ردپای کربن سالانه خودروی خود را پیدا کنید

به گزارش گیگابلاگ، سفرهای جاده ای یکی از محبوب ترین روش های ما برای جست وجو و کشف مکان های جدید است، اما این سفرها تاثیر بسزایی بر محیط زیست دارند.

ردپای کربن سالانه خودروی خود را پیدا کنید

به گزارش گیگابلاگ، سفر سبز معادل است با دوست دار طبیعت یا از نظر زیست محیطی؛ آگاهانه سفر کردن. سفر سبز اشاره ای است به اکوتوریسم و فعالیت های گردشگری که بدون نابودی محیط زیست و سلامت اجتماعی و مالی مردم محلی صورت می گیرد.

این سفرها با سفرهای معمولی عموم تفاوت دارد و با تصمیمات هوشمندانه تری در راستای کاهش اثرات منفی که ضمن سفر از خود به جای می گذاریم، مرتبط است.

ما در انتشار کربن از هواپیمایی که در آن سفر می کنیم، مصرف مواد شیمیایی در هتلی که در آن به سر می بریم یا بسته بندی پلاستیکی سوغاتی که می خریم، نقشی نداریم، اما می توانیم سیستم حمل و نقل، هتل، تور و روش هایی را برای خرید انتخاب کنیم که کمتر محیط زیست را تخریب نمایند و برای مردم محلی سودمند باشند.

بنا بر جدیدترین گزارش TripAdvisor، دوسوم از کل سفرها در دنیا به سمت زیست محیطی تر شدن پیش می روند. در ذیل فهرستی آورده شده است از چند کار کوچک برای این که سفر سبزتر و پایدارتری داشته باشیم:

امروز مردم بیش از هر زمان دیگر خودرو می رانند و این، بدون شک بر ردپای کربنی که از خود به جا می گذاریم، موثر است. خودروها به طور میانگین 28 درصد از انتشار دی اکسید کربن در هر ماه را به خود اختصاص می دهند. برای این که ردپای کربن سالانه خودروی خود را پیدا کنید می توانید به سایت carbon footprint calculator مراجعه کنید.

اگر جای کافی دارید چرا گروهی سفر نکنید و تعداد خودروها را کاهش ندهید؟ اگر با خانواده یا دوستان سفر می کنید، شاید بهتر باشد سفرهای جاده ای را انتخاب کنید، اما اگر تنها هستید، سبزترین گزینه، پرواز با هواپیماست. اتوبوس، ترن یا کشتی نیز در مقایسه با هواپیما ردپای زیست محیطی کمتری از خود به جای می گذارند.

یک فیلتر هوای کثیف، کارایی سوخت خودرو را 20 درصد کاهش می دهد. تنظیم نبودن باد لاستیک ها علاوه بر این که خطرناک است، میزان مصرف سوخت را در هر مایل افزایش می دهد. پس قبل از بستن چمدان ها، خودرو خود را تنظیم کنید. اگر خودرو را کرایه می کنید سراغ خودروهای کم مصرف بروید. یک خودرو هیبریدی انتشار مواد آلاینده را بیش از 51 درصد کاهش می دهد.

بار اضافه، کارایی مصرف سوخت خودرو را کاهش می دهد. باربندها کارایی مصرف سوخت را 25 درصد کمتر می نمایند. قفسه یا صندلی دوچرخه را نیز روی سقف ماشین نگذارید. این وسایل حتی اگر خالی هم باشند به دلیل اختلال در وضعیت ایرودینامیک خودرو، از کارایی آن می کاهند.

تا جای ممکن از اتومبیل خود در حال کروز کنترل بهره ببرید. با ثابت نگه داشتن سرعت تردد در بزرگراه ها، کارایی مصرف سوخت افزایش می یابد.

در هر ساعت پرسه زدن های بی هدف، یک چهارم تا نیم گالن بنزین می سوزانید. هر گالن بنزین 20 پوند گاز گلخانه ای فراوری می نماید. به این ترتیب برای این که اثر یک سفر 261 مایلی را خنثی کنید باید سه اصله درخت 10 ساله بکارید. یک راه برای کاهش کیلومترهای سفر، برنامه ریزی درست است.

راستاتان را برنامه ریزی کنید. می توانید از اپلیکیشن های نقشه ای زیادی برای این کار بهره ببرید. این کار ساده، از ردپای کربن و از استرس شما در سفر می کاهد. در نواحی شلوغ پیاده یا با وسایل حمل و نقل عمومی سفر کنید.

LEED گواهینامه ای است که از سوی انجمن ساختمان های سبز آمریکا به هتل ها داده می گردد و یاری می نماید هتلی را انتخاب کنید که از نظر توسعه پایدار، حفظ آب، کارایی و بهره وری انرژی، انتخاب مواد اولیه، کیفیت محیط زیست داخلی و نوآوری در طراحی نمره بالاتری دارد. در سایر کشورها گواهینامه های مشابهی وجود دارد مثلا EarthCheck در استرالیا، Green Globe, Rainforest Alliance در آمریکای لاتین و کشورهای کارائیب و Green Tourism Business Scheme در بریتانیا.

از دست اندرکاران اداره هتل بپرسید برنامه بازیافت دارند یا نه؛ اگر نداشتند در قسمت پیشنهادات، آنها را ترغیب به این کار کنید. در باره استفاده از انرژی خورشیدی، توربین های بادی، برداشت آب باران، نورپردازی کم مصرف و ... هم همین کار را انجام دهید.

حوله تان را آویزان کنید تا خشک گردد. این یک علامت دنیای است که به خدمتکاران هتل می گوید تمایلی ندارید حوله تان شسته گردد. در خانه حوله را هر روز نمی شویید چرا باید در سفر این کار را بکنید؟

گاهی فکر می کنیم باقی مانده میوه و غذا قابل تجزیه و برای خاک خوب است. می توانید آن ها را زیر تخته سنگ ها یا زیر خاک بگذارید تا به آرامی تجزیه شوند، اما روی زمین رهایشان نکنید.

تجزیه این زباله های آلی گاهی بیش از آنچه فکر می کنید زمان می برد. این زباله ها حیوانات را جذب می نمایند؛ ممکن است حیوانات چیزهای غیرقابل هضم بخورند یا به سمت جاده جذب شوند و با خودروهای عبوری تصادف نمایند. در آخر، کسی که بعد از شما به این محل می آید، مجبور است پا جای زباله های آلی شما بگذارد.

تخمین زده می گردد تا سال 2021 مصرف بطری های پلاستیکی به نیم تریلیون بطری در سال برسد. آب خریدن عادتی است که می توان به راحتی از آن صرف نظر کرد. بیشتر این بطری ها حاوی همان آب معمولی اند که از شیر سرازیر می گردد. بریتانیایی ها از اپلیکیشن Refill.org.uk استفاده می نمایند تا ایستگاه های بین راهی برای پر کردن رایگان این بطری ها را پیدا نمایند.

ازجعبه های چند بار مصرف برای بسته بندی غذاهای سالمی که برای سفرتان تدارک دیده اید و از ظرف های معمولی بهره ببرید. هر چه در راستا بخرید، در نهایت سر از لندفیل در می آورد و سهمی در گرمایش زمین دارد.

هر بار که از وسایل الکترونیکی استفاده می کنید، انرژی مصرف می کنید که در افزایش ردپای کربن شما نقش دارد. پس برای کاهش این تاثیر، تا جای ممکن این وسایل را خاموش کنید و قبل از ترک خانه وسایل برقی غیرضروری را از پریز بکشید.

به جای توییت کردن تجربیات سفرتان، چند بازی برای داخل خودرو بردارید، شهرها را با پای پیاده طی کنید و با سایرین حرف بزنید. بعد از بازگشت از سفر همواره وقت دارید این تجربه ها را با سایرین به اشتراک بگذارید.

آماده سازی غذا در خانه، مصرف باقی مانده غذاها و برنامه ریزی هوشمندانه در خصوص مواد غذایی که می توانید در سفر با خود ببرید، باعث کاهش پلاستیک و پسماندهای غذایی می گردد.

مصرف نکردن مواد پلاستیکی در سوپرمارکت ها در طول سفر ساده تر از چیزی است که فکر می کنید. کیسه هایی بخرید که دورریختنی نباشند (یا اگر خلاقیت کافی دارید، خودتان یکی درست کنید). مواد غذایی بسته بندی نشده بخرید.

به قو ل معروف وقتی در رم هستی، مثل رمی ها رفتار کن! به هر حال سفرهای جاده ای همگی با تجربه شیوه های متفاوت زندگی سر و کار دارند.

از محلی ها خرید کنید. با خوردن غذاهای محلی و خرید از محل های نزدیک، ردپای کربن خود را کاهش دهید. به جای محصولات وارداتی، محصولات ساخته دست مردم محلی را بخرید. محصولاتی که وارد می شوند راستا طولانی تری را پیموده اند و ردپای کربن بیشتری دارند. با این کار جوامع محلی نیز از نظر مالی از سفر شما بهره مند می شوند.

چیزهایی را که با اجزا بدن حیوانات یا گیاهان در معرض خطر انقراض یا مصنوعات باستانی ساخته شده اند خریداری نکنید. تا جای ممکن دنبال هنرمندان بومی باشید. وقتی به طور مستقیم از یک هنرمند خرید می کنید، فرهنگ بومی را هم حفظ می کنید.

از افرادی که از حیوانات بهره کشی می نمایند، عکس نخرید. قبل از سفر در خصوص فرهنگ مقصد جست وجو کنید تا رفتار و گفتار مناسبی داشته باشید. قبل از عکاسی از افراد، اجازه بگیرید.

یک مشارکت نماینده باشید نه فقط یک بازدیدنماینده. خود را در فرهنگ محلی غرق کنید. نیمی از لذت سفر پیدا کردن فرصتی است که به شما امکان می دهد از محدوده آسایش و روزمرگی خارج شوید و غذاهای متفاوت را بچشید، به موسیقی متفاوتی گوش دهید و فرهنگ های متفاوتی را جست وجو کنید. پس از آن دسته از آدم ها نباشید که به هند می روند و همبرگر سفارش می دهند!

منابع:

https://eco-age.com

https://www.terrapass.com

https://www.twowanderingsoles.com

https://greenglobaltravel.com

https://www.tripsavvy.com

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gigablog.ir شناسه مطلب: 158

به "ردپای کربن سالانه خودروی خود را پیدا کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ردپای کربن سالانه خودروی خود را پیدا کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید