بازدید وزیر ارشاد و خزاعی از موزه سینما و فیلمخانه، شوق مان بیشتر شد

به گزارش گیگابلاگ، وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی به همراه محمد خزاعی رییس سازمان سینمایی، سید محمود اسلامی معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید مجید پوراحمدی مشاور وزیر و مدیرعامل صندوق اعتباری هنر عصر دیروز آدینه نهم مهرماه از موزه سینمای ایران و فیلمخانه ملی ایران بازدید کردند.

بازدید وزیر ارشاد و خزاعی از موزه سینما و فیلمخانه، شوق مان بیشتر شد

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی سازمان سینمایی در این ملاقات محمدمهدی اسماعیلی پس از بازدید از موزه سینما گفت: سینمای ایران بخشی از هویت ملی ما است و خاطرات مشترک زیادی با سینما و تلویزیون داریم، به همین علت در ابتدای کار باید مروری بر آنچه داشته ایم، می کردیم.

وی با بیان اینکه موزه سینما بخشی از تاریخ سینمای ایران است ادامه داد: برای ما که می خواهیم فعالیت های توسعه ای در سینمای ایران انجام دهیم، شناخت عمیق تری لازم بود به همین علت در اولین روز کاری رییس سازمان سینمایی از این دو مجموعه تاریخی- موزه سینما و فیلمخانه ملی- بازدید کردیم.

اسماعیلی موزه سینما را مجموعه افتخارآمیزی دانست و اظهار کرد: می توانیم بخش های دیگری را در آن ایجاد، تکمیل و مورد بهره برداری قرار دهیم. بیش از یک سده ای که از ورود سینما به ایران می گذرد، به ویژه دوره 70 سال اخیر بخشی از حافظه تاریخی ما مجموعه هایی است که امروز در موزه سینما وجود دارد و یا باید به این مکان منتقل گردد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به بازدیدش از موزه سینما با بیان اینکه بیش تر متوجه حساسیت و مخاطره آمیز بودن کار شده است گفت: اگر در حفظ این گنجینه و تکمیل آن دقت نکنیم ممکن است آسیبی وارد گردد که بعدها تاسف بخوریم. بازدید از این مجموعه شوق ما را بیشتر کرد تا آن را بهتر مورد بهره برداری قرار دهیم.

وی یادآور شد: موزه سینما باید شناسنامه و گنجینه تاریخ سینمای کشور باشد. زنده نگه داشتن و توجه به میراث ارجمند سینما و دستاوردهای ماندگار آن مستلزم شناخت و شناساندن این میراث گرانقدر به اعضای جامعه، به خصوص نسل جوان و نوجوان کشور است و این صندلی به مثابه پل ارتباطی جامعه با سینماگران و هنرمندان به تعداد می آید و باید از این صندلی برای معرفی ظرفیت ها و زیبایی های سینما به جامعه و حتی اقشار و گروه های غیرسینمایی بیش ترین بهره را برد. باید از همه ظرفیت های موزه در راستای رشد و بالندگی و اعتلای سینما استفاده کنیم.

اسماعیلی درباره گفتگوهای تاریخ شفاهی موزه سینما هم گفت: سابقه کار در حوزه اسنادی دارم و مدتی معاون مرکز اسناد تاریخی بودم و بخشی از کارمان تاریخ شفاهی بوده است؛ ضبط و حفظ خاطرات کسانی که در حوزه انقلاب اسلامی نقش آفرین بودند. در حوزه سینما هم احتیاجمند تاریخ شفاهی هنرمندان هستیم که خوشبختانه در موزه سینما این کار آغاز شده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: هر جایی که بتوانیم نگاه ها و خاطرات پیشکسوتان سینما را ضبط و حفظ کنیم اتفاقات خوبی به همراه خواهد داشت و گنجینه قابل استفاده ای خواهد بود.

اسماعیلی درباره مهمترین اولویت خود در سینما هم گفت: آقای خزاعی از دوستان قدیم من بودند که این مسئولیت را به او واگذار کردیم، زیرا هم اهالی سینما نسبت به ایشان نگاه مثبتی دارند و هم خود او شناخت خوبی نسبت به سینما دارد و برنامه ای که ارائه دادند و ما باهم به تفاهم رسیدیم به اسم برنامه تحولی در سینمای ایران است تا بر اساس این برنامه بتوانیم از همه ظرفیت های اهالی هنر در سطح کشور در حوزه های مختلف سینما بهره مند شویم.

وی بعلاوه تاکید نمود: باید عقب افتادگی هایمان در فراوری آثار فاخر سینمایی را با حمایت و پشتیبانی جدی مجموعه دولت و شخص آقای رئیس جمهور، جبران کنیم.

پس از بازدید محمدمهدی اسماعیلی و محمد خزاعی از بخش های مختلف موزه سینمای ایران، فیلمخانه ملی ایران و بخش های نیمه تمام آن، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار امیدواری کرد که با اختصاص اعتبار لازم علاوه بر اتمام بخش های به جامانده، تجهیزات مورد احتیاج تامین شده و از گنجینه سینمای ایران به شیوه استاندارد محافظت گردد.

سید محمود اسلامی معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید مجید پوراحمدی مدیرعامل صندوق اعتباری هنر، مهران عباسی مدیرعامل موزه سینما، لادن طاهری رئیس فیلمخانه ملی ایران و مدیران موزه سینما از دیگر حاضران در این ملاقات حاضر بودند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 مهر 1400 بروزرسانی: 23 مهر 1400 گردآورنده: gigablog.ir شناسه مطلب: 11040

به "بازدید وزیر ارشاد و خزاعی از موزه سینما و فیلمخانه، شوق مان بیشتر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازدید وزیر ارشاد و خزاعی از موزه سینما و فیلمخانه، شوق مان بیشتر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید