اتحادیه اروپا: برطرف تحریم ها بخش ضروری برجام است، ایران به اجرای کامل توافق برگردد

به گزارش گیگابلاگ، اتحادیه اروپا در بیانیه ای علی رغم اذعان به اینکه برطرف تحریم ها بخش ضروری برجام است از ایران خواسته به اجرای کامل این توافق هسته ای برگردد.

اتحادیه اروپا: برطرف تحریم ها بخش ضروری برجام است، ایران به اجرای کامل توافق برگردد

با ما سفر کنید و با تور دور اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، اتحادیه اروپا درباره گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد اجرای تعهدات ایران ذیل قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد بیانیه ای صادر نموده است.

اتحادیه اروپا علی رغم اذعان به اینکه برطرف تحریم های مرتبط هسته ای یکی از بخش های ضروری تعهدات آمریکا و کشور های غربی به ایران ذیل برجام است از تهران خواسته گام هایی را که در واکنش به بدعهدی طرف های غربی برداشته به عقب برگرداند.

اتحادیه اروپا در بخش آغازین این بیانیه بر تعهد استوار خود برای ادامه حمایت از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) تأکید نموده و گفته مصمم است با جامعه بین المللی در جهت حفظ این توافق هسته ای همکاری کند.

در این بیانیه آمده است: اتحادیه اروپا تعهد استوار خود را برای ادامه حمایت از برنامه جامع اقدام مشترک ابراز داشته و مصمم است با جامعه بین المللی در جهت حفظ برجام، به عنوان یک دستاورد چندجانبه مهم و مورد تأیید قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد، همکاری کند.

اتحادیه اروپا همچنین همانند موضع گیری های گذشته، از برجام به عنوان یکی از عناصر کلیدیِ معماری منع اشاعه در دنیا یاد و تأکید نموده است: هدف برجام ارائه اطمینان های ضروری به جامعه بین المللی درباره ماهیت صرفاً صلح آمیز برنامه هسته ای ایران است.

بروکسل در یکی از بند های بیانیه خود در روز سه شنبه از خروج آمریکا از برجام و احیای تحریم ها عمیقاً ابراز تأسف نموده است: اتحادیه اروپا عمیقاً از خروج ایالات متحده از برجام و بازاعمال تحریم ها عمیقاً متأسف است و از همه کشور ها می خواهد از انجام اقداماتی که مانع اجرای تعهدات برجامی می شوند خودداری نمایند.

اتحادیه اروپا در ادامه تأکید نموده است: در کنار اجرای تأییدشده تعهدات مرتبط هسته ای از سوی ایران برطرف تحریم های هسته ای یکی از بخش های ضروری این توافق است.

بعد از خروج آمریکا از برجام در اردیبهشت ماه سال گذشته اتحادیه اروپا وعده داد اثرات خروج آمریکا را جبران خواهد نمود. اتحادیه اروپا از آن موقع نتوانسته به این وعده خودش عمل کند.

ایران با توجه به ناتوانی آمریکا در عمل به وعده هایش از اردیبهشت ماه امسال در 5 گام بعضی از تعهداتش در برجام را معلق نموده است.

علی رغم این، اتحادیه اروپا در بیانیه جدید مدعی شده به طور کامل به تعهداتش در برجام پایبند بوده است.

بند هایی دیگر از بیانیه به انتقاد از گام های ایران برای کاستن از تعهداتش ذیل برجام اختصاص یافته است.

در یکی از این بند ها آمده است: اتحادیه اروپا بار ها نگرانی های روشن و جدی خود را از اقدام ایران در انباشت اورانیوم کم غنا، فراتر از محدوده های معین شده در برجام و بالاتر بودن سطح غنی سازی ایران نسبت به حد تعیین شده در این توافق ابراز نموده است.

اتحادیه اروپا از ادامه غنی سازی در سایت فردو، افزایش ذخائر اورانیوم ایران، فعالیت های تحقق و توسعه و افزایش ذخائر آب سنگین ایران نیز ابراز نگرانی نموده است.

اتحادیه اروپا علی رغم ابراز نگرانی از اعلانیه ایران در 5 ژانویه مبنی بر اینکه برنامه هسته ای ایران مشمول هیچ نوع محدودیت عملیاتی نخواهد بود، نوشته است: ما متوجه شده ایم که آژانس بین المللی انرژی اتمی هیچگونه تغییراتی را در اجرای تعهدات از سوی ایران در ارتباط با این اعلانیه یا در سطح همکاری تهران با فعالیت های راستی آزمایی و نظارتی آژانس شاهد نبوده است.

بروکسل از گام های برجامی ایران به عنوان اقدامات ناهمخوان با این توافق یاد نموده و از تهران خواسته بدون تأخیر آن ها را به عقب برگرداند: قویاً از ایران می خواهیم تمامی فعالیت هایی را که ناهمخوان با برجام هستند را به عقب برگردانده و بی درنگ به اجرای کامل تعهداتش برگردد.

در ادامه آمده است: تمامی اعضای اتحادیه اروپا از کوشش های شرکای برجام در آنالیز این مسائل در چارچوب برجام، من جمله به وسیله مکانیسم حل اختلاف که فرانسه، آلمان و انگلیس آن را کلید زده اند، حمایت می نمایند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 9 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gigablog.ir شناسه مطلب: 2853

به "اتحادیه اروپا: برطرف تحریم ها بخش ضروری برجام است، ایران به اجرای کامل توافق برگردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اتحادیه اروپا: برطرف تحریم ها بخش ضروری برجام است، ایران به اجرای کامل توافق برگردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید