واشنگتن پست: قرارداد توافق ایران و چین ضربه قدرتمندی به منافع آمریکا خواهد زد

به گزارش گیگابلاگ، یک روزنامه آمریکایی در سرمقاله خود با اشاره به موضوع قرارداد توافقنامه 25 ساله ایران و چین هشدار داد که این توافقنامه ضربه قدرتمند جدیدی به منافع آمریکا خواهد زد.

واشنگتن پست: قرارداد توافق ایران و چین ضربه قدرتمندی به منافع آمریکا خواهد زد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، روزنامه آمریکایی واشنگتن پست روز سه شنبه در سرمقاله ای به شکست کارزار فشار حداکثری آمریکا علیه ایران اشاره نمود.

کارزار فشار حداکثری ترامپ علیه ایران آشکارا بازنده شد

در این سرمقاله آمده است: کارزار فشار حداکثری دولت ترامپ علیه ایران آشکارا در دستیابی به اهداف اعلام شده و غیر اعلام شده خود بازنده شد. این سیاست نه ایران را مجبور کرد که درباره توافق هسته ای جدید که رئیس جمهور ترامپ نابخردانه از آن خارج شد، مذاکره کند و نه سیاست خصمانه ایران در خاورمیانه را سرانجام داد و نه باعث سرنگونی رژیم ایران شد.

توافق تهران و پکن می تواند اقتصاد چین را نجات دهد و به چین صندلی قدرتمندی در منطقه بدهد

در ادامه این مقاله آمده است: در حال حاضر این سیاست ممکن است ضربه قدرتمند جدیدی به منافع آمریکا وارد کند و تشکیل یک مشارکت ایرانی با چین می تواند اقتصاد ایران را نجات داده و به پکن نیز صندلی قدرتمندی در منطقه بدهد.

توافق پکن و تهران به سرمایه گذاری میلیاردها دلار توسط چین در ایران تبدیل می گردد

واشنگتن پست نوشت: توافقنامه ای که ماه پیش توسط حسن روحانی رئیس جمهور ایران مورد موافقت نهاده شد می تواند به سرمایه گذاری میلیاردها دلار توسط چین در ایران تبدیل گردد و در مقابل نیز جریان ثابت و با تخفیف نفت ایران برای چین را به همراه داشته باشد. در این توافق همکاری امنیتی که شامل رزمایش نظامی و به اشتراک گذاشتن توسعه تسلیحات و اطلاعات بوده نیز پیش بینی شده است.

توافق ایران و چین کوشش ترامپ برای خفه کردن اقتصاد ایران را از بین می برد

این روزنامه آمریکایی در ادامه نوشت: هنوز نهایی شدن این توافقنامه قطعی نیست این توافق باید توسط مجلس ایران مورد تایید قرار بگیرد اما اگر این کار انجام گردد نه تنها باعث گسستگی در دیوار تحریم هایی خواهد شد که دولت ترامپ در کوشش برای خفه کردن اقتصاد ایران ایجاد نموده بود بلکه باعث تشدید چشمگیر چالش چین برای نفوذ جهانی آمریکا خواهد بود.

روزنامه واشنگتن پست به تبعیت چین از تحریم ها علیه ایران در دوران باراک اوباما رئیس جمهور سابق آمریکا اشاره نمود و نوشت: رژیم شی جینپینگ از کارزار فشار حداکثری علیه ایران که توسط دولت اوباما به پیش برده شد و همچنین توافق هسته ای حمایت کرد. این توافق باعث محدود شدن غنی سازی اورانیوم و توسعه هسته ای ایران برای یک دهه یا بیشتر شد. حتی پس از خروح ترامپ از توافق هسته ای در سال 2018 نیز پکن به صورت کلی از تحریم های جدید آمریکا تبعیت کرد و خرید نفت از ایران و دیگر تجارت ها با این کشور را کاهش داد.

چین به ضعف دولت ترامپ در بحبوحه بحران مالی و بهداشتی پی برده است

واشنگتن پست نوشت: رویکرد تقابلی ترامپ با چین طی ماه های اخیر از جمله ادامه کار بر روی توافق تجاری فراگیر سبب شد تا رئیس جمهور چین اندکی انگیزه برای همکاری با اولویت های ژئوپلیتیکی واشنگتن داشته باشد. در مقابل، سران چین احتمالا ضعف ترامپ در بحبوحه بحران مالی و بهداشتی را درک نموده است و در حال حرکت برای بهره گیری از آن هستند. چین حضور خود در دریای چین جنوبی ار افزایش داده و خودمختاری هنگ کنگ را از بین می برد و با دشمن نخست آمریکا در خاورمیانه متحد می گردد تا جبهه دیگری را بازگشایی کند.

این روزنامه آمریکایی در ادامه سرمقاله خود اضافه نمود: ترامپ و دستیارانش در هفته های اخیر سر و صدای زیادی علیه چین ایجاد کردند و مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا نیز درباره چشم انداز توافق ایران و چین و احتمال فروش تسلیحات به ایران تحت این توافق اشاره نمود و گفت که این دلیل تمدید تحریم تسلیحاتی ایران باید باشد که در ماه اکتبر (مهرماه) به سرانجام خواهد رسید اما این تمدید بدون موافقت پکن حاصل نخواهد شد.

واشنگتن پست نوشت: پامپئو تهدید نموده که شرکت های چینی که به تجارت با ایران بپردازند را تحریم خواهد نمود. اما این موضوع تا زمانی بازدارندگی داشت که ترامپ جنگ تجاری بی پروای خود علیه چین را شروع نمی کرد. در حال حاضر چین درک نموده است که با محافظت از دشمنان آمریکا در برابر فشار حداکثری و نشان دادن ناتوانی آمریکا می تواند دستاورد بیشتری داشته باشد.

.

راوه بلاگ: راوه بلاگ | با مجله صنعتی راوه همراه باشید

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: gigablog.ir شناسه مطلب: 4941

به "واشنگتن پست: قرارداد توافق ایران و چین ضربه قدرتمندی به منافع آمریکا خواهد زد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واشنگتن پست: قرارداد توافق ایران و چین ضربه قدرتمندی به منافع آمریکا خواهد زد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید