اثری از پروژه های نهادهای دولتی نیست، بازار کار هوش مصنوعی خوب است

به گزارش گیگابلاگ، حرف مشترک تعدادی از دانشجویان هوش مصنوعی دانشگاه صنعتی شریف این است که خبری از سفارش پروژه از سوی نهادهای دولتی نیست، فضای اشتغال مناسب است و از سطح آموزش دروس این گرایش در دانشگاه شریف نسبتا راضی هستند.

اثری از پروژه های نهادهای دولتی نیست، بازار کار هوش مصنوعی خوب است

به گزارش خبرنگاران، هوش مصنوعی یکی از گرایش های مقطع کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر است. این گرایش که در سال های اخیر رغبت زیادی برای تحصیل در آن وجود دارد، موضوع سلسله مصاحبه ها و گزارش هایی در خبرگزاری دانشجویان ایران بوده است. پس از گفت وگو با استادان و فعالان این حوزه از دانشگاه های صنعتی شریف، تهران و امیرکبیر این بار بر آن شدیم تا از دریچه نگاه دانشجویان، هوش مصنوعی را بررسی کنیم.

اولین برخورد با دانشکده مهندسی کامپیوتر شریف، رو به رو شدن با یک لابی شلوغ است که تعداد زیادی از دانشجویان با لپ تاپی اطراف میزهای آن نشسته اند و احتمالا مشغول کد زدن هستند. آزمایشگاه های کامپیوتری در طبقات بالا مستقر هستند و آن جاست که می شود دانشجویان مقطع ارشد و دکتری هوش مصنوعی را پیدا کرد تا از فرصت ها و چالش های این گرایش تحصیلی بگویند.

یکی از دانشجویانی که به تازگی مقطع ارشد خود را به انتها برده، می گوید: بازار کار هوش مصنوعی در ایران خوب است و بسیاری از شرکت های بزرگ و مشهور به متخصص هوش مصنوعی نیاز دارند.

این دانشجو درباره استفاده نهادهای دولتی از متخصصان هوش مصنوعی، می گوید: من نشنیده ام که نهادهای دولتی هم از فارغ التحصیلان این حوزه بهره بگیرند. بچه های دانشگاه ما بیشتر به سمت اشتغال در بخش خصوصی متمایلند.

وی در ادامه صحبت هایش به چالش هایی که در زمینه پژوهش در حوزه هوش مصنوعی با آن ها روبرو می شود اشاره می کند و می افزاید: چالش سخت افزاری در پژوهش تاحدودی وجود دارد؛ مثلا کارهایی که در زمینه شبکه عصبی انجام می شود، به کارت های گرافیکی نیاز دارد که در دانشکده به تعداد محدودی وجود دارند؛ یعنی گاهی که به تعداد زیادی کارت گرافیکی نیاز داریم، در دسترس نیست.

این دانشجو ادامه می دهد: استادهای ما در دانشکده خیلی کم به کنفرانس های بین المللی می فرایند، چون هم در بودجه محدودیت وجود دارد و هم دریافت ویزا سخت است. استادانی که به کنفرانس های بین المللی می فرایند، می توانند از موضوعات روز آگاه شوند و بدانند چه مباحثی اهمیت بیشتری دارد. فعالیت خوبی بین استادان و دانشجویان هوش مصنوعی و فعالان حوزه سلامت وجود دارد و با مؤسساتی مانند پژوهشگاه رویان و دانشگاه های علوم پزشکی کار کرده اند. آزمایشگاه های استادان دیگری هم هستند که دانشجویان آن ها وارد کاربرد هوش مصنوعی در اقتصاد شده اند.

یکی دیگر از افرادی که به تازگی از مقطع کارشناسی ارشد فارغ التحصیل شده، می گوید: یکی از چالش های حوزه پژوهش در هوش مصنوعی این است که پژوهش ها کاربرد ندارند و وقتی پژوهشی قرار است انجام شود، در ارتباطات بین المللی آن، دشواری وجود دارد. دانشگاه شریف به تازگی تحریم شده و این تعامل با خارج از کشور سخت تر شده است. از آن جایی که ارتباط موثری بین دانشگاه و صنعت وجود ندارد و دانشگاه نمی تواند مشکل صنعت را حل نماید، پول زیادی هم در پژوهش وجود ندارد. یکی دیگر از مسائل در این حوزه این است که ارتباط بین مهندسان هوش مصنوعی با فعالان حوزه های دیگر مثل علوم انسانی و پزشکی سخت شکل می گیرد.

وی در پاسخ به سوالی درباره سطح آموزش هوش مصنوعی در دانشگاه صنعتی شریف، می گوید: خوب است، اما نیاز به بهتر شدن دارد؛ از سوی دیگر یادگیری هوش مصنوعی الزاما نیاز به استاد ندارد و تا دلتان بخواهد برنامه های آموزشی آنلاین برای یادگیری آن وجود دارد.

این دانشجو درباره بازار کار این گرایش می گوید: کلا بازار کار رو به رشدی دارد و الان هم موقعیت های شغلی خوبی وجود دارد، اما به نظر من می تواند بهتر هم بشود. بچه ها کلا زیاد به فکر اپلای هستند، اما به نظر من، این تمایل کمی تحت تاثیر جو است.

یکی دیگر از دانشجویانی که ترم یک کارشناسی ارشد است، می گوید: بین گرایش های مختلف مهندسی کامپیوتر، تقریبا پرطرفدارترین گرایش، هوش مصنوعی است. البته نرم افزار و الگوریتم هم علاقه مندان خاص خود را دارد؛ اما معمولا داوطلبانی که رتبه بهتری کسب می کنند و بخواهند وقت بیشتری برای درس بگذارند، هوش مصنوعی را انتخاب می کنند. افرادی که گرایش نرم افزار را انتخاب می کنند، معمولا می توانند در کنار درس خواندن، وارد بازار کار هم بشوند.

وی آموزش هوش مصنوعی در دانشگاه شریف را خوب توصیف می کند و ادامه می دهد: حتی در دانشگاه شریف برخی از درس ها نسبت به دانشگاه های برتر در هوش مصنوعی بهتر ارائه می شود. در ایران هم دانشگاه شریف به نسبت بقیه دانشگاه ها در هوش مصنوعی بهتر است. در دانشکده کامپیوتر برخی فضاها برای ارتباط با متخصصان حوزه های دیگر ایجاد شده است و کارهای مرتبط بین هوش و علوم زیستی در دانشگاه شریف در حال انجام است. در کل، شاید بتوان گفت دانشگاه تهران در حوزه فعالیت های بین رشته ای بهتر باشد. مثلا دانشگاه شریف در زمینه کاربرد هوش مصنوعی در ژنتیک قوی کار می کند و دانشگاه تهران در حوزه رباتیک بهتر عمل می کند.

این دانشجوی دانشگاه شریف با بیان این که به طور کلی ارتباط دانشگاه های ایران با صنایع خیلی ضعیف است، می گوید: صنایع خصوصی هزینه برخی از پروژه های هوش مصنوعی را پرداخت می کنند، اما نهادهای دولتی تا جایی که من اطلاع دارم، در حوزه هوش مصنوعی با دانشگاه ارتباطی ندارند. البته این موضوع طبیعی است؛ چرا که کلا دغدغه ای برای بهبود سیستم های خود ندارند. در سازمان ها دغدغه ای برای حل مسئله ندارند. اخیرا ما پیگیر ارتباط با یکی از نهادهای دولتی برای ارائه یک سرویس خاص به آن ها بودیم؛ اما توجیه کردن آن ها برای این که متوجه شوند استفاده از یک محصول بازده مجموعه را بالا می برد، بسیار سخت است.

این دانشجوی هوش مصنوعی درباره مسائل سخت افزاری فعالیت در هوش مصنوعی، می گوید: فعالیت هایی که داخل ایران در حوزه هوش مصنوعی انجام می شود، خیلی تحت تاثیر تحریم ها نیست. این که دانشگاه ها و آزمایشگاه ها بودجه زیادی ندارند، بر تامین سخت افزار بیشتر تاثیر می گذارد. یکی از مسائلی که وجود دارد، این است که پروژه های آزمایشگاه در راستای ارائه مقاله است و مشکل صنعت را حل نمی کند؛ بنابراین صنایع هم در دانشگاه سرمایه گذاری نمی کنند و دانشگاه صرفا به بودجه دولت وابسته می ماند. بیشتر مسائل به دلیل مسائل اقتصادی و کمبود بودجه است؛ وگرنه از آن جایی که کارهای حساسی مثل فعالیت های مرتبط با هسته ای انجام نمی شود، تحریم ها تاثیر زیادی ندارد.

در ادامه گفت و گو با دانشجویان هوش مصنوعی، یکی از دانشجویانی که در مقطع دکتری این رشته تحصیل می کند، درباره اشتغال در این حوزه می گوید: من وارد بازار کار نشده ام، اما فکر می کنم این رشته موقعیت های شغلی خوبی دارد و احتمالا بیشتر هم خواهد شد.

این دانشجو درباره سطح آموزش می گوید: برخی از درس های آنلاین بهتر از درس های دانشکده است. مفاهیم جدیدی در برخی از درس های آنلاین بیان می شود که چند سال زمان می برد تا وارد درس های دانشکده شود. برخی از درس های اصلی ما درس هایی هستند که تاریخ انقضای آن ها گذشته است یا مثلا برخی متدهایی که ارائه می شود، قدیمی است.

این دانشجو در پاسخ به سوالی درباره ارتباطات بین رشته ای در حوزه هوش مصنوعی و همکاری نهادهای دولتی با دانشجویان هوش مصنوعی، می گوید: آزمایشگاهی که من در آن فعالیت می کنم، ارتباط خوبی با استادان حوزه پزشکی دارد؛ اما چون شاید دانشگاه ما صنعتی است، ممکن است ارتباط دریافت کمی سخت باشد. من تا حالا ندیدم که نهادهای دولتی به دانشگاه پروژه ای بدهند.

هر چند از سخنان دانشجویان هوش مصنوعی دانشگاه شریف این طور برمی آید که شرایط اشتغال، پژوهش و آموزش این رشته نسبت به سایر رشته ها شرایط بهتری دارد، اما صرف نظر از نقش حمایتی دولت ها، تقویت ارتباط صنعت و دانشگاه می تواند عامل مهمی جهت بهبود شرایط پژوهش و تامین سخت افزارهای موردنیاز این رشته باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 5 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gigablog.ir شناسه مطلب: 1602

به "اثری از پروژه های نهادهای دولتی نیست، بازار کار هوش مصنوعی خوب است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اثری از پروژه های نهادهای دولتی نیست، بازار کار هوش مصنوعی خوب است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید