آیا پودرهای لباسشویی به بافت و رنگ لباس آسیب می زنند؟ ویژگی های پودر لباسشویی مناسب برای حفظ بافت و رنگ لباس ها

به گزارش گیگابلاگ، احتمالا برای شما هم پیش آمده که تجربه ناخوشایند آسیب دیدن لباس در اثر شست وشو را داشته باشید. تغییر بافت پارچه یا از بین رفتن رنگ لباس ها، اتفاقاتی هستند که شاید گاهی اوقات تجربه کرده باشیم یا از تجربه های ناخوشایند دیگران در این باره شنیده باشیم. بسیاری باور دارند که این آسیب در اثر استفاده از پودرهای لباسشویی نامناسب است اما واقعیت چیست؟ آیا واقعا پودرهای لباسشویی به بافت و رنگ لباس ها آسیب می زنند؟

آیا پودرهای لباسشویی به بافت و رنگ لباس آسیب می زنند؟ ویژگی های پودر لباسشویی مناسب برای حفظ بافت و رنگ لباس ها

حقیقت این است که پودرهای لباسشویی غیراستاندارد، تقلبی و یا نامرغوب می توانند به بافت و رنگ لباس آسیب های جبران ناپذیری وارد کنند و به همین دلیل همیشه توصیه می شود تا برای شست وشوی لباس ها از برندهای شناخته شده و محصولات اصل و باکیفیت استفاده کنید چون در مواد اولیه پودرهای لباسشویی، آنزیم ها و ترکیباتی وجود دارد که اگر زیر نظر متخصصین و به مقدار استاندارد به کار نرود، می تواند به جای نتیجه مثبت، به بافت و رنگ پارچه آسیب وارد کند. با این حال باز هم شرایطی مثل مقدار پودر مصرفی و سختی آب، می تواند نتایج ناخوشایندی را در شست وشوی لباس به همراه داشته باشد.

اگر با وجود استفاده از شوینده های مرغوب و باکیفیت موجود در بازار باز هم تجربه آسیب دیدن لباس در سرانجام شست وشو را دارید، باید بدانید که احتمالا سه عامل مصرف بیش از مقدار شوینده، سختی آب و منقضی شدن پودر در این آسیب دیدن دخیل هستند. استفاده بیش از حد از مواد شوینده هنگام شست و شوی لباس می تواند مقدار حل شوندگی این مواد را در آب کاهش دهد و در نتیجه رد مواد شوینده را روی پارچه لباس ها باقی بگذارد؛ به همین دلیل توصیه می کنیم تا همیشه قبل از شروع شست وشو، بسته بندی پودرهای شوینده را مطالعه و مقدار مناسب استفاده از آن ها را در نظر بگیرید.

سختی آب موجود در بعضی منطقه ها ایران نیز می تواند دلیل دیگری برای از بین رفتن بافت و رنگ لباس ها باشد اما شاید بد نباشد بدانید که پودرهای ماشین لباسشویی استاندارد، دارای موادی به نام بیلدر هستند که این سختی را کاهش داده و از بافت و رنگ لباس ها محافظت می کند.

استفاده از پودرهای لباسشویی که تاریخ انقضای آن ها به اتمام رسیده هم می تواند یکی دیگر از دلایلی باشد که درصد مواد نامحلول را بالا میبرد و ذرات حل نشده را روی لباس باقی میگذارد. زمانی که پودر لباسشویی منقضی می شود، درصد مواد نامحلول در آن افزایش پیدا می کند و به این ترتیب بافت و رنگ لباس را از بین می برد. پس از قلم نیاندازید که همیشه پیش از خرید پودرهای لباسشویی به تاریخ مصرف آن ها دقت کنید.

البته نباید این نکته را فراموش کرد که پودرهای لباسشویی استاندارد موجود در بازار (پرسیل، تاژ، سپید و…) همگی دارای آنزیم ها و رشته های صابونی هستند که نه تنها بافت پارچه را نرم و لطیف می کند که به ترمیم الیاف پارچه هم کمک خواهد کرد.

با دقت کردن به مواردی که گفته شد و خرید پودرهای استاندارد با تاریخ مصرف مناسب می توانید شست وشوی انواع لباس ها را با خیال راحت به ماشین لباسشویی سپرده و از نتیجه کار لذت ببرید.

منبع: یک پزشک
انتشار: 18 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 18 اردیبهشت 1401 گردآورنده: gigablog.ir شناسه مطلب: 13913

به "آیا پودرهای لباسشویی به بافت و رنگ لباس آسیب می زنند؟ ویژگی های پودر لباسشویی مناسب برای حفظ بافت و رنگ لباس ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا پودرهای لباسشویی به بافت و رنگ لباس آسیب می زنند؟ ویژگی های پودر لباسشویی مناسب برای حفظ بافت و رنگ لباس ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید