تبادل تجربیات دانشمندان انستیتو پاستور و پژوهشگاه رویان در انجام تست کرونا

به گزارش گیگابلاگ، تجربیات عملی و چالش ­های موجود در تشخیص کووید-19 به وسیله تست مولکولی (PCR) و تست­ های سرولوژیکی، در کارگاهی مجازی که به وسیله شبکه آزمایشگاهی بنیاد علم و فناوری مصطفی(ص) برگزار گردید، مورد آنالیز نهاده شد.

تبادل تجربیات دانشمندان انستیتو پاستور و پژوهشگاه رویان در انجام تست کرونا

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران به نقل از ستاد ارتباطات و اطلاع ­رسانی بنیاد علم و فناوری مصطفی (ص)، شبکه آزمایشگاهی این بنیاد، کارگاه آنلاینی را با سخنرانی کیهان آزادمنش و مهدی توتونچی در خصوص دو روش اصلی در تست­ های تشخیص کرونا و تجربه ایران از انجام این تست­ ها برگزار کرد.

آزادمنش، سرپرست تیم پاسخ سریع بیماری­ های عفونی و استاد گروه ویروس ­شناسی انستیتو پاستور ایران، از تجربیات راه ­اندازی شبکه آزمایشگاهی تشخیص کووید-19 در ایران سخن گفت.

وی پس از ارائه شرح حال مختصری از ایران، با تشریح نقش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: دانشگاه ­های علوم پزشکی مسئولیت حفظ سلامت مردم در ایران را بر عهده دارند. ما در حال حاضر 65 دانشگاه علوم پزشکی در ایران داریم.

وی ادامه داد: نخستین موارد ابتلا به این ویروس در ایران در بهمن 1398 مشاهده شد و پس از آن در اوایل فروردین 99 شاهد اوج ­گیری شیوع این ویروس در کشورمان بودیم. ما آزمایش­های مولکولی (PCR) را از 5 بهمن 98 آغاز کردیم و تا 16 بهمن 98 فقط یک مؤسسه این آزمایش را انجام می­داد. از 20 بهمن، مؤسسه دیگری نیز آغاز به انجام تست­ های مولکولی کرد. تا 29 بهمن، روزانه 200 تست مولکولی انجام شد و تعداد مراکزی که این آزمایش را انجام می­دادند نیز افزایش یافت، بطوریکه اکنون بسیاری از مؤسسات و مراکز پزشکی این آزمایش را انجام می­دهند.

آزادمنش با شرح چارچوب راهبردی سازمان بهداشت جهانی(WHO) در جهت ارتقای خدمات آزمایشگاهیِ بهداشت و سلامت گفت: انواع مختلفی از آزمایش­ های تشخیصی وجود دارند که هدف آن­ها متفاوت است، بعضی از تست­ ها با هدف تشخیص ویروس انجام می­ شوند و بعضی دیگر پاسخ ایمنی بدن به ویروس را مورد آنالیز قرار می­ دهند.

وی با تشریح 6 هدف راهبردی موجود در دستورالعمل­ های WHO اذعان داشت که مهم­ترین هدف، تقویت سرپرستی و راهنمایی سیستم های آزمایشگاهی ملی است.

آزادمنش گفت: بعدازظهر 30 بهمن 98 اولین موارد ابتلا به ویروس کرونا درایران و در شهر قم شناسایی شد. اما شیوع این ویروس فقط محدود به این شهر نبود. بنابراین دو روز پس از مشاهده اولین موارد ابتلا، کمیته آزمایشگاه ملی را تشکیل دادیم. در حال حاضر این کمیته هر هفته و یا گاها دو یا سه بار در هفته جلساتی را برگزار می­کند.

وی در ادامه سخنان خود گفت: خوشبختانه از منابع انسانی خوبی در کشورمان برخوردار هستیم. ما در گذشته شبکه آزمایشگاهی برای بیماری آنفلوانزا و HIV داشتیم که در حال حاضر می­توان به راحتی آن را روی بیماری کووید-19 متمرکز کرد. همچنین سیستم خوبی برای انتقال امن و ایمن نمونه ­های آزمایش در کشور داریم. درواقع، دانشگاه­ های علوم پزشکی در شهرهای مختلف به جمع ­آوری نمونه­ ها پرداخته و در اسرع وقت آن­ها را به تهران انتقال می­­دهند. با این حال، در این زمینه با مسائل خاصی روبرو شدیم. در اوایل بهمن ­ماه، ما هنوز به اندازه کافی کیت تست تشخیص نداشتیم.

استاد گروه ویروس­ شناسی انستیتو پاستور ایران در خصوص تست­های سرولوژیکی برای تشخیص کووید-19 گفت: سازمان بهداشت جهانی (WHO) استفاده از تست­های تشخیص سریع مبتنی بر آنتی ­بادی را توصیه نمی کند، اما بر ادامه ­ی کار بر روی آن­ها با اهداف نظارت بر بیماری تأکید می­کند.

وی ادامه داد: ما از اعتبار و درستی تست­ های آنتی­ بادی IgM و IgG مطمئن نیستیم. طبق دستورات WHO نمی­توانیم از این روش برای تشخیص ویروس یا بیماری استفاده کنیم. درواقع، جمع ­آوری نمونه­ ها همچنان چالشی عظیم است، ما در حال حاضر روی جمع آوری بزاق کار می­کنیم و امیدوار هستیم که این روش مفید باشد.

مهدی توتونچی، مسئول آزمایشگاه تشخیص ویروس کرونا و دانشیار گروه ژنتیک پژوهشگاه رویان، به عنوان دومین سخنران، در ابتدا با تشریح تاریخچه ­ی کروناویروس­های انسانی (h-Cov-19)گفت: در سال 1966 این ویروس برای اولین بار شناسایی شد، اما علائم جدی نداشت. در سال 2002 ویروس SARS-COV (ویروس مولد سندرم حاد تنفسی یا بیماری سارس) و در سال 2012 ویروس MERS-COV (مِرس) پدیدار شدند.

وی در ادامه با اشاره به خصوصیات ژنومی SARS-COV-2(ویروس مولد بیماری کووید - 19) گفت که شباهت توالی ژنوم این ویروس با ویروسSARS-COV 79% و با ویروس MERS-COV 50% است.

وی در خصوص فرآیند تکامل طبیعی کروناویروس­ انسانی گفت که این ویروس در طول زمان جهش ­هایی داشته است.

دانشیار گروه ژنتیک پژوهشگاه رویان با تأکید بر اهمیت توالی­ یابی ژنتیکی در تشخیص و درمان ویروس کرونا گفت: ما توالی ­­­های ویروس SARS-COV جداشده از مبتلایان موجود در کشور را با هدف آنالیز شیوع پیش­رونده، طراحی تست­های تشخیصی خاص­تر، و جستجو برای یافتن روند­های درمانی، به دست آورده­ایم.

وی اضافه کرد: 20 توالی کامل ژنوم ویروس SARS-COV-2 جداشده از بیماران کشور جمع ­آوری شده است.

توتونچی همچنین در ادامه سخنان خود گفت: در جهش­ های ویروس، تغییراتی در اسیدآمینه اتفاق افتاده است. جهش ­های نوکلئوتیدی و پروتئین به منظور ردیابی تغییرات توالی ویروس SARS-COV-2 در ایران، مورد آنالیز مفصل و دقیق نهاده شد.

توتونچی در انتها تاکید نمود که برای دست­یابی به تغییرات خاص­تر این ویروس در کشور، به توالی کامل­تر ژنوم SARS-COV2 جداشده از مبتلایان ایرانی احتیاج است.

شبکه آزمایشگاهی بنیاد علم و فناوری مصطفی(ص) با هدف به اشتراک­ گذاری زیرساخت­های آزمایشگاهی بین کشورهای اسلامی ایجاد شده است.

انتهای پیغام/

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 13 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gigablog.ir شناسه مطلب: 4221

به "تبادل تجربیات دانشمندان انستیتو پاستور و پژوهشگاه رویان در انجام تست کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تبادل تجربیات دانشمندان انستیتو پاستور و پژوهشگاه رویان در انجام تست کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید