وزارت علوم، چگونگی ارزشیابی پایانی و برگزاری امتحانات را گفت

به گزارش گیگابلاگ، معاون آموزشی وزارت علوم با ابلاغ بخشنامه ای، چگونگی ارزشیابی پایانی و برگزاری امتحانات دانشجویان در نیم سال تحصیلی 99-98 را تشریح کرد.

وزارت علوم، چگونگی ارزشیابی پایانی و برگزاری امتحانات را گفت

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران به نقل از وزارت علوم، معاون آموزشی وزارت علوم با ابلاغ بخشنامه ای چگونگی ارزشیابی خاتمهی و برگزاری امتحانات نیم سال تحصیلی جاری دانشجویان را تشریح کرد.

در بخشنامه وزارت علوم آماده است: با توجه به تداوم شیوع بیماری کووید-19 در کشور و ضرورت حفظ سلامت همه دانشگاهیان از جمله استادان، دانشجویان، کارشناسان و کارکنان، شایسته است در صورت عدم امکان رعایت کامل و همه جانبه ضوابط و دستورالعمل های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ارزشیابی خاتمه نیم سال تحصیلی به صورت غیرحضوری به انجام رسد.

در صورت برگزاری امتحانات به شیوه غیرحضوری، با تأکید مجدد بر اینکه استاد هر درس مرجع ارزیابی دانشجو در آن درس است، می توان از انواع روش های متنوع مطرح شده در دستورالعمل پیشین بهره گرفت.

همچنین در صورتی که دانشگاه یا استادان تشخیص دهند که امتحانات باید به شیوه حضوری برگزار گردد، لازم است همه پروتکل های بهداشتی مربوط به محیط های دانشگاهی به ویژه فاصله گذاری اجتماعی به هنگام برگزاری آزمون ها به دقت رعایت شوند. وزارت علوم همچنین لازم است چیدمان محل برگزاری آزمون به گونه ای باشد که دانشجویان از یکدیگر فاصله ایمن (حداقل یک متر) داشته باشند. زمان آزمون نیزبه حداقل ممکن کاهش یابد.

وزارت علوم در این بخشنامه تاکید نموده است که از برگزاری امتحان در ساعات آخر روز (18 عصر به بعد) خودداری گردد تا دانشجویان ساکن شهر های نزدیک به محل تحصیل بتوانند به منازل خود بازگردند.

استفاده از سیستم تهویه مناسب و یا بازگذاشتن پنجره ها در محل برگزاری امتحانات لازم است، همچنین در و پنجره ها، میز و جایگاه ها و دیگر وسایل محل برگزاری امتحانات پیش از آزمون گندزدایی صورت بگیرد.

همچنین تصریح شده است از تجمع افراد در فضا های مختلف دانشگاه و محل برگزاری امتحانات اجتناب گردد و در صورت استفاده از سرویس ایاب و ذهاب تا محل برگزاری آزمون، رعایت فاصله ایمن بین سرنشینان وسیله نقلیه لازم است.

بر این اساس در صورت الزام به استفاده از سلف سرویس، لازم است مدت زمان ارائه ناهار افزایش یابد و استقرار در سلف سرویس برای دریافت غذا و صرف ناهار نیز با رعایت فاصله ایمن باشد.

مواد غذایی عرضه شده در سلف سرویس باید دارای پوشش بهداشتی بوده و در بسته بندی های یک بار مصرف ارایه گردد. سطل زباله دردار در محیط های مختلف دانشگاه و محل برگزاری امتحانات تعبیه گردد.

در محل های مورد تماس مکرر افراد (مانند دکمه های آسانسور یا دستگیره درها)، وسایل یک بار مصرف مانند گوش پاک کن یا دستمال کاغذی تأمین و استفاده گردد.

طبق بخشنامه فوق از ورود افراد مبتلا یا مشکوک به کووید-19 یا دارای علائم تب، سرفه، تنگی نفس و سرماخوردگی ممانعت گردد و امکان حذف پزشکی برای دانشجویانی با این علائم فراهم گردد.

پاکیزگی و گندزدایی سرویس های بهداشتی در محل برگزاری آزمون ها مدنظر قرار گیرد و مواد شوینده و ضدعفونی کننده برای شست و شوی دست ها و دستمال کاغذی فراهم باشد.

همچنین به منظور پرهیز از فعال سازی خوابگاه های دانشجویی و با توجه به اعلام آمادگی بسیاری از دانشگاه های کشور به ویژه دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه پیغام نور برای میزبانی ارزشیابی دانشجویان دیگر دانشگاه ها در واحد های مختلف خود در سطح کشور، شایسته است دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی متقاضی، هماهنگی لازم را برای امکان حضور و ارزشیابی دانشجویان در یکی از واحد های دانشگاهی محل سکونت خود به عمل آورند. به بیان دیگر آزمون ها می تواند با هماهنگی بین دانشگاه ها، در شهر محل اقامت دانشجویان برگزار گردد.

راوه بلاگ: راوه بلاگ | با مجله صنعتی راوه همراه باشید

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: gigablog.ir شناسه مطلب: 4276

به "وزارت علوم، چگونگی ارزشیابی پایانی و برگزاری امتحانات را گفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزارت علوم، چگونگی ارزشیابی پایانی و برگزاری امتحانات را گفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید