10 بند باورنکردنی و عجیب که بازیگران طراز اول هالیوود در قرارداد های خود می گنجانند

به گزارش گیگابلاگ، در مطلب زیر قصد داریم شما را با عجیب ترین، غیرمعمول ترین و باورنکردنی ترین بند های قرارداد بازیگران مشهور هالیوودی آشنا کنیم.

10 بند باورنکردنی و عجیب که بازیگران طراز اول هالیوود در قرارداد های خود می گنجانند

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرنگاران، اگر چه بخش بوروکراتیک و کاغذ بازی دنیای سینما و فیلمسازی می تواند خسته نماینده باشد، اما به همان اندازه نیز می تواند سرگرم نماینده باشد به ویژه وقتی درخواست های بازیگران مشهور را مورد توجه قرار می دهیم که معمولاً در قراردادهایشان دیده می شوند.

برای مثال، همه می دانند که جولیا رابرتز برای دهه ها در قرارداد های خود بندی مربوط به اینکه عریان نخواهد شد را می گنجاند یا اینکه راجر مور خواهان تامین بی انتها سیگار مورد علاقه خود با نام Montecristo در دوران بازی در نقش جیمز باند بود یا اینکه استیو مک کویین اصرار داشت او و پل نیومن در فیلم The Towering Inferno به یک اندازه دیالوگ داشته باشند.

اما همه بند های جالب قرارداد بازیگران به این درخواست های جالب ختم نمی گردد و بسیاری از بازیگران طراز اول هالیوود نهایت سعی خود را می نمایند تا بند هایی در قرارداد خود بگنجانند که نهایت راحتی و آرامش را در پشت دوربین داشته باشند.

از بسیاری از جهات نمی توان بازیگران را به این خاطر مورد انتقاد قرار داد، اما بعضی از این شروط و بند ها چنان عجیب و غیرقابل باور هستند که باورشان سخت است.

از بازیگرانی که می خواهند تنها تعداد خاصی از تصاویر پشت صحنه منتشر شوند تا بازیگرانی که درخواست دارند فیلمبرداری ها در هماهنگی با بازی های تیم محبوبشان انجام شوند، در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با عجیب ترین، غیرمعمول ترین و باورنکردنی ترین بند های قرارداد بازیگران مشهور هالیوودی آشنا کنیم.

10- جانی دپ علیرغم اخراج شدن 16 میلیون دلار دستمزد دریافت کرد

یکی از لوکس ترین بند های قرارداد بازیگران در هالیوود بندی به نام پرداخت کن یا بازی کن (pay or play) است که بر اساس آن بازیگر در هر صورتی مبلغ مورد توافق را درخواست خواهد نمود. معمولاً این بند برای بازیگران طراز اول و بسیار مشهور به کار گرفته می گردد تا این اطمینان حاصل گردد که در صورت به تعویق افتادن مداوم ساخت یک فیلم بلاک باستر، بازیگر مورد نظر دستمزد خود را دریافت نماید. اگر چه این بند در قرارداد جانی دپ برای بازی در فیلم سوم فرانچایز Fantastic Beasts قرار داشت، اما شرایط وی کمی متفاوت از حالت معمول بود.

دپ که تنها یک سکانس از نقش شخصیت شرور گریندلوالد در این فیلم را بازی نموده بود، بعد از شکست در شکایتش از روزنامه سان به دلیل همسر آزار نامیدنش، با درخواست کمپانی برادران وارنر برای کناره گیری از این نقش روبرو شد. اما از آنجایی که هیچ بند اخلاقی در قرارداد دپ وجود نداشته و وی نیز به دلیل بدرفتاری در مرحله فیلمبرداری اخراج نشده بود، کمپانی برادران وارنر مجبور بود تمام دستمزد قید شده در قرارداد را به او بپردازد که گفته می گردد رقم قابل توجه 16 میلیون دلار بوده و مدس میکلسن را جایگزین وی نماید. ظاهراً بند پرداخت کن یا بازی کن یک سرمایه گذاری با ریسک بالا برای استودیو های فیلمسازی است و به همین دلیل تنها به تعداد معدودی از بازیگران که محبوبیت و تقاضای بالایی دارند داده می گردد.

9- تام کروز اجازه نمی دهد از قیافه های شبیه به خود برای چهره های اکشن یا بازی های ویدیویی استفاده گردد

تام کروز در واقع معنای واقعی عبارت ستاره سینما است و به همین دلیل جای تعجب دارد که در بند های قرارداد او برای بازی در فیلم های بلاک باستر، بندی گنجانده گردد که مانع از استفاده از چهره های شبیه به او برای بازی در نقش شخصیت های اکشن، بازی های ویدیویی یا دیگر کالا های جانبی می گردد. حتی در زمان ساخت فیلم Top Gun در سال 1987 نیز تام کروز این بند را در قرارداد خود گنجانده و اجازه نداده بود از صورتی مشابه او در اقتباس های بازی های ویدیویی استفاده شده و همچنین اعلام نموده بود با نقش بستن تصویر خود روی باکس های بازی های کامپیوتری نیز مخالفت نموده بود که این رویه تا به امروز نیز ادامه دارد.

علیرغم پتانسیل تجاری واضح فرانچایز Mission: Impossible و شخصیت های اکشن آن، تنها از چهره های مشابه اتان هانت به صورت غیررسمی و توسط هواداران فرانچایز استفاده شد. بعضی بر این باورند که این بند به خاطر تفکرات ساینتولوژی و الزامات این فرقه در قرارداد های تام کروز گنجانده شده است، اما تا به امروز هیچ سند معتبری در این زمینه ارائه نشده است. در هر صورت، با توجه به درآمد قابل توجه و مداومی که تام کروز می توانست با اجازه استفاده از صورتش در رسانه ها داشته باشد، چنین تصمیمی از جانب او بسیار غیرمعمول و عجیب به نظر می رسد.

8- کوئنژانی والیس دارای حق وتو در خصوص تصاویر پشت صحنه بود

کوئنژانی والیس هنگامی که در سال 2014 در بازسازی کلاسیک موزیکال Annie بازی کرد تنها 10 سال داشت، اما پیش از آغاز فیلمبرداری های این فیلم، به خاطر بازی در فیلم درام مستقل Beasts of the Southern Wild نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین بازیگر شد و بدین ترتیب به جوان ترین نامزد دریافت جایزه اسکار در تاریخ این بخش تبدیل شد. این نامزدی باعث شد ویلیس قدرتی بی سابقه در هنگام عقد قرارداد برای بازی در فیلم Annie داشته باشد و بدین ترتیب او توانست شروط عجیب و غریبی را در قرارداد خود بگنجاند. از آن جمله دومین دستمزد بالای فیلم بعد از جیمی فاکس بود که او را از لحاظ دستمزدی بالاتر از بازیگران شناخته شده تر (اما بدون نامزدی اسکار) مانند رُز بایرن، بابی کاناوال و حتی کامرون دیاز قرار می داد.

اما عجیب ترین بند قرارداد والیس این بود که وی در خصوص انتخاب تصاویر پشت صحنه ای که در تیتراژ انتهای فیلم یا ویدیو های خانگی منتشر می شد از حق وتو برخوردار باشد. بچه ها می توانند به شکل دردناکی اعتماد به نفس و مطلعی داشته باشند و به همین دلیل داشتن کنترل بر روی بعضی از آسیب پذیرترین لحظات بازیگری اش، ایده بدی نبود که والیس به آن توجه داشت.

7- جرج کلونی یک اقامتگاه کاملاً شخصی سازی شده سفارش داده بود

بر کسی پوشیده نیست که بازیگران طراز اول هالیوود بند هایی با عنوان riders یا الحاقیه ها در قرارداد خود دارند که تضمین می نمایند استودیو های فیلمسازی یک سری تمهیدات برای راحتی و آسایش بازیگران بیندیشند.

این بند ها می تواند یک بطری نوشیدنی خنک خاص در انتهای هر روز، خوراک خرچنگ برای هر روز، یک باشگاه ورزشی مخصوص برای بازیگر یا در خصوص جرج کلونی که یک مکان استراحت بسیار پرجزییات و شخصی سازی شده برای خود درخواست نموده بود. بازیگری به اعتبار و شهرت جرج کلونی هرگز در طول فیلمبرداری یک فیلم به استراحت در یک کاروان کوچک رضایت نمی دهد و به همین دلیل هنگام بازی در شاهکار علمی تخیلی Gravity ساخته آلفونسو کوارون، در قرارداد کلونی بندی گنجانده شده بود که بر اساس آن باید یک اقامتگاه تنها برای استفاده او در نظر گرفته گردد.

اگر چه در هنگام فیلمبرداری در Shepperton Studios در سوری به او یک کاروان داده شده بود، کلونی خواسته بود که این کاروان به یک کلبه ساحلی شخصی دارای سونا، عرشه ساحلی، زمین بسکتبال و یک باغچه متصل باشد. ظاهراً درخواست کلونی بیش از 100000 دلار برای کمپانی سازنده هزینه در بر داشته بود، اما با توجه به هزینه 130 میلیون دلاری فیلم، این رقم تنها قطره ای از یک دریا بود؛ و با توجه به اینکه فیلم در نهایت بیش از 700 میلیون دلار در سینما های سراسر دنیا فروش داشت، شاد نگه داشتن کلونی در هنگام ساخت فیلم ارزشش را داشت.

6- ساموئل ال جکسون در طول فیلمبرداری تمام فیلم هایش باید هفته ای دستکم دو بار گلف بازی کند

ساموئل ال جکسون یکی از سختکوش ترین بازیگران هالیوود است و با توجه به برنامه کاری اش می توان او را یکی از باهوش ترین ها نیز دانست. جکسون که علاقه وافری به ورزش گلف دارد، در تمام قراردادهایش بندی را می گنجاند که به او اجازه می دهد هفته ای دو بار در طول دوران فیلمبرداری، گلف بازی کند. جکسون خود در این باره گفته است: در کل، آن ها باید مرا به یک زمین گلف ببرند تا بازی کنم یا عضو یک باشگاه گلف شوم تا بتوانم بازی کنم و باید دستکم هفته ای دو بار به من اجازه بازی بدهند. گلف را دوست دارم، چون بازی بی نقصی برای تک فرزند هایی مثل من است… در این بازی، برای هر کار بدی که انجام می دهید باید مسئولیت قبول کنید و برای کار های خوبی که می کنید تمام مزایا را دریافت خواهید کرد.

5- هکتور الیزوندو اطمینان یافت که در تمام فیلم های گری مارشال حضور داشته باشد

هکتور الیزوندو بازیگر کهنه کاری است که بیشتر به خاطر بازی در سریال های تلویزیونی Chicago Hope و Last Man Standing شناخته می گردد و البته همکاری های طولانی مدتش با گری مارشال. بین سال های 1982 تا 2016، الیزوندو در تمامی 18 فیلم منتشر شده مارشال در سینما ها ایفای نقش نموده بود و در حالی که این موضوع در ظاهر به یک رابطه محبت آمیز بین دو هنرمند یا دو دوست شباهت داشته باشد، این موضوع در واقع یک شرط قرارداری بود. در یک اتفاق باورنکردنی تر، این بند توسط مارشال و نه الیزوندو در قرارداد همکاری گنجانده شده بود، بندی که وی در تمامی قرارداد های کارگردانی خود می گنجانده و در آن گفته می شد که باید نقشی برای الیزوندو وجود داشته باشد. جالب اینکه الیزوندو بعد ها فاش کرد که تنها بعد از مرگ مارشال در سال 2016 از این موضوع مطلع شده، زیرا مارشال هیچگاه وجود این بند جالب در قراردادهایش را به او نگفته بود.

4- جک نیکلسون هیچگاه مجبور نبوده کار کند وقتی که لس آنجلس لیکرز در خانه بازی داشت

شاید ساموئل ال جکسون اصرار داشته باشد در طول فیلمبرداری ها وقتی برای گلف بازی کردن داشته باشد، اما جکس نیکلسون در تمام طول دوران بازیگری اش تنها می خواست در آرامش و بدون دغدغه تماشاگر ورزش باشد و آن هم حضوری. این بازیگر افسانه ای از دهه 1970 تمام بلیت های بازی های تیم بسکتبال لس آنجلس لیکرز را خریداری می نماید و حتی امروزه هم به ندرت یکی از بازی های این تیم در خانه را از دست می دهد. بدین ترتیب وی بندی را در تمامی قرارداد های خود گنجانده است که بر اساس آن برنامه فیلمبرداری ها بر اساس برنامه بازی های این تیم تدوین گردد.

بدین ترتیب جای تعجبی ندارد که بسیاری از فیلم های نیکلسون در شهر لس آنجلس یا همان حوالی فیلمبرداری شده اند، اما برای فیلم درام Ironweed در سال 1987 برنامه ریزی کمی سخت بود، زیرا لوکیشن فیلم در نیویورک سیتی بود در حالی که همزمان اوج فصل 1986-1987 در جریان بود. با توجه به اینکه می دانست لیکرز برنده این فصل خواهد بود، نیکلسون آنقدر باهوش بود که از شهرت و اعتبار خود برای چیزی که می خواست نهایت استفاده را ببرد و هزینه بلیت های گرانقیمت آن بازی ها توسط استودیو سازنده فیلم پرداخت شد.

3-جیمی فاکس هیچ سکانسی را در داخل قایق یا هواپیما بازی نکرد

در حالی که فیلمبرداری بازسازی مایکل مان از Miami Vice به اوج خود رسیده بود، جیمی فاکس برای بازی در نقش ری چارلز برنده جایزه اسکار بهترین بازیگر مرد شد و این موضوع به او اجازه می داد تقاضا هایی به قرارداد قبلی خود اضافه کند. فاکس در ابتدا از شهرت و اعتبار جدید خود برای دریافت دستمزدی بالاتر استفاده کرد و همبازی اش کالین فارل در فیلم را وادار به کاهش دستمزد کرد. علاوه بر این، بسیاری از دست اندرکاران این فیلم فاکس را بازیگری توصیف کردند که کار با او سخت است. ظاهراً او از سوار شدن به پرواز های تجاری برای سفر به محل فیلمبرداری خودداری نموده و همچنین بعد از شنیده شدن صدای تیراندازی در محلی در نزدیکی لوکیشن فیلم در جمهوری دومینیکن از آنجا فرار نموده بود که باعث شده بود کارگردان انتهای متفاوت برای فیلم خود بسازد.

اما در خصوص بند های قراردادی، عجیب ترین درخواست فاکس این بود که در سکانس هایی که روی قایق یا داخل هواپیما گرفته شوند حضور نداشته باشند، موضوعی که در خصوص فیلمی در خصوص قاچاق مواد مخدر در میامی یک درخواست عجیب و غریب به نظر می رسید. یکی از اعضای تیم فراوری این فیلم، فاکس را یک زن افاده ای و غرغرو که از قایق و هواپیما می ترسد توصیف نموده، اما گفته بود کالین فارل همه کار هایی که از او خواسته می شد را انجام می داد.

2- شخصیت های دواین جانسون، وین دیزل و جیسون استاتهام باید به یک اندازه در مبارزات آسیب ببینند

شاید برای کسی تعجب برانگیز نباشد که عظیم ترین ستارگان روی کره زمین در دنیای اکشن به همان اندازه دارای غرور و خودبرتربینی باشند، به ویژه در خصوص ستارگان عظیم فیلم های the Fast and the Furious که شامل دواین جانسون، وین دیزل و جیسون استاتهام می گردد. در سال 2019، خبر رسید که این بازیگران چند نسبت به برند خود به عنوان شخصیت های سرسخت حساس بوده اند که در واقع در بند های قرارداد خود آستانه خاصی برای صدمات فیزیکی که شخصیت هایشان در طول مبارزات در داستان فیلم معین نمایند. بر اساس این گزارش، وین دیزل حتی یک سیستم اندازه گیری ایجاد نموده بود که بر اساس آن باید ضربات به اعضای مختلف بدن هر بازیگر وارد می شد تا اطمینان حاصل گردد هر یک از این سه بازیگر صدمه مشابه و مساوی دریافت کند.

اگر چه ظاهراً این سیستم در نهایت کنار گذاشته شد، اما مایکل فوترل تهیه نماینده این مجموعه تایید نموده است که بعضی از سکانس های مبارزه طوری طراحی شده بود که هیچ یک از بازیگران اصلی به راحتی از دیگری شکست نخورد. همانطور که این موضوع مضحک به نظر می رسد همزمان درگیری های مداوم و مشهور بین دیزل و جانسون در جریان ساخت فیلم را بیشتر مورد توجه قرار می دهد که ظاهراً هر یک می خواستند وجهه خود را حفظ نموده و کمی بیشتر از شخصیت خود مایه نگذارند.

1- مارک والبرگ درخواست دریافت 900،000 دلار دستمزد بیشتر در صورت کنار گذاشتن آن هاتاوی نموده بود

پیش از آنکه بگویید مارک والبرگ نقشی در فیلم Silver Linings Playbook ساخته دیوید او راسل نداشت، اما نزدیک بود در این فیلم بازی کند، تا جایی که وی ظاهراً قراردادی برای بازی در نقش اول این فیلم بازی کند، نقشی که در نهایت به بردلی کوپر رسید. در حالی که به تاخیر افتادن مداوم آغاز فیلمبرداری و تداخل برنامه ای در نهایت باعث شد مارک والبرگ در این فیلم بازی نکند، اما قرارداد او برای بازی در این فیلم دارای بند ها و شروط بسیار جالب و خاصی بوده است. والبرگ در ابتدا قرار بود آن هاتاوی را در نقش مقابل خود داشته باشد، نقشی که در نهایت به جنیفر لارنس رسید و برنده اسکار نیز شد.

در قرارداد مارک والبرگ بندی آمده بود که در صورت کنار گذاشتن آن هاتاوی از این نقش، 900،000 دلار دستمزد بیشتر دریافت می کرد تا بدین ترتیب از او در مقابل شکست در باکس آفیس به دلیل استفاده از یک بازیگر زن کمتر شناخته شده تر محافظت گردد. نکته خنده دار اینکه در نهایت هم والبرگ و هم هاتاوی از بازی در این فیلم منصرف شدند و بازیگرانی کمتر شناخته شده تر جای آن ها را گرفتند. اما در صورتی که تداخل برنامه ای باعث نمی شد والبرگ از حضور در این فیلم کناره گیری کند، می توانست نزدیک به یک میلیون دلار دستمزد بیشتر برای بازی در مقابل جنیفر لارنس دریافت کند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 12 خرداد 1400 بروزرسانی: 12 خرداد 1400 گردآورنده: gigablog.ir شناسه مطلب: 9313

به "10 بند باورنکردنی و عجیب که بازیگران طراز اول هالیوود در قرارداد های خود می گنجانند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 بند باورنکردنی و عجیب که بازیگران طراز اول هالیوود در قرارداد های خود می گنجانند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید