سخنی با والدین بچه ها خبرچین و فضول

به گزارش گیگابلاگ، بسیاری از والدین از اینکه کودکشان دائم صحبت های خانه را به بیرون منتقل می نماید گلایه می نمایند اما نمی دانند دلیل فضول و خبرچین شدن فرزندشان، رفتار خود والدین می باشد.

سخنی با والدین بچه ها خبرچین و فضول

با ما همراه باشید و با تورهای چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

راهکارهای تربیتی کودک فضول و خبرچین

به گزارش گیگابلاگ به نقل از نمناک ،بعضی از خانواده ها به دلیل عدم تربیت صحیح فرزندانشان ، آنها را تبدیل به بچه هایی خبرچین و فضول می نمایند. داشتن چنین کودکی در خانواده مانند ضبط صوتی است که تمام مکالمات روزمره و اسرار خانواده را ضبط نموده و در اولین فرصت در اختیار دیگران خواهد گذاشت.

مهمترین دلیل خبرچین شدن بچه ها، رفتار خود والدین است. زیرا درک حریم خصوصی و اهمیت حفظ آن بری بچه ها سخت است؛ بنابراین هنگامی که والدین درحضور بعضی افراد یا به صورت تلفنی، از مسائل مهم خانواده گی صحبت می نمایند، بچه ها اشتباه بودن خبرچینی را یاد نگرفته و با عادی دانستن آن با دلایل و انگیزه های مختلف به کار خود ادامه می دهند.

برخورد مناسب با کودک خبرچین و فضول

بعضی از رفتارهای اشتباه والدین که منجر به لجبازی بچه ها در مسائل مختلف می گردد، تنبیه کردن، فریاد کشیدن و توبیخ کودک خبرچین در حضور دیگران است. این کارها نه تنها تاثیری در رفتار کودک نخواهد داشت بلکه لجبازی و اصرار بر انجام کار غلط را در او بیشتر خواهد نمود.

بنابراین برای تغییر رفتار کودک خبرچین باید از انجام چنین کارهایی خودداری کنید، در حضور چنین کودکی از گفتن مسائل مهم و اسرار خانوادگی اجتناب کنید یا در صورتی که فرزندتان در خواب است می توانید با دیگران درد و دل یا مشورت نمائید. در ادامه راهکارهای مناسب در برخورد با کودک خبرچین را بیان می کنیم.

روشهایی برای قفل کردن زبان کودک خبرچین

1. قدرت درک بچه ها بالای 7 سال بیشتر است. به همین دلیل می توان در یک گفتگوی محبت آمیز به او شرح داد که اطلاع رسانی با خبرچینی متفاوت است. خبرچینی باعث از بین رفتن احترام و حتی مسائل بزرگتر می گردد.

2. زمانی که خبرچینی کودک را مشاهده می کنید نباید به او بخندید و یا تشویقش کنید. همچنین نباید با خشونت برخورد کنید زیرا او لجبازتر میگردد. مثلا در صورت مشاهده خبرچینی او باید بگوئید که :نمی دانستم، اما نباید راز دوستت را به من بگویی. چه خوبه که تو راز دار هستی و ... . در حقیقت با رفتار عادی به تدریج این رفتار در کودک شما کمتر خواهد شد.

3. اگر فرزند شما خبرچین است می توانید از اطرافیان مورد اعتماد خود بخواهید که در حضور فرزند شما درباره موضوعات مهم صحبت ننمایند و یا در صورت خبرچینی کودک، به رفتار او بی اعتنا شده و با او همکلام نشوند.

4. رفتار و اخلاق بچه ها با یکدیگر متفاوت است. بعضی از آنها دستور دریافت مستقیم را دوست ندارند. بنابراین می توان اشتباه بودن رفتارشان را در قالب شعر، داستان یا تئاتر عروسکی و حتی نمایش یک فیلم در این رابطه را به آنها نشان داد.

5. در خصوص مطالب بی اهمیتی که کودک در خصوص آنها صحبت می نمایند، مثلا شام چی خوردیم و یا دیروز کجا رفتیم؛ واکنش نشان ندهید.

6. گاه بچه ها به دلیل نادیده گرفته شدن توسط والدین و یا معلم ها دست به خبرچینی می زنند. توجه و محبت کافی به فرزندان و گذاشتن وقت مناسب برای آنها باعث می گردد تا کودک از جلب توجه بی احتیاج گردد.

7. رازهایی که بچه ها به شما می گویند شاید بی اهمیت باشند اما برای آنها بسیار ارزشمند هستند.بنابراین وظیفه شما نگهداری از راز او است. این رفتار علاوه بر جلب اعتماد کودک، اهمیت رازداری را به او یاد می دهد.

8. یکی از دلایل خبرچینی فرزندتان، رفتار خود شما در حضور همسر یا دیگران است. شما فکر می کنید که فرزندتان مشغول بازی است اما صحبت های شما را می شنود.بنابراین کوشش کنید تا الگوی مناسبی برای او باشید.

9. اعتماد به نفس کودک خود را افزایش دهید تا کودک برای جلب توجه خبرچینی نکند.

10. هنگام برخورد با خبرچینی کودک، او را از جمع خارج نموده و با او به آرامی صحبت کنید.مثلا بگویید :من خیلی ناراحت می شوم که تو درباره مسائل خصوصی خانواده مان با دیگران حرف می زنی؛ یا اگر منظور نگاه شما را متوجه می گردد، تنها چند ثانیه به او نگاه کنید.

11. به کودک خود شرکت در جمع محبت آمیز و همبازی شدن با آنها را یاد دهید تا مهارت روابط اجتماعی با هم سن و سالهایش را بیاموزد.

12. کودک باید یاد بگیرد که گفتن چه اطلاعاتی درست است، مثلا احتیاج به یاری فوری، زد و خورد، یا حتی لمس بدن آنها توسط دیگران و ...

13. برای فرزند خود وقت کافی اختصاص بدهید.با او بازی کنید، با یکدیگر به بیرون بروی، نقاشی بکشید و نکات مثبت او را پرورش دهید.

14. از کودک خود بخواهید تا راهی برای اصلاح رفتار اشتباه خود پیدا کند و خود مسئولیت کامل اصلاح رفتار او را بر عهده نگیرید.

15. هرگز از روشهای تنبیه؛ پرخاش، تهدید و عصبانیت در حضور دیگران استفاده نکنید.

16. اگر چشم پوشی از رفتار اشتباه کودک برای شما غیرممکن است به او بگوئید در صورتی که خبرچینی نکند جایزه خواهد گرفت و برعکس.

17. کودک خبرچین را در کارها و فعالیت های مناسب شرکت دهید و در خصوص رفتارهای خوب با او صحبت نمائید.

18. تفاوت خبرچینی با گفتن صحبت های عادی را به کودک آموزش دهید.مثلا از مسایلی که در مدرسه رخ می دهد می تواند برای شما بگوید، اما نباید مسائل خانوادگی را در مدرسه مطرح کند.

19. هنگامی که کودک شما خبرچینی می نماید توجه او را به چیزهای دیگر جلب کنید. به طور مثال بگویید :به جای صحبت کردن درباره این موضوع بهتر است یک داستان بخوانیم یا فیلم تماشا کنیم و ....

20. در خصوص معایب خبرچینی با فرزند خود صحبت کنید و راههای دیگری برای افزایش جلب محبت دیگران به او یاد دهید.

21. فهرستی از خبرچینی های کودک را تهیه نموده و در موقعیت مناسب در خصوص آنها با یکدیگر صحبت کنید تا در خصوص رفتار اشتباه خود مطلع گردد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 19 دی 1399 بروزرسانی: 19 دی 1399 گردآورنده: gigablog.ir شناسه مطلب: 7205

به "سخنی با والدین بچه ها خبرچین و فضول" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سخنی با والدین بچه ها خبرچین و فضول"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید