بازسازی کتابخانه

به گزارش گیگابلاگ، بازسازی اماکن قدیمی

عملیات بازسازی به مجموعه اقداماتی گفته می گردد که جهت تعمیر و در صورت احتیاج تعویض بخش های مختلف یک مکان فرسوده مانند سقف، ستون ها، جا به جایی راه پله ها، تعویض محل پارکینگ، جابه جا یی دیوارها و … می انجامد.

بازسازی کتابخانه

جهت دریافت خدمات هزینه بازسازی خانه با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

بعضی عملیات بازسازی را با نوسازی به اشتباه می گیرند، نوسازی به عملیاتی گفته میگردد که ساختمان کلی ساختمان یا مکان فرسوده را تغییر نمی دهد و فقط به استحکام بیشتر اماکن یاری می نماید تا ظاهر و حفظ قدیمی خود را حفظ کند.

مانند بسیاری از مکان های تاریخی که نمی خواهند ظاهر قدیمی و سنتی آن ها تغییری کند و فقط به بخش هایی که نیاز به تعمیر و نوسازی دارند یاری می نمایند.

بازسازی ساختمان قدیمی

بازسازی مکان های عمومی

از جمله مهم ترین عملیات بازسازی برای مکان های مختلف، ساختمان ها، دانشگاه ها، کتابخانه ها، داروخانه و دیگر مکان های عمومی است. به عنوان مثاب بازسازی کتابخانه بسیار امری ضروری و حیاتی برای هر شهر و کتابخانه ای که نیاز به عملیات تخریب یا بهبود مصالح و بخش های مختلف دارد، می باشد.

مکان های عمومی به دلیل رفت و آمد افراد مختلف در طی زمان و ساعات مختلفی در روز، ممکن است زودتر دچار آسیب و خرابی شوند. بنابراین به بازسازی اولیه آن ها باید اهمیت ویژه ای داد تا خطر جانی و خسارت های جبران ناپذیر اقتصادی نداشته باشد.

بازسازی کتابخانه

کتابخانه ها یا به شکل یکی از بخش های مدرسه ها، دانشگاه ها یا به صورت مجزا در بعضی از ساختمان ها ساخته می شوند و افراد برای مطالعه در سکوت و آرامش یا قرض دریافت کتاب به آنجا مراجعه می نمایند و اوقات خود را متناسب با میزان درس و کار و فعالیتشان در کتابخانه می گذرانند.

پس حفظ امنیت کتابخانه و جان مراجعین و کارکنان از اهمیت بسزایی برخوردار است. برای بازسازی کتابخانه باید به یک سری نکات ویژه و حتی جزییاتی که به ظاهر کم اهمیت هستند نیز مهم و لازم است.

اولین نکته در بازسازی کتابخانه به کار بردن سقف های بلند و عریض و محکم بدون شکستگی و درز و شکاف می باشد، زیرا هم کتابخانه هایی که می خواهید در کتابخانه قرار بدهید به دلیل حجم و عریض بودن سطح کتاب خانه و ارتفاع سقف و این موارد باید ابعاد قفسه های کتاب را کوچک و یا عظیم انتخاب کنید.

همچنین کف کتابخانه نباید خیلی سر و لغزنده باشد که باعث زمین خوردن افراد به ویژه در فصول پاییز و زمستان گردد و همچنین نباید از کفپوش یا سرامیک هایی استفاده گردد که بین امکان حمل و حرکت دادن اجسام سنگین مانند قفسه های کتاب، میزها و جایگاه های مطالعه، کارتون های سنگین کتاب و … وجود نداشته باشد.

نکته مهم دیگر در بازسازی ساختمان یا کتابخانه نزدیک به خیابان یا اتوبان، استفاده از درب ها و پنجره های دو جداره و ضخیم است، زیرا جو آرام کتابخانه دلیل اصلی جذب مردم به آنجا می باشد و وجود سر و صدای خیابان و اتوموبیل ها و موتورهای آزار دهنده می تواند به کل تمرکز فرد را برهم بزند.

بازسازی کتابخانه قدیمی

دکوراسیون داخلی کتابخانه

علاوه بر اهمیت به ظاهر ساختمان و رنگ آمیزی و نقاشی تمیز دیوارهای ساختمان و رسیدن به اطراف فضای سبز کتابخانه و زیبایی بخشیدن به محیط و ساختمانی که افراد در نگاه اول با آن روبرو می شوند، طراحی دکوراسیون داخلی و نحوه چیدمان میزها و قفسه های کتابخانه نیز بسیار مهم است.

محیط کتابخانه باید به گونه ای باشد که فرد آرامش ذهنی در آنجا پیدا کند و در خیال راحت به مطالعه بپردازد، شلوغی و در هم بر هم بودن وسایل و استفاده از رنگ های تند موجب سردرد، عدم تمرکز و حواس پرتی می گردد.

پس اگر سعی کنید برای دیوارها از کاغذ دیواری هایی با طرح چوب بهره ببرید، همچنین برای میزها نیز حالت چوبی رنگ متناسب با دیوارها در نظر بگیرید، می تواند فضا را دلنشین کند و حس خوبی را به فرد القا کند.

توصیه ما برای انتخاب قفسه های کتاب، بجای انواع فلزی چند تایی آن در کنارهم، قفسه های کتاب سرتا سر چوبی است. این یکنواختی و مرتب بودن قفسه های کتاب تاثیر شگرفی در نگاه اول مخاطبین می گذارد.

نظم و ترتیب اولین چیزی است که به چشم هر فرد می آید، شما می توانید بخش های کوچکی از گوشه و کنار کتابخانه را از گل و گیاه های طبیعی پر کنید تا خستگی چشم ها با نگاه کردن به آن ها برطرف گردد و حس خوبی که از آن ها به افراد منتقل می گردد را به خوبی درک نمایند و اوقات خوشی را در کتابخانه بگذرانند.

توصیه دیگر ما این است که بخشی از کتاب خانه را به شکل سنتی و حالت قدیمی درست کنید و کتاب ها و روزنامه های مربوط به سال های خیلی قبل را در آن قسمت قرار دهید تا افراد را به شیوه ای جدید و مدرن جذب کتابخوانی به خصوص کتاب های قدیمی تر کنید.

دکوراسیون داخلی کتابخانه

بازسازی ساختمان

اگر ساختمانی را می خواهید به طور کل تبدیل به کتابخانه کنید، بهتر است فضای بیرونی آن را از شیشه های شفاف و سرتاسری بهره ببرید تا افراد از بیرون نما و فضای بیرونی و داخلی کتابخانه را به طور واضح بتوانند مشاهده نمایند.

برای بازسازی ساختمان بهتر است از آسانسورهای تماما شیشه ای نیز بهره ببرید تا فرد به تمامی طبقات با بالا رفتن دید خوبی داشته باشد و برایش جالب باشد که به طبقات مختلف نیز سر بزنند.

هر طبقه را مخصوص موضوعی یکتا و جداگانه از طبقات دیگر در نظر بگیرید، یک طبقه تاریخ و جغرافی، یک طبقه رمان ها و کتاب های داستان یا مقالات و موضوعات علمی و … .

سعی کنید در فضای پایگردها و راه پله نیز از گل و گیاه های عظیم و طبیعی با بوی خوش و ظاهری زیبا و متنوع و انرژی بخش نیز بهره ببرید.

منبع: رویا مال
انتشار: 14 مهر 1399 بروزرسانی: 28 شهریور 1400 گردآورنده: gigablog.ir شناسه مطلب: 5325

به "بازسازی کتابخانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازسازی کتابخانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید