برنامه پساتحریم صنعت پتروشیمی تدوین شده است

به گزارش گیگابلاگ، معاون وزیر نفت با تأکید بر مدیریت تحریم ها در صنعت پتروشیمی گفت: نقشه راه این صنعت در پساتحریم با جزییات دقیق تهیه شده است و به محض وقوع اتفاقات مثبت در حوزه بین الملل، به طور دقیق می دانیم که چه اقدام هایی انجام دهیم.

برنامه پساتحریم صنعت پتروشیمی تدوین شده است

به گزارش خبرنگار شانا، بهزاد محمدی امروز (یکشنبه، هفتم دی ماه) در نشست خبری در پاسخ به خبرنگاران درباره تأثیر تحریم ها بر صادرات محصولات پتروشیمی ایران گفت: تنوع بخشی بازارهای صادراتی یکی از اهداف مورد نظر این شرکت است و باید کوشش کرد ضمن توسعه حجمی و زنجیره به همان نسبت نیز در جهت پایداری صنعت گام برداشته گردد. در حال حاضر محصولات زیادی به بازارهای بین المللی صادر می گردد، منتها باید سبد صادراتی محصولات را گسترش، اتکای صادراتی خود به بعضی از کشورها را کاهش و بازارهای خود را توسعه دهیم.

وی در پاسخ به این سؤال که با روی کارآمدن رئیس جمهوری جدید آمریکا و احتمال بازگشت آمریکایی ها به برجام، این موضوع چقدر بر فعالیت های صنعت پتروشیمی اثر خواهد گذاشت، اضافه نمود: البته هنوز چیزی معین نیست؛ همه چیز سیاه و سفید است اما امیدواریم اگر قرار باشد اتفاقی بیفتد، این تغییر در دو حوزه انتقال دانش فنی و جذب سرمایه خارجی باشد. با توجه به اینکه بنا داریم عدد جذب سرمایه را در این صنعت از 80 میلیارد دلار به 180 میلیارد دلار برسانیم، به طبع اگر سرمایه گذار خارجی باشد و این فضا ایجاد گردد تا بتواند سرمایه گذاری کند به طور قطع مثمر خواهد بود.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در پاسخ به این سؤال که آیا برنامه ای برای دوران پساتحریم دارید، گفت: نقشه این صنعت با جزییات دقیق تهیه شده است و به محض اینکه اتفاقات مثبتی در حوزه بین المللی بیفتدف به طور دقیق می دانیم که باید چه کار کنیم. اینها به جزییات طراحی شده است.

پالس های مثبت شرکت های خارجی

محمدی درباره اینکه آیا تعدادی از شرکت های خارجی مذاکره با شرکت های پتروشیمی را از سر گرفته اند، توضیح داد: زمزمه هایی در این مورد ایجاد شده است، اما در عمل با هیچ شرکتی وارد مذاکره نشده ایم. تنها در محیط خصوصی بیرون از تعدادی از هلدینگ ها شنیده ام که پالس های مثبتی از شرکت های خارجی دریافت نموده اند.

معاون وزیر نفت در خصوص اینکه آمریکا درصدد اعمال تحریم های دوباره علیه ایران است و آیا احتمال سخت تر شدن تحریم ها را در طرح های پتروشیمی در نظر گرفته اید، گفت: عادت نداریم در محیط آرام با شرکت های خارجی کار کنیم. همواره این موضوع ها وجود داشته است. ماه گذشته نیز من و بسیاری از شرکت های صنعت پتروشیمی تحریم شدند. باید به این موضوع توجه کنید که هیچ زمانی فضا برای ما فضای راحتی نبوده است.

وی با بیان اینکه باید به خروجی تحریم ها در خصوص اثرگذاری آن توجه کنیم، اضافه نمود: منظورم از خروجی، میزان فراوری، ظرفیت، تنوع محصولات و ارزآوری این صنعت است. در هر حال مسائل کم نیست و با آن درگیر هستیم و تحریم ها در بعضی بخش ها اثر اقتصادی منفی گذاشته است، اما تا امروز توانسته ایم آن را مدیریت کنیم، به نحوی که درآمد این صنعت از آنچه برنامه ریزی شده است نیز بیشتر محقق شد.

تشدید تحریم ها ما را متزلزل نمی نماید

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ادامه داد: در هر حال تحریم ها بوده و هست. حال شاید گشایشی با آمدن رئیس جمهوری جدید آمریکا ایجاد گردد، یا اینکه وضع ثابت بماند، اما در هر حال در شرایط آرام نیستیم که تحریم های دوباره به ما شوکی وارد و ما را متزلزل کند.

محمدی درباره ارزآوری صنعت پتروشیمی در 9 ماهه سال جاری گفت: آمار فروش صنعت پتروشیمی هر ماه به روز می گردد. نزدیک به 30 درصد به سامانه نیما ارز تزریق شده است که اثر مثبت آن در اقتصاد ملی به طور کامل مشهود است.

وی درباره بالانس و موازنه خوراک پتروشیمی ها در طرح های جدید پتروشیمی اضافه نمود: این موضوعی نیست که بخواهیم به آن ورود کنیم، اما در جریان اقدام های مدیریت برنامه ریزی وزارت نفت هستیم که در حال پیگیری این موضوع هستند، اما شرکت ملی صنایع پتروشیمی در این مورد خیلی ورود نمی نماید و تمام خوراک هایی که تخصیص داده می گردد با برنامه ریزی و رعایت موازنه است.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی درباره حضور پتروشیمی ها در بورس اظهار کرد: صنعت پتروشیمی نزدیک به 30 درصد در بورس کشور مشارکت داشته و به همین نسبت نیز در سود آنها سهیم است، اما سازوکارهای فعالیت در این بخش را سازمان بورس مشخص می نماید و شرکت ملی صنایع پتروشیمی دخالتی در این موضوع ندارد.

توسعه صنعت پتروشیمی ایران متناسب با مدل جهانی

وی با بیان اینکه در شرکت ملی صنایع پتروشیمی به هیچ عنوان به دنبال بازی با اعداد نیستیم و فعالیت ها در این صنعت پویاست، گفت: آماری که در پتروشیمی می بینید، مبتنی بر واقعیت موجود است.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی درباره تنوع پایه محصولات پتروشیمی اظهار کرد: کوشش شده است متنوع سازی محصولات افزایش یابد، زیرا یکی از عوامل پایداری صنعت پتروشیمی ضمن ایجاد بازارهای متنوع، تنوع محصولات است که با سرعت در این جهت حرکت می گردد.

معاون وزیر نفت اضافه نمود: هم اکنون مدل توسعه صنعت پتروشیمی ایران متناسب با دنیاست و با برنامه ریزی که با وزارت نفت و شخص وزیر نفت در حال اجرا است، به دنبال تدوین توسعه صنعت پتروشیمی کشور متناسب با بازارهای جهانی و تقاضا و احتیاج داخلی هستیم، زیرا در غیر این صورت محکوم به فنا هستیم.

محمدی در پاسخ به این سؤال که آیا با افزایش مصرف گاز، تأمین خوراک مجتمع هایی که از خوراک گازی استفاده می نمایند با مشکل روبرو شده است، گفت: صنعت گاز توانسته تا امروز این موضوع را مدیریت کند و تا این زمان نیز تأثیر جدی از این ناحیه نداشته ایم.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 14 بهمن 1399 بروزرسانی: 14 بهمن 1399 گردآورنده: gigablog.ir شناسه مطلب: 7490

به "برنامه پساتحریم صنعت پتروشیمی تدوین شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برنامه پساتحریم صنعت پتروشیمی تدوین شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید