خطرناک ترین مکان در تمام تاریخ سیاره زمین!

به گزارش گیگابلاگ، مسافرت در زمان و بازگشت به صد میلیون سال قبل می تواند ما را در جهانی قرار دهد که در تسخیر دایناسور ها باشد. چنین جهانی سرشار از خطر برای هر موجودی است، اما یک دیرینه شناس می گوید که منطقه ای در آفریقا وجود دارد که احتمالاً بیشترین تعداد دایناسور های شکارچی را در خود جای داده بود.

خطرناک ترین مکان در تمام تاریخ سیاره زمین!

به گزارش خبرنگاران به نقل از وبسایت CNET، اگر روزی بتوانیم از ماشین زمان استفاده کنیم و بخواهیم به صد میلیون سال قبل و به زمان دایناسور ها سفر کنیم، دیرینه شناسان پیشنهاد می نمایند که هرگز ماشین زمان را به مقصد مراکش در آفریقا تنظیم نکنیم. یک تیم بین المللی از دانشمندان دیرینه شناس به سرپرستی نزار ابراهیم از دانشگاه دیترویت و همچنین دانشگاه پورتسموث انگلستان، کاوش های گسترده ای در خصوص زمین شناسی و جانورشناسی در منطقه کم کم در جنوب شرقی مراکش ترتیب دادند که نتایج آن بسیار جالب توجه بود.

نزار ابراهیم سرپرست این گروه، روز آدینه (25 آوریل) طی گفتگوی مطبوعاتی که در مرکز انتشارات دانشگاه پورتسموث برگزار گشت، گفت: آنالیز های ما نشان می دهد که این مکان احتمالاً خطرناک ترین نقطه در تمام تاریخ سیاره زمین باشد. مکانی که موجودات مختلف دوام زیادی در آن نداشتند چرا که بعضی از بزرگترین دایناسور های درنده و شکارچی که تا به امروز شناخته شده اند، به طور همزمان در این مکان حضور داشتند و برای به دست آوردن غذا با یک دیگر در رقابت بودند. پژوهشگران این گروه طی این هفته نتایج یافته های خود در خصوص منطقه کم کم را در نشریه ZooKeys منتشر کردند. دانشگاه پورتسموث نیز نتایج این تحقیق را نخستین گزارش دقیق و کاملاً روشنگر از یک منطقه سرشار از فسیل نامیده است.

از جمله فسیل هایی که در این مطقه بسیار یافت شد، مربوط به یکی از درنده ترین دایناسور های گوشتخوار یعنی تیراناسو رکس، یا همان تی رکس است. این هیولای بزرگ که ملقب به دروگر مرگ بود، یکی از بزرگ ترین درندگان شناخته شده زمین است که حدود 12.3 متر طول، 4 متر ارتفاع و حدود 8.4 تن وزن داشته است.

منطقه کم کم در دوره کرتاسه (سومین مرحله از دوران میانه زیستی است که در 145.5 تا 65 میلیون سال پیش بود)، در کنار رودخانه ها قرار داشت و مملو از شکارچیانی بود که از دایناسور های بزرگ زمینی گرفته تا پتروسور های پرنده، در آن زندگی می کردند. چنین طبیعتی احتمالاً تعداد زیادی طعمه در اخیار آن ها قرار می داد چرا که تجمع این میزان قابل توجه شکارچیان در یک منطقه، بدون وجود غذای کافی قابل توجیه نیست. دیوید مارتیل، یکی از نویسندگان اصلی این مطالعه و دیرینه شناس دانشگاه پورتسموث، می گوید: این مکان مملو از طعمه و حتی ماهی های بزرگ الجثه، از جمله سیلکانت های غول پیکر و شش ماهی های بزرگ بود.

نزار ابراهیم برای مطالعه فسیل های منطقه کم کم که بعضی از آن ها در مجموعه های مختلف شخصی و موزه ها بودند، به سراسر دنیا سفر کرد. مارتیل گفت: این کاملترین مطالعه در خصوص فسیل های صحرای بزرگ آفریقا در طی تقریباً یک قرن اخیر است. نتیجه کار این محققان، تصویری واضح از یک سرزمین پر از شکارچیان بزرگ همچون تمساح های غول پیکر، دایناسور های شکارچی گرسنه، کوسه های بزرگ الجثه و دایناسور های پرنده شکارچی، را در برابر چشمان ما قرار می دهد. سرزمینی که هر روز زنده ماندن در آن، احتمالاً باید چیزی فراتر از یک معجزه تلقی می شد.

راوه بلاگ: راوه بلاگ | با مجله صنعتی راوه همراه باشید

منبع: فرارو
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: gigablog.ir شناسه مطلب: 3774

به "خطرناک ترین مکان در تمام تاریخ سیاره زمین!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطرناک ترین مکان در تمام تاریخ سیاره زمین!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید