رومینا اشرفی؛ نقص قانون یا فرهنگ؟

به گزارش گیگابلاگ، یکی از اخبار تلخ و دردناک که در اوایل خردادماه رخ داد، قتل رومینا اشرفی دختر 14 ساله اهل تالش بود که به دست پدرش با داس سربریده شد. بی شک قتل رومینا یکی از وحشتناک ترین جنایاتی است که در سال های اخیر اتفاق افتاده است؛ گرچه درسال های گذشته هم قتل های ناموسی نیز داشته ایم اما حدت تلخی این پرونده را نداشته است.

رومینا اشرفی؛ نقص قانون یا فرهنگ؟

به گزارش گیگابلاگ، ماجرای این پرونده از ارتباط رومینا و بهمن خاوری -دوست و خواستگار رومینا- آغاز شد. سن بهمن حدودا دو برابر سن رومینا بود و برای ازدواج با مخالفت خانواده رومینا روبرو می شود و در نهایت فرار می کنند و پس از دستگیری آنها، رومینا به خانواده اش تحویل داده می شود. فرار رومینا به زعم پدرش یعنی بی آبرویی و در واکنش به این بی آبرویی، داس را برگردن دختر 14 ساله اش نشاند و سرش را برید و بعد از قتل فرزندش از خانه روستایی بیرون آمد و گفت: من غیرتم را ثابت کردم و به این نحو نام رومینا هم در کنار دیگر قربانیان قتل های ناموسی نهاده شد.

قتل رومینا اشرفی به شیوه ای که گفته شد و به ویژه وقوع آن به دست پدرش واکنش های زیادی در جامعه به همراه داشت. از جمله اینکه بسیاری افراد خواهان مجازات پدر رومینا شدند. بعضی قصاص نشدن پدر رومینا را ناعادلانه دانستند. بعضی صرفا خواهان افزایش میزان حبس پیش بینی شده برای یک پدر قاتل شدند و بعضی دیگر هم با صرف نظر از بحث درباره نوع مجازات، گفتند که این نبود مجازات متناسب برای پدر نیست که او را به قتل فرزندش وا داشته بلکه وقوع این جنایت و جنایات امثال آن ناشی از برخوردهای مردم با ماجرا است و اساسا فرهنگ مهم ترین موضوع در این زمینه است.

طبق ماده 220 قانون مجازات اسلامی، پدر در صندلی ولی دم در قتل فرزند قصاص نمی شود، بلکه قصاص تبدیل به دیه و تعزیر می شود.

نجفی توانا: باید ریشه فرار دختران زیر 16 سال آنالیز شود

به گفته نجفی توانا وکیل دادگستری، قتل های خانوادگی و جنایاتی که در آنها افراد همدیگر را می شناسند، ریشه درسوءتفاهمات و اختلافات گسترده و همچنین ناتوانی افراد برای مدیریت بحران دارد، خشونت از کلامی آغاز می شود و در نهایت به جنایت منتهی می شود. جنایت جسمی، حیوانی ترین رفتار نوع بشر است و حادثه ای که رخ داده ریشه سنتی دارد و ارزش های دینی و فرهنگی آنها با شرایط جدید و فضای مجازی چندان انطباق ندارد و گسست و اختلاف بین فرزندان باعث شده با کوچکترین اختلافی موضوع به جای تفاهم به درگیری برسد.

به زغم این حقوقدان ، باید ریشه فرار دختران زیر 16 سال که در این حادثه هم رخ داده است آنالیز شود تا با اطلاعات حاصله مسئولین بتوانند آن را مدیریت کنند. متاسفانه ریشه این جنایات به روابط قبلی والدین بر می شود و نیز تعصب بی جا که باعث قتل خانوادگی می شود.

عبدالصمد خرمشاهی: قصاص نشدن پدر و جد پدری، تشویق به فرزندکشی است

عبدالصمد خرمشاهی یکی دیگر از وکلای دادگستری با بیان این که قصاص نشدن پدر یا جد پدری در کنار سایر علل و عوامل به نوعی تشویق پدران برای کشتن فرزندشان است گفت: این ماده قانونی از قبل هم چالش برانگیز بوده است و باتوجه به این که غالب حقوق دانان معتقد هستند که باید این ماده تعدیل شود، قانون گذار به این مسئله توجه کند و این ماده جرح و تعدیل یا اصلاح شود به نوعی که بیم تجری در ارتکاب جرم را در پدران ایجاد نکند.

رومینا قربانی تعصبی جاهلانه شد که به غلط ناموس پرستی نام گرفته است

علیرضا آذربایجانی دیگر وکیل دادگستری معتقد است که رومینا اشرفی، قربانی اقتدارگرایی مردانه توام با تعصب جاهلانه و بی شرافتی شد که در فرهنگ ما به غلط نام آن را ناموس پرستی گذاشته اند. برای پیشگیری از تکرار این وقایع تلخ که اخبارش جامعه را ملتهب و چهره ای منفی از فرهنگ کشور را خصوصا با تشدید مطلب در رسانه های بیگانه ارائه می دهد، وزارت آموزش و پرورش باید دانش آموزان را با مفاهیمی مثل حقوق فرزندی، خشونت خانگی مستقیم و غیر مستقیم، مدیریت بر عواطف حسی و جنسی دوران بلوغ، چگونگی استیفای حقوق اولیه و... آشنا نماید.

راه جلوگیری از تکرار حوادث مشابه رومینا، فرهنگ سازی است

فریده غیرت حقوقدان با اشاره به مسائل تربیتی پدر و مادر، جامعه و همه اولیایی که با تربیت فرزندان سروکار دارند، گفت: تاکید من و همه کسانی که درد و مسائل جامعه را می فهمند و می خواهند راهکار ارایه کنند بر فرهنگ سازی در مورد تربیت، اصول و اقدامات اولیه ای است که وظیفه پدر و مادر می باشد تا چگونه فرزندانشان را تربیت نموده و نسبت به مسایل مطلع کنند.

این وکیل دادگستری در مورد جلوگیری از بروز این نوع جرایم توضیح داد: تاکید من و همه کسانی که درد و مسائل جامعه را می فهمند و می خواهند راهکار ارائه کنند بر فرهنگ سازی است. ما بر تربیت، اصول و اقدامات اولیه ای که وظیفه پدر و مادر می باشد تاکید داریم که بچه را چگو.نه تربیت نموده و نسبت به مسایل مطلع کنند.

حجتی: مجازات فرزندکشی بازدارنده نیست

سیدمهدی حجتی یکی دیگر از وکلا معتقد است: بی تردید این دختر 13 ساله، قربانی ترکیبی از فرزندکشی و قتل های ناموسی است که در یک طرف آن ایراد به بازدارنده نبودن مجازات وجود دارد و در سوی دیگر آن، ارزش های حاکم بر یک جامعه سنتی در وقوع آن دخالت دارد.

آزادی اغفال کننده، باعث انتساب تقصیرها به رومینا و تشدید انگیزه پدر شد

داریوش اشرافی یکی دیگر از وکلای دادگستری معتقد است: با آزادی فرد اغفال کننده ممکن است این تصور در اقوام و همسایگان بوجود میامده که مقصر صرف این اتفاق، آن دختر نگون بخت بوده و حداقل سبب تشدید انگیزه پدر در ارتکاب این جنایت بوده است.

جامعه واکنش سزاواری در مصاف با خشونت خانگی و فرزند کشی نمی بیند

محمدصالح نقره کار یکی دیگر از وکلا با بیان اینکه جامعه واکنش سزاواری در مصاف با خشونت خانگی و فرزند کشی نمی بیند، تاکید نمود که لازم است یک فراخوان عمومی برای آموزش و پیشگیری از خشونت خانگی داده شود.

گناه دادگستری در ماجرای قتل رومینا زیاد است

نعمت احمدی یکی دیگر از وکلا با بیان اینکه گناه دادگستری در ماجرای قتل رومینا زیاد است گفت: دادگستری اگر همین مقررات موجود مثلا ماده 410 قانون آیین دادرسی کیفری را رعایت می کرد، هیئت 4 نفره مذکور در این ماده می دانست که نباید دختر را در شرایطی که پدر عصبانی است به او تحویل دهد و این اتفاق نمی افتاد.

مردم شماتت گر از هیولایی که خود ساخته اند اعلام نفرت می کنند

مریم نقاشان حقوقدان نیز معتقد است: بحث مجازات قصاص در چنین قتل هایی طبق جامعه شناسی حقوق در تمام جهان عامل بازدارنده قوی به شمار نمی آید؛ یعنی در این قبیل قتل ها اگر قاتل علم به قصاص شدن هم داشته باشد، مانع موثری برای عدم ارتکاب جرم نمی باشد، پس در چنین قتل هایی به جای اینکه همه توانمان را در تشدید مجازات قرار دهیم بهتر است اسباب تشدید انگیزه ارتکاب قتل را کم کنیم.

قصاص پدر؟ چرا باید در جوزدگی کیفری قرار بگیریم؟

محمود میرخلیلی یکی دیگر از حقوقدانان با اشاره به ماجرای رومینا و قتل او به دست پدرش، گفت: متاسفانه در صداوسیما، رسانه ها، مساجد و مراکزی که وظیفه دارند فرهنگ اسلامی را ترویج دهند، فرهنگسازی نمی شود که اگر یک چنین چیزی رخ داد شخص احساس نکند از هستی ساقط شده و باید در واقع به یک عملیات انتحاری و امری که به منزله خودکشی است دست بزند.

صالح نیکبخت: حداقل و حداکثر مجازات فرزندکشی افزایش یابد

محمدصالح نیک بخت نیز با تاکید بر تشدید مجازات فرزندکشی، گفت: برای رهایی از تکرار جرایم و جلوگیری از سیطره فرهنگ های پوسیده، آموزش به وسیله تریبون های عمومی و نیز صداوسیما لازم است و باید کاری کرد که والدین و برادران، خود را مالک دختر و خواهر خود ندانند و اگر دختران مرتکب تخلفی شوند مجازات آن را به مراجع قضایی واگذار کنند.

براساس این گزارش، در قانون مجازات سابق و فعلی براساس قاعده انت و ما لک لابیک و فحوای عدم قصاص پدر به دلیل قتل فرزند، از جمله ادله ای است که در این قاعده به آن استناد شده است.

قتل رومینا اشرفی مستوجب مجازات سنگین است

در ادامه واکنش ها به قتل رومینا، اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوال گیگابلاگ مبنی براینکه با توجه به قتل رومینا اشرفی در روزهای اخیر انتقاداتی نسبت به بحث مجازات پدر، مطرح شده، به نظر شما به عنوان سخنگوی قوه قضاییه، قانون مجازات در این زمینه احتیاج به اصلاح دارد؟ گفت: قتل رومینا اشرفی و هر نوع قتل نفس دیگر از منظر قوانین جزایی در زمره جنایات و مستوجب مجازات سنگین است که نوع قتل فرق ندارد چه خودکشی و چه برادر کشی و همسرکشی و فرزندکشی و پدرکشی و مادرکشی و هر نوع قتلی باشد را ما جنایت می دانیم و معتقدیم با کسانی که مرتکب جنایات می شوند باید قاطعانه و عبرت آموز برخورد کرد. در این پرونده اینگونه اقدام خواهد شد.

وی اضافه نمود: بعضی در این جا دایه مهربان تر از مادر نشوند. کسانی که در داخل کشور یادمان نرفته مخالف قصاص بودند و علیه لایحه قصاص راهپیمایی میکردند و مقاله می نوشتند داعیه مهربان تر از مادر نشوند. قوه قضاییه قاطع و عبرت آموز برخورد می نماید.

سخنگوی قوه قضاییه اضافه نمود: اگر مجازات تشدید شود طبق آن عمل می کنیم کما اینکه قوه در لایحه صیانت و کرامت و حفظ حرمت بانوان در بخش مربوط به جنایت مربوط به قتل عمدی بانوان اگر به هر دلیلی منتهی به قصاص نشود پیشنهاد تشدید مجازات داده و مجازات در لایحه پیش بینی شده است و نسبت به مجازات در قانون فعلی ما شدیدتر است. باز هم قانونگداری با کنندگان است؛ چه در قالب همین لایحه ای که بعد از گذشت 9 ماه از زمانی که آن را به دولت دادیم آن را به مجلس تقدیم کنند و چنانچه مجلس در همین لایحه ای که به مجلس می رود وچه در اصلاح قوانین حتما ضوابط قانونی لحاظ می شود و در قتل های فجیع و انتخاب مجازات حتما مجازات اشد اعمال می شود.

واکنش دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک به ماجرای رومینا

محمود عباسی دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک نیز از آموزش و پرورش خواهان بهره گیری از ظرفیت شبکه شاد برای آموزش حقوق کودک به دانش آموزان سراسر کشور شد و گفت: بدون تردید وظیفه سنگین ما پیگیری قضایی موضوع و مجازات شدید عامل این جنایت است اما این موضوع خاتمه راه نیست و آغاز یک راه عظیم و سهمگینی است که ایجاب می نماید ما برای پیشگیری از قربانی شدن رومیناها در جامعه گام برداریم. اولین و مهمترین گام آموزش والدین و خانواده ها است که در وهله نخست بدانند چگونه باید فرزندان خود را آموزش دهند و در گام دوم رسالت سنگین وزارت آموزش و پرورش که بچه ها و دانش آموزان این مرز و بوم را در راه درست فکر کردن و درست اندیشیدن سوق دهد.

کدخدایی: قتل رومینا اشرفی، جنایت نابخشودنی است

در رابطه با خلا قانونی و اینکه قتل رومینا اشرفی می تواند با عدم تصویب لایحه حمایت از بچه ها و نوجوانان مرتبط باشد، عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان نیز گفت: واقعیت این است که جنایت نابخشودنی است و این امر خلاف شرع و قانون اساسی است و امر غیرانسانی بود و ما انزجار خود را اعلام می کنیم از این گونه جنایاتی که رخ داده است. فقط با یک قانون حل نمی شود. زمینه های فرهنگی و اجتماعی و مالی دارد. باید کوشش کنند نواقص را جبران کنند. آنچه مربوط به ماست لایحه حمایت از اطفال و نوجوانان است که ارتباط مستقیم با مساله ندارد و این لایحه سال 97 برای ما در یک نوبت آمده و ایرادی داشته و بعد از 8 الی 9 ماه بعد آمد و یک ایراد بود و همانطور می دانید 10 الی 20 روز برای اعلام نظر، شورا وقت دارد و از سال 97 تا به امروز مجلس می توانست مصوبه را ارسال و اشکالات را رفع کند و احتمالا اشکالات رفع شود؛ لذا قصوری از شورای نگهبان از قانون حمایت از بچه ها و نوجوانان نبوده و ما ایرادات را گفتیم و مجلس می توانست به صورت دو فوریتی یا شکل دیگری برای ما آن را ارسال کند و ارتباطی بین این لایحه و جنایت نمی بینم.

کدخدایی همچنین در پاسخ به سوال گیگابلاگ مبنی بر اینکه با توجه به قتل رومینا اشرفی در روزهای اخیر و طرح انتقاداتی نسبت به بحث مجازات پدر آیا به نظر شما به عنوان سخنگوی شورا، جا برای اصلاح قانون مجازات در این زمینه وجود دارد و این امر چقدر لازم است؟ گفت: ما آمادگی خود را اعلام می کنیم از هر گونه قانون جدیدی که برای تشدید مجازات این افراد باشد. سعی می کنیم در کوتاه ترین فرصت اعلام نظر کنیم و اگر مشکل با قانون حل می شود، شورای نگهبان خود را موظف می داند در این زمینه گام بردارد.

نهایتا 18 خردادماه امسال عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان اظهار داشت که لایحه حمایت از اطفال و نوجوانان در جلسه شورای نگهبان آنالیز و عدم مغایر با موازین شرع و قانون اساسی تشخیص داده شد.

با عامل جنایت گیلان برخورد عبرت آموز خواهد شد

سیدابراهیم رییسی رییس قوه قضاییه نیز درباره این جنایت نیز گفت که برخورد دستگاه قضا با عامل این جنایت عبرت آموز خواهد بود و از مراکز علمی و دانشگاهی خواست که به آسیب شناسی مسائل اجتماعی بپردازند.

رییسی یکی از علل و عوامل اصلی حوادث و جنایاتی نابخشودنی همچون حادثه گیلان را دوری از خلاق و معنویت دانست و متذکر شد: عدالت در توزیع ظرفیت ها، تأمین معیشت مردم و توجه به اخلاق و معنویت در جامعه از مهم ترین اصول کاهش ناهنجاری های اجتماعی و مالی است که باید بیش از همه مورد توجه مسئولان اجرایی قرار گیرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 21 مرداد 1399 بروزرسانی: 21 مرداد 1399 گردآورنده: gigablog.ir شناسه مطلب: 4375

به "رومینا اشرفی؛ نقص قانون یا فرهنگ؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رومینا اشرفی؛ نقص قانون یا فرهنگ؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید