آسان گیری و عادی پنداری بزرگترین آفت مبارزه با کووید 19 است ، ضرورت رعایت 100 درصدی مردم

به گزارش گیگابلاگ، معاون کل وزارت بهداشت گفت: قیمت 1250 و 1300 تومانی ماسک در همه جای کشور یکسان رعایت نمی شود و از طرف دیگر، متاسف هستیم که بگوییم با همین قیمت، تهیه ماسک برای بسیاری از مردم مقدور نیست، بنابراین مردم را به استفاده از ماسک پارچه ای ترغیب کنید.

آسان گیری و عادی پنداری بزرگترین آفت مبارزه با کووید 19 است ، ضرورت رعایت 100 درصدی مردم

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، ایرج حریرچی، درخصوص شرایط کرونا در کشور، گفت: متاسفانه در تهران و بیشتر استان های کشور شرایط قرمز و هشدار وجود دارد و متاسفانه ماه هاست که آمار مرگ و میر ناشی از کرونا سه رقمی شده و اکنون نیز با شیب فزاینده، مرز 170 مرگ روزانه را رد کرده است.

وی اضافه نمود: براساس اعلام سازمان بهداشت جهانی، اکنون وقت مداخله رسیده و باید در تمام کشور ها مداخلات جدی در تمامی سطوح استراتژیک انجام شود. همه اقدامات از جمله تمهیدات بهداشتی و پیشگیرانه، استفاده از ماسک، فاصله گذاری اجتماعی، آزمایش های متناوب از افراد مشکوک و ردیابی و شناسایی بیماران، مراقبت و درمان بیماران باید انجام شود و همه این ها باید در یک مجموعه بهم پیوسته و منظومه ای انجام شود. اگر هریک از این موراد ناقص باشد، سیستم دچار مشکل شده و در سال دوم اپیدمی نه تنها مرگ ها دو برابر می شود بلکه احتمال گسترش بیشتر این ویروس در بیشتر کشور های جهان وجود دارد. گاهی گفته می شود مرگ یک نفر یک تراژدی است، اما مرگ هزار نفر، صرفا یک آمار است.

حریرچی بیان نمود: هرکدام از افرادی که فوت می کنند پدر، مادر، همسر و فرزند یک خانواده هستند. باید دقت کنیم که در حال حاضر افراد جوان نیز درگیر بیماری می شوند و این بیماری دیگر تهدیدی برای رده سنی خاصی نیست. حتی دیده شده در جوان تر ها عوارض عمیق و وخیمی نیز گزارش شده است.

معاون کل وزارت بهداشت با بیان اینکه بیماران کرونایی پس از بهبودی تا ماه ها عوارض شدیدی را تجربه خواهند کرد، گفت: گاهی ممکن است عوارض با فرد باقی بماند، مثلا ممکن است در دراز مدت عوارض قلبی دیده شود و باید اقدامات دراز مدتی را تدوین و اجرایی کنیم.

وی با بیان اینکه آسان گیری و عادی پنداری بزرگترین آفت مبارزه با کووید 19 است، شرح داد: متاسفانه این موضوع دامن گیر مردم و مسئولان است و نباید تصور شود که بیماری به انتها رسیده است و برعکس، این ویروس تمام عزم خود را جزم کرده تا انسان را بیمار کند و در هر تجمعی که بیش از دو نفر حضور داشته باشند و پروتکل ها و فاصله ها را رعایت نکنند، از طریق صحبت کردن، سرفه، عطسه و حتی غذاخوردن در مکانی سربسته، منتقل می شود.

وی درخصوص چرایی بازگشایی مدارس گفت: بازگشایی مدارس با رعایت اصول بهداشتی و پروتکل ها، موضوعی جهانی است، تعطیلی اماکنی مانند مدارس ممکن است در کوتاه مدت قابل قبول باشد، اما در دراز مدت پذیرفتی نیست و چنانچه ویروس بیش از یک سال ماندگار باشد باید سایر فعالیت ها را از سر گرفت. مردم باید هم زنده باشند و هم زندگی کنند و معیشت و اقتصادشان تامین شود، درحال حاضر در بسیاری از کشور ها بیش از 50 درصد اقتصادشان در خدمات است. اما نکته اینجاست که بازگشایی ها باید هوشمندانه صورت گیرد و با حداقل عوارض و حدبیشتر رعایت دستورالعمل ها باشد.

حریرچی با بیان اینکه در بازگشایی مدارس 90 درصد از دانش آموزان از سامانه های مجازی استفاده می کنند، گفت: درحال حاضر، بیشترین خطر در اماکنی مانند پاساژها، مراکز فروش و مترو ها دیده می شود. در مراکز فروش و پاساژ ها فروش کاهش پیدا کرده، اما تجمع مردم برای گردش افرایش پیدا کرده است.

وی ضمن تاکید بر استفاده استاندارد از ماسک، خطاب به مجریان صدا و سیما، اظهار کرد: استفاده از ماسک پارچه ای مفید است و فرهنگسازی خوبی به همراه دارد، چراکه از یک طرف قیمت 1250 و 1300 تومانی ماسک در همه جای کشور یکسان رعایت نمی شود و از طرف دیگر، متاسف هستیم که بگوییم با همین قیمت، تهیه ماسک برای بسیاری از مردم مقدور نیست، بنابراین مردم را به استفاده از ماسک پارچه ای ترغیب کنید.

معاون وزارت بهداشت با تاکید بر اقدام پسندیده نذر ماسک، بیان نمود: ویروس کرونا هرجا تجمعی باشد خودنمایی میکند و باید به مردم توصیه کنم که از حضور غیرضروری در اماکن پرازدحام خودداری کنند.

وی اضافه نمود: اگر میخواهیم ویروس کرونا را شکست دهیم، 100 درصد مردم باید رعایت کنند، درحال حاضر در مترو ها این پروتکل ها به خوبی رعایت نمی شود و مردم بر ایجاد ازدحام دامن می زنند، زدن ماسک و رعایت فاصله اجتماعی از ضروریات است.

معاون کل وزارت بهداشت با بیان اینکه پاییز و زمستان سختی را در پیش داریم، گفت: تمام مردم از کودک تا سالمند، باید پروتکل ها را 100 درصد رعایت کنند.

وی درخصوص واکسن آنفلوآنزا گفت: تزریق واکسن آنفلوآنزا در کادر بهداشتی و درمانی و زنان باردار و گروه های پرخطر آغاز شده است.

راوه بلاگ: راوه بلاگ | با مجله صنعتی راوه همراه باشید

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: gigablog.ir شناسه مطلب: 5959

به "آسان گیری و عادی پنداری بزرگترین آفت مبارزه با کووید 19 است ، ضرورت رعایت 100 درصدی مردم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آسان گیری و عادی پنداری بزرگترین آفت مبارزه با کووید 19 است ، ضرورت رعایت 100 درصدی مردم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید