این حوزه ندارند از این رو دغدغه آنها پررنگ تر شده است.

علوی گفت: ولی ما بارها در مدت 5 سالی که از ورود رمزارزها به کشور گذشته به مسئولان گفتیم در این حوزه رگولاتوری انجام دهند و اگر به جای برخورد سلبی امروز در این مدت قانونگذاری نموده بودند از این فرصت ها به بهترین شکل استفاده می شد و می توانستیم با تعریف زیرساخت ها و ساختارها با بالا رفتن قیمت بیت کوین شاد شده و با دریافت بیشتر از سهم دنیای منفعت خوبی ببریم.

این فعال استخراج رمزارز اضافه کرد: باید گفت برخورد سلبی جواب نمی دهد و فقط باعث می گردد آن بخشی که شفاف بود از بین برود و این برای صنعت ماینینگ بسیار خطرناک بوده و تهدید بزرگی است. این در حالی است که دولت و حاکمیت باید با کنترل و نظارت، فضای سیاه و سفید را از هم جدا و برای بخش سفید بستری امن فراهم کند و به مردم آگاهی دهد که فعالیت در این حوزه ریسک پذیر است و دولت هزینه ها را متقبل نخواهد شد. به عبارتی باید دولت نقش رگولاتوری و نظارت را داشته باشد و در کنار بخش خصوصی فضا را مدیریت کند.

این فعال حوزه رمزارزها در ادامه گفت: بانک مرکزی اعلام نموده که تنها 5 صرافی می توانند سرویس دهند و این اقدام نه تنها بوی رانت می دهد بلکه قرار است به دست صرافی های سنتی سپرده گردد که از فضای الکترونیک و این تکنولوژی بسیار فاصله دارند.

این کارشناس معتقد است این فضا مجوز نمی پذیرد تنها باید دولت این فضا را نظارت و کنترل کند و هر کسی طبق چارچوب ها فعالیت نکرد مسدود کند.

مدیریت به جای محدودیت

محمدرضا قدوسی کارشناس بلاکچین درباره مسدودسازی درگاه های پرداخت یارها (فین تک ها) نیز معتقد است متأسفانه نگاه حاکمیت در زمینه فناوری های نوین کاملاً منفی است و نگاهی که از گذشته و از زمان آمدن ویدئو در کشور وجود داشته، همچنان ادامه دارد و تا چالشی پیش می آید اولین فکری که به نظرشان می رسد ابتدا مسدودسازی فناوری نوین و بعد برنامه ریزی درباره آن است.

قدوسی گفت: رمزارزها از سال 96 وارد کشور شده و هر بار در جلساتی که با مسئولان دولتی و حاکمیتی داشتیم عرض کردیم بهتر است قبل از همه گیر شدن فناوری نوینی مانند بلاکچین و رمزارزها در این زمینه ورود نموده و قانونگذاری های لازم را انجام دهید و همواره می گفتند که فعلاً مسئله ای نبوده و احتیاجی به قانونگذاری نیست. وی اضافه کرد: مسئولان نباید منتظر مشکل باشند تا برای فناوری نوین قانونگذاری نمایند، چرا که تنها ورود دیرهنگام و با مسدودسازی خود را از این عرصه بین المللی دور می کنیم و نه تنها فقط کشورهای دیگر از این فرصت بهره بیشتری می برند، بلکه چون ما چنین فناوری را در کشور خودمان نداریم آنها بر این فناوری نوین تسلط یافته بعد از آن ما مجبور خواهیم بود زیر سلطه آنها برویم.

این کارشناس بلاکچین معتقد است با مسدودسازی، ما فعالان رمزارز و خرید و فروش ها را به سمت پلتفرم های خارجی رمزارز در دنیا سوق می دهیم و با توجه به تحریم ها دست مردم ما هم به سرمایه های خود نخواهد رسید؛ مردمی که سرمایه زندگی خود را در این راه گذاشته اند.

قدوسی درباره اینکه رئیس مرکز ملی فضای مجازی هم گفتند که درگاه ها و سایت های فعال در زمینه خرید و فروش، مجوز ندارند نیز گفت: باید به ایشان گفت اگر این درگاه ها و سایت ها احتیاج به مجوز داشتند، چرا در این مدت بخصوص بعد از اینکه استخراج رمزارز را قانونی و رسمی گفتید، اقدامی صورت نگرفت. شما که از گزارش های دنیای مبنی بر اینکه این صنعت گسترش خواهد یافت، آگاه بودید پس چرا هیچ اقدام مؤثر و برنامه ریزی در این زمینه انجام ندادید؟

این کارشناس بلاکچین در ادامه با بیان اینکه بیش از 99 درصد از رمزارزهای کشور به صورت زیرزمینی و غیرشفاف و غیرآنلاین است، گفت: تنها یک درصد در چند صرافی رمزارز به صورت شفاف کار می کردند که آن را هم با مسدودسازی مختل کردند و این اقدام به ادامه فرایند کار زیرزمینی یاری می نماید در حالی که باید با اقدام های درست و سنجیده بخش 99 درصد را شفاف و آنلاین نمایند.

منبع: ایرنا
انتشار: 15 فروردین 1400 بروزرسانی: 15 فروردین 1400 گردآورنده: gigablog.ir شناسه مطلب: 8462

به "خبرنگاران ماهیت تکنولوژی دستور پذیر نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران ماهیت تکنولوژی دستور پذیر نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید