نصب کاغذ دیواری و نکات آن

به گزارش گیگابلاگ، کاغذ دیواری یک نوع دیوارپوش است که امروزه محبوبیت بیشتری پیدا نموده است به طوری که بیشتر افراد ترجیح می دهند با به کار بردن این متریال جلوه جدیدی به خانه هایشان داده و فضا را زیبا نمایند. ما در این قسمت سعی کردیم، برای افرادی که می خواهند خودشان فرایند نصب کاغذ دیواری را انجام دهند آموزشی مفید را ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

نصب کاغذ دیواری و نکات آن

بعد از انتخاب رنگ و طرح کاغذ دیواری نوبت تخمین رول های مورد احتیاج برای اجرای کاغذ دیواری است. هر مدل کاغذ دیواری در عرض و طول تعیین فراوری می گردد، بنابر این تعداد رول لازم برای کاغذ دیواری با توجه به ابعاد دیوارها و اندازه کاغذ دیواری انتخاب شده به راحتی به دست می آید.

اگر دیواری که می خواهید آن را کاغذ دیواری کنید، رویش کاغذ دیواری قدیمی تری نصب شده است بهتر است به جای اینکه دو لایه کاغذ دیواری روی هم چسبیده گردد ابتدا کاغذ دیواری زیرین را از دیوار جدا کنید و سپس کاغذ دیواری جدید را روی دیوار نصب کنید. برای این کار کافی است ابتدا کمی آب را روی کاغذ دیواری قدیمی اسپری کنید تا خیس گردد و منتظر بمانید تا آب به داخل آن نفوذ کند سپس با کاردک کاغذ را جدا کنید.

زیر سازی و تعمیر دیوار

  • تمامی سطوحی که قرار است کاغذ دیواری شوند باید تمیز و خشک باشند. به علاوه تمامی سوراخ ها و ترک های دیوار را باید اصلاح نمود تا سطحی کاملا صاف ایجاد گردد.
  • اگر دیوارها از جنس گچ می باشد باید ابتدا با یک لایه پرایمر کل دیوار را پوشش داد.
  • اگر در قسمت هایی از دیوار لکه های زرد و یا سیاه رنگ دارد ابتدا باید آن را با رنگ سفید رقیق رنگ کرد زیرا پس از چسباندن کاغذ این لکه ها نمایان خواهند شد.
  • پیش از نصب کاغذ روی دیواری که تازه رنگ خورده یا گچ کاری شده است، باید مدتی صبر کرد و دیوار را بتونه و زیر سازی نمود.
  • قبل از چسبکاری بهتر است کلیه کلید و پریز ها جدا شوند و برق ورودی ساختمان از کنتور قطع گردد. در صورت امکان بهتر است رادیاتور ها و شوفاژ ها را نیز جدا نمود ولی به دلیل سختی این کار می توان بدون باز کردن نیز بوسیله یک وسیله تی شکل کاغد را پشت شوفاژ نصب کرد.
  • قبل از نصب کاغذ دیواری می بایست کلیه عملیات از قبیل رنگ کردن درب و پنجره ها، نرده ها و سقف و … را کاملا تمام کرد.
  • می توان تمامی سطح دیوار را با لایه نازکی از چسب کاغذ دیواری و کمی سریش پوشاند و اجازه داد تا کاملا خشک گردد این کار به چسبندگی بهتر کاغذ یاری می نماید.

مراحل نصب کاغذ دیواری

همانطور که پیشتر گفته شد با توجه به ابعاد دیوار رول های کاغذ دیواری را تهیه کرده و بعد از تهیه رول ها باید دقت کرد که آن ها را به صورتی برید که ترتیب و شکل نهایی کاغد دیواری بهم نخورد. در خصوص برش اولین قسمت نکته خاصی وجود ندارد تنها کافیست ارتفاع دیوار را اندازه گرفته و 5 تا 10 سانتی متر بیشتر از آن مقدار را برش داد. پس از برش اولین قسمت، باید بقیه رول ها را هم با همین اندازه برید و این قسمت ها را طوری کنار هم قرار داد که شکل نهایی به درستی ایجاد گردد.

برای نصب کاغذ دیواری باید از چسب های مناسب استفاده کرد. برای زدن چسب به کاغذ دیواری می توان از یک قلموی نقاشی استفاده کرد برای این کارمی بایست از وسط کاغذ دیواری آغاز کرد و به سمت لبه ها رفت. دقت گردد که لبه ها بیش از حد آغشته به چسب نشوند. سپس باید کاغذ دیواری چسب خورده را از سمت پشت که به چسب آغشته شده است تا کرد به صورتی که دو قسمت چسب خورده روی هم قرار گیرند تا برای بلند کردن و چسباندن آماده نمود. برای این کار می توان ابتدا از لبه بالا تا دو سوم طول آن را روی هم چسبانیده و سپس از سمت پایین، یک سوم بقیه را چسباند. باید دقت داشت که هیچ قسمتی از کاغذ دیواری در این مرحله چروک نگردد. هم چنین می بایست کاغذ دیواری قبل از اجرا بین 10-15 دقیقه در این حالت خیس بخورد.

بعد از این مرحله کاغذ دیواری ها روی دیوار نصب می شوند، بدین صورت که کاغذ دیواری برداشته می گردد و از بالای دیوار به صورت عمود به سمت دیوار چسبانده می گردد. در این مرحله نصب قسمت اول بسیار حائز اهمیت است.

سپس غلطکی روی کاغذ دیواری کشیده شده و بعد از آن با استفاده از یک کارتک چسب کاغذ دیواری از وسط به سمت لبه ها راهنمایی شده و در نهایت اضافات کاغذ با تیغ بریده می گردد.بهتر است تا 48 ساعت از تماس با کاغذ دیواری جلوگیری گردد و اجازه داده گردد تا چسب خشک و کاملا جذب گردد.

نکته مهم در نصب کاغذ دیواری این است که زمان مناسب برای نرم شدن کاغذ دیواری ها در نظر گرفته گردد. چرا که اگر زمان بیشتر گردد کاغذ خشک شده و پاره می گردد و اگر کمتر در نظر گرفته گردد کاغذ چروک می خورد.

راوه بلاگ: راوه بلاگ | با مجله صنعتی راوه همراه باشید

منبع: ساختمانچی
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: gigablog.ir شناسه مطلب: 3215

به "نصب کاغذ دیواری و نکات آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نصب کاغذ دیواری و نکات آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید