تنظیم کانال تلویزیون در برندهای مختلف

به گزارش گیگابلاگ، تنظیم کانال تلویزیون اگر به درستی انجام نشود قطعا کاربر را با محدودیت روبرو خواهد نمود؛ زیرا عملا استفاده بهینه از دستگاه تلویزیون امکان پذیر نیست.

تنظیم کانال تلویزیون در برندهای مختلف

امروزه کانال های تلویزیونی و رادیویی فراوانی وجود دارند و کابران تمایل دارند که به تمامی آن ها دسترسی داشته باشند؛ از طرفی به هم ریختگی کانال ها و عدم دریافت درست آن ها ممکن است به طور کلی تنظیمات آنتن را مختل کند.

مانند اینکه کانال ها به صورت مرتب دریافت نشوند یا کانال های تکراری با سیگنال های ضعیف در لیست کانال های دریافتی خود داشته باشید؛ بنابراین برای تنظیم کانال های تلویزیون لازم است کمی حوصله به خرج دهید.

شما می توانید با مطالعه دفترچه راهنما دستگاه گیرنده خود، اطلاعات لازم تنظیم کانال دیجیتال تلویزیون را کسب نمایید. چنانچه امکان دسترسی به دفترچه را ندارید پیشنهاد می کنیم با مجله خبرنگاران همراه باشید. در این مقاله نحوه تنظیم کانال تعدادی از برند های پرطرفدار تلویزیون را با هم آنالیز خواهیم کرد.

شما می توانید از طریق ثبت درخواست در بخش نصب و تعمیر آنتن تلویزیون خبرنگاران، از کارشناسان مشاوره دریافت نمایید و در صورت احتیاج، برای برطرف اختلالات کانال ها و آنتن تلویزیون از این سرویس بهره ببرید.

سیر تحول تنظیم کانال تلویزیون از آنالوگ تا دیجیتال

در گذشته کانال های تلویزیون آنالوگ بود. این فناوری محدودیت هایی داشت که گاهی تنظیم کانال های تلویزیون را با مشکل روبرو می کرد. مانند مصرف بالای انرژی، واکنش شدید به نویز، افت کیفیت، محدودیت انتقال اطلاعات و مواردی از این دست. سپس با پیشرفت فناوری ضبط و پخش صدا و تصویر، کانال های دیجیتال پا به عرصه گذاشتند.

اما دستگاه های دارای سیستم آنالوگ امکان دریافت این تصاویر دیجیتال را نداشتند. به همین خاطر دستگاهی به نام گیرنده های دیجیتال Set-Up-Box وارد بازار شد. این دستگاه گیرنده در واقع مانند یک مبدل عمل کرد. با دریافت فرکانس های کانال های دیجیتال و همگام سازی آن با سیستم آنالوگ، امکان پخش کانال های دیجیتال از طریق سیستم آنالوگ امکان پذیر شد.

اما در سال های اخیر فناوری دیجیتال عضو ثابتی از سیستم گیرنده های تلویزیون شد. امروزه دیگر احتیاجی به تجهیزات جانبی برای دریافت کانال های دیجیتال وجود ندارد. امکانات و آپشن های فراوان، کیفیت عالی، عدم تاثیر پذیری در برابر نویز، تقویت سیگنال ها و راحتی در تنظیم کانال ها، همگی از مزایای فناوری دیجیتال هستند.

محاسبه رایگان هزینه نصب و تعمیر تلویزیون!

کانال یابی دستی تلویزیون

تنظیم کانال دیجیتال تلویزیون به دو شکل اتوماتیک و دستی امکان پذیر است. معمولا زمانی که یک دستگاه تلویزیون تازه خریداری می کنید یا در مواقع جابه جایی و اسباب کشی، تنظیم کانال تلویزیون لازم است. به همین خاطر لازم است کانال یابی مجدد انجام شود.

برای اطلاعات بیشتر دلیل روشن نشدن تلویزیون را مطالعه کنید.

آیا در سیستم دیجیتال احتیاجی به کانال یابی دستی داریم؟

شاید با وجود سیستم دیجیتال کانال یابی دستی کاری بی فایده به نظر آید. مطمئنا زمانی که می توانید در کوتاه ترین زمان تعداد زیادی کانال های باکیفیت دریافت کنید، تنظیم کانال تلویزیون به صورت دستی، کار خسته کننده ای خواهد بود؛ اما در نظر داشته باشید که کانال یابی دستی مزیت های خاص خود را دارد. حتی در مواقعی می تواند از کانال یابی اتوماتیک کارایی بهتری داشته باشد.

فرض کنید کانال مورد نظر شما در لیست کانال های دریافتی نیست. شما نیز تمایلی به تنظیم مجدد کانال ها ندارید. بنابراین با کانال یابی دستی به راحتی فرکانس مورد نظر خود را وارد نموده و کانال را دریافت می کنید.

بعلاوه در مناطقی که سیگنال ها ضعیف هستند، کانال یابی دیجیتال با سختی انجام می شود. در چنین شرایطی نیز با کانال یابی دستی می توان کار تنظیم کانال های تلویزیون را با وارد کردن فرکانس ها به راحتی انجام داد.

خدمات پیشنهادی خبرنگاران برای شما: مبل شویی با دستگاه

مراحل کانال یابی دستی تلویزیون

با توجه به اینکه تلویزیون های قدیمی مجهز به گیرنده دیجیتال نیستند، بنابراین برای تنظیم کانال تلویزیون باید این گیرنده به تمامی تجهیزات از جمله آنتن و تلویزیون وصل شود.

1. کانال یابی دستی از طریق Set-Up-Box (گیرنده دیجیتال)

همانگونه که اشاره شد برای تنظیم کانال تلویزیون های قدیمی که دارای سیستم آنالوگ هستند، به گیرنده دیجیتال Set-Up-Box احتیاج داریم. از طریق این دستگاه می توان به صورت اتوماتیک یا دستی کانال های تلویزیون را دریافت و تنظیم کرد. برای کانال یابی دستی لازم است فرکانس کانال ها را وارد دستگاه نموده و گزینه جستجو را فعال کنید.

 1. پس از اتصال گیرنده دیجیتال به آنتن و تلویزیون، گزینه Input ریموت کنترل را فعال می کنیم.
 2. در این مرحله به تناسب اتصال دستگاه دیجیتال به آنتنT گزینه HDMI و یا A/V را انتخاب می کنیم.
 3. سپس با ورود به گزینه منو Menu کانال یابی دستی آغاز می شود. با وارد کردن فرکانس کانال ها، می توان کار دریافت و تنظیم کانال های تلویزیون را به صورت دستی انجام داد.

می توانید سوال آیا تبدیل مانیتور به تلویزیون امکان پذیر است؟ را از مجله خبرنگاران کسب کنید.

2. کانال یابی دستی در تلویزیون های مجهز به گیرنده دیجیتال

تنظیم کانال تلویزیون با سیستم دیجیتال بسیار ساده است. به دلیل اینکه احتیاج به اتصالات خاصی نیست. نرم افزار کانال یابی به صورت پیش فرض در سیستم وجود دارد. کافیست فقط مراحل زیر را انجام دهیم؛

 1. در قسمت setting تلویزیون گزینه کانال یابی را فعال می کنیم.
 2. با انتخاب گزینه کانال یابی دستی، فرکانس کانال مورد نظر را وارد می کنیم.
 3. در مرحله بعد با انتخاب گزینه جستجو، کانال یابی دستی آغاز می شود.
 4. در نهایت بعد از پیدا کردن کانال مورد نظر، گزینه OK را زده و از منو خارج می شویم.

چرا تلویزیون کانال یابی نمی نماید؟

انتظار ما از یک تلویزیون دیجیتال کانال یابی اتوماتیک یا دستی شبکه های دیجیتال است. در واقع سیستم هوشمند به کار رفته در تلویزیون های دیجیتال بر همین اساس طراحی شده اند. بنابراین باید با اجرای دستورالعمل کانال یابی به راحتی شبکه های دیجیتال را دریافت کرد. اما در بعضی موارد ممکن است تلویزیون دیجیتال قابلیت کانال یابی نداشته باشد. در چنین شرایطی لازم است چند عامل مهم را آنالیز نمایید؛

1. تنظیم نبودن آنتن

آنتن مهمترین عامل ارتباطی میان تلویزیون و سیگنال های رادیویی موجود در محیط است. اگر آنتن به درستی تنظیم نشده باشد یا در دریافت سیگنال ضعیف عمل کند، تلویزیون قادر به کانال یابی نخواهد بود. معمولا در چنین حالتی ارور سیگنال موجود نیست یا No Signal در صفحه نمایش تلویزیون های دیجیتال ظاهر می شود.

عوامل موثر در عدم آنتن دهی:

 • استفاده از آنتن نامناسب و غیراستاندارد
 • شکستگی یا شل بودن محل اتصال فیش آنتن
 • محل قرارگیری نامناسب آنتن و عدم تنظیم به سمت مرکز فرستنده شبکه های دیجیتالی

2. قفل شدن و هنگ کردن برنامه

زمانی که دستگاه در حال کانال یابی است و نوار قدرت و کیفیت سیگنال پر می شود، عملیات دیگری انجام ندهید. زیرا این کار موجب هنگ کردن برنامه شده و دستورات بعدی نیز اجرا نمی شود. چنانچه از تنظیم کانال تلویزیون منصرف شدید گزینه لغو را بزنید و صبر کنید تا کانال یابی کاملا متوقف شود.

3. عدم ذخیره کانال ها

در بعضی موارد ممکن است کانال یابی از طریق تلویزیون به درستی انجام شود، اما کانال ها ذخیره نشوند. این مشکل ناشی از تنظیمات تلویزیون است. برای برطرف آن لازم است به هنگام جستجوی کانال، تنظیمات Tuning را در حالت Air یا روی گزینه Antena قرار دهید. در این صورت تمامی کانال های دریافتی ذخیره خواهد شد.

4. مسائل فنی تلویزیون

البته درصد این مسائل بسیار کم است. یعنی زمانی که تلویزیون مشکل خاصی ندارد و صرفا کانال یابی آن دچار اختلال شده است، نمی توان ایراد فنی برای آن حدس زد؛ اما چنانچه نسبت به این موضوع اطمینان دارید، لازم است از یک تعمیرکار بخواهید که سالم بودن قطعات و سیستم را آنالیز کند.

توجه داشته باشید که اگر MAIN BOARD دستگاه نقص داشته باشد تعمیر آن کمی هزینه بر است و شاید احتیاج باشد که مین برد دستگاه تعویض شود.

تنظیم کانال تلویزیون برند های مختلف

با توجه به تنوع در سیستم های دیجیتال تلویزیون های مختلف، بهتر است برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تنظیم کانال تلویزیون دفترچه راهنمای مربوطه مطالعه شود. زیرا هر یک از برندهای مختلف، تنظیمات متفاوتی دارند. در ادامه به نحوه تنظیم کانال تلویزیون چند برند اشاره خواهیم کرد؛

1. تنظیم کانال های تلویزیون ال جی (LG)

برای تنظیم کانال های تلویزیون ال جی می توان از دو روش دستی و اتوماتیک استفاده کرد.

مطلب پیشنهادی راه حل های حل مشکل ویروسی شدن تلویزیون

کانال یابی دستی تلویزیون ال جی

 • با استفاده از ریموت کنترل تلویزیون وارد گزینه منو شوید.
 • گزینه کانال یابی یا راه اندازی (Setup) و سپس کانال یابی دستی را انتخاب کنید.
 • در قسمت CH VHF/UHF عدد پهنای باند شبکه مورد نظرتان را وارد کنید.
 • در مرحله بعد گزینه Add را فعال کنید. ممکن است به جای آن گزینه Update ظاهر شود. لازم است این گزینه نیز فعال شود.
 • به این ترتیب لیستی از کانال های موجود در پهنای باندی که شماره آن را به دستگاه داده اید نمایان خواهد شد.

کانال یابی اتوماتیک تلویزیون ال جی

در روش اتوماتیک، کار بسیار ساده تر خواهد بود. زیرا احتیاج به وارد کردن کد و عدد پهنای باند و غیره نیست.

 • با ورود به گزینه منو و انتخاب گزینه راه اندازی یا کانال یابی، با گزینه Program یا setup روبرو خواهید شد. این گزینه ها را فعال کنید.
 • سپس کانال یابی اتوماتیک را انتخاب کنید.
 • به این ترتیب دستگاه آغاز به کانال یابی اتوماتیک می نماید. توجه داشته باشید تا زمانی که کار کانال یابی تمام نشده، برنامه دیگری را اجرا نکنید.
 • پس از اتمام کانال گزینه OK را بزنید و از منو خارج شوید.

2. تنظیم کانال های تلویزیون سامسونگ (SAMSUNG)

برای تنظیم کانال تلویزیون های سامسونگ بعد از اتصال آنتن و پورت های مربوطه، یکی از دو روش زیر را انجام دهید.

کانال یابی دستی تلویزیون سامسونگ

تقریبا روش کانال یابی دستی تلویزیون سامسونگ نیز مانند تلویزیون های ال جی است. تنها تفاوت آن در اصطلاحات و گزینه هایی است که ممکن است بعضا با یکدیگر متفاوت باشد.

 • گزینه منو را بزنید و وارد تنظیمات تلویزیون شوید.
 • در قسمت کانال یابی ممکن است با گزینه Broadcasting یا Channel setting روبرو شوید. با انتخاب این گزینه ها، آیکون کانال یابی دستی را مشاهده خواهید کرد. لازم است در این قسمت فرکانس کانال مورد نظر خود را وارد کنید تا دستگاه آغاز به جستجو نماید.

نصب و تعمیرات تخصصی تلویزیون با تیم خبرنگاران

کانال یابی دیجیتال تلویزیون سامسونگ

 • گزینه Smart Hub را انتخاب کنید.
 • بعد از ورود، گزینه Source Menu را فعال نموده و سپس به بخش Channel setting رفته و کانال یابی دیجیتال را آغاز کنید.
 • معمولا گزینه کانال یابی دیجیتال با عبارت Automatic Scan و یا Auto Store نمایش داده می شود. با فعال کردن این گزینه های کار جستجوی کانال دیجیتال آغاز می شود.

3. تنظیم کانال تلویزیون سونی (SONY)

 • برای دریافت و تنظیم کانال در تلویزیون سونی ابتدا لازم است وارد بخش تنظیمات یا همان منوی دستگاه شوید. برای ورود به این بخش، گزینه HOME را از طریق ریموت کنترل تلویزیون فعال کنید.
 • سپس وارد قسمت تنظیمات کانال شوید و تنظیم دیجیتال یا موج یابی دیجیتال را انتخاب کنید.
 • چنانچه قصد کانال یابی اتوماتیک را دارید، گزینه مربوطه را انتخاب کنید. در غیراینصورت، لازم است برای وارد کردن فرکانس های کانال گزینه PROG +/- را فعال کنید.

یکی از قابلیت های تلویزیون سونی دریافت سیگنال های منطقه ای و فرامنطقه ای است. بنابراین اگر تمایل دارید که تمامی کانال هایی مربوط به سیگنال های فرامنطقه ای را داشته باشید، گزینه موج یابی کامل را فعال کنید. توجه داشته باشید که گزینه موج یابی نرمال صرفا سیگنال های منطقه ای را دریافت و ذخیره می نماید.

4. تنظیم کانال در تلویزیون ایکس ویژن (x-vision)

 1. دکمه منو را بزنید و با استفاده از دکمه های جهت دار، گزینه کانال را پیدا نموده و آن را انتخاب کنید.
 2. نوع کانال یابی اتوماتیک یا دستی را انتخاب کنید.
 3. در صورت انتخاب کانال یابی اتوماتیک، دستگاه به طور اتوماتیک آغاز به کانال یابی می نماید.
 4. اگرکانال یابی دستی را انتخاب کنید دو گزینه پیش روی شما وجود خواهد داشت.
 5. کانال یابی دستی DTV: انتخاب این گزینه موجب می شود که کانال های ذخیره نشده در مرحله جستجوی اتوماتیک، با فرمت دیجیتال و دستی ذخیره شوند.
 6. کانال یابی دستی ATV : این گزینه کانال های ذخیره نشده در مرحله جستجوی اتوماتیک را با فرمت آنالوگ و دستی جستجو و ذخیره می نماید.

5. تنظیم کانال تلویزیون اسنوا (SNOWA)

 • برای تنظیم کانال های تلویزیون اسنوا با ورود به قسمت منو و بخش تنظیمات، دسترسی به بخش تنظیمات کانال فراهم می شود.
 • برای تنظیم کانال ها به صورت دستی انتخاب گزینه مربوطه و وارد کردن شماره پهنای باند شبکه یا فرکانس کانال امکان پذیر است.
 • با انتخاب کانال یابی اتوماتیک نیز دستگاه تمای کانال هایی که سیگنال در دسترس دارند را دریافت و لیست می نماید.

به بیان دیگر برای تنظیمات کانال یابی تلویزیون اسنوا باید مراحل زیر را انجام دهید:

 • دکمه HOME را فشار دهید.
 • از منوی تلویزیون، گزینه تنظیمات را انتخاب کنید.
 • بعد گزینه دیدن کردن تلویزیون انتخاب شود.
 • در صفحه دیدن کردن تلویزیون، گزینه کانال ها را انتخاب کنید.
 • بعد از آن گزینه تنظیم کانال را انتخاب شود.
 • با انتخاب گزینه تنظیم دیجیتال مراحل را ادامه دهید.
 • در صفحه تنظیم دیجیتال، گزینه موج یابی دیجیتال انتخاب شود.
 • بعد از آن ویرایش لیست برنامه را انتخاب کنید.

به این ترتیب کانال یابی تلویزیون اسنوا به خاتمه می رسد. برای ویرایش کانال های تلویزیون اسنوا باید دکمه منو را انتخاب و بعد از آن گزینه کانال و ویرایش را انتخاب کنید. در نتیجه لیست کانال ها به نمایش در می آید. هر کدام از کانال ها با چهار عمل حذف، پرش، مورد علاقه و جابه جایی قابل تغییر است.

هنگام کانال یابی تلویزیون اسنوا ممکن است مسائلی پیش بیاید. اگر با چنین مسائلی روبرو شدید، احتمالات زیر را آنالیز کنید:

اولین مشکل کانال یابی تلویزیون اسنوا: اگر هنگام کانال یابی، پیام آنتن متصل نیست نمایش داده شد، کابل های آنتن را از تلویزیون جدا نموده و دوباره وصل کنید.

دومین مشکل کانال یابی تلویزیون اسنوا: اگر حین کانال یابی، اتصال آنتن و تلویزیون قطع شد، ممکن است پیام اتصال آنتن با تلویزیون قطع شد نمایش داده شود. در این صورت، هر چه سریع تر مشکل را پیدا نموده و دوباره کانال یابی را آغاز کنید.

6. تنظیم کانال تلویزیون سونیا (SUNIYA)

بیشتر تلویزیون های سونیا مجهز به گیرنده دیجیتالی داخلی DVBT2 HEVC هستند. بعلاوه با دارا بودن سه پورت HDMI قابلیت اتصال به کلیه پخش کننده های دیجیتالی را نیز دارند. به این ترتیب به سادگی می توان از طریق گیرنده دیجیتالی داخلی به صورت دستی یا اتوماتیک، کانال های دیجیتالی و باکیفیت دریافت کرد.

برای این کار کافیست با ورود به بخش تنظیمات کانال، یکی از گزینه های دستی یا اتوماتیک را انتخاب کنید. سپس با فعال کردن گزینه جستجو کار تنظیم کانال تلویزیون سونیا آغاز خواهد شد. به خاطر داشته باشید که در روش دستی باید اطلاعات مربوط به کانال مورد نظر را به صورت دستی وارد کنید.

7. تنظیم کانال های تلویزیون جی پلاس (G- PLUS)

به منظور تنظیم کانال های تلویزیون جی پلاس لازم است از طریق منو و بخش تنظیمات به قسمت کانال بروید.

از قسمت Source گزینه آنتن DTV را فعال کنید.

در این قسمت با سه بخش روبه رو خواهید شد؛

 • تنظیم اتوماتیک: با انتخاب این گزینه، لازم است دکمه LCN را نیز فعال کنید. در این صورت کانال یابی اتوماتیک آغاز می شود.
 • تنظیم دستی دیجیتال: برای تنظیم دستی دیجیتال، دکمه LCN باید غیبرطرفال باشد. سپس باید کد پهناب باند شبکه را در قسمت VHF/UHF CH اضافه کنید و گزینه جستجو را بزنید.
 • به روز رسانی اتوماتیک کانال: به روز رسانی اتوماتیک کانال بستگی به فرستنده و به روزرسانی آن دارد. یعنی با انتخاب این گزینه زمانی که فرستنده کانال را آپدیت کند، کانال در دستگاه شما هم آپدیت خواهد شد.

8. تنظیم کانال تلویزیون دوو (DEWOO)

تلویزیون دوو مجهز به گیرنده دیجیتال DVB-T2 می باشد و قابلیت دریافت تصاویرHD را نیز دارد. برای تنظیم کانال های تلویزیون دوو، با ورود به بخش منو و تنظیمات می توانید به راحتی نوع کانال یابی را معین کنید.

سپس با دادن فرکانس کانال های دلخواه خود به دستگاه، به صورت دستی کانال یابی کنید . یا اینکه با فعال کردن گزینه کانال یابی اتوماتیک لیستی ازکانال ها را پیش رو داشته باشید.

9. تنظیمات کانال یابی تلویزیون ایوولی

اگر تلویزیون ایوولی خود را تازه خریداری نموده اید، برای اینکه بتوانید کانال های تلویزیون را ببینید و تنظیمات کانال یابی تلویزیون ایوولی انجام دهید، باید آنتن را به تلویزیون متصل کنید و سپس مراحل زیر را دنبال کنید:

 • گزینه Settings را انتخاب کنید.
 • گزینه Channels را انتخاب کنید.
 • با انتخاب گزینه Auto Search مراحل را پیش ببرید.
 • دکمه OK را روی ریموت کنترل فشار دهید.

تلویزیون آغاز به جستجو کانال ها می نماید. جستجو و تنظیم کانال تلویزیون ممکن است چند دقیقه طول بکشد. پس از اتمام جستجو، تلویزیون تمام کانال های موجود در منطقه شما را ذخیره می نماید.

اگر پس از تنظیمات کانال یابی تلویزیون ایوولی، باز هم بعضی از کانال ها را پیدا نکردید، می توانید از دفترچه راهنمای تنظیم کانال تلوزیون یا از اینترنت یاری بگیرید.

سخن خاتمهی

در این مقاله سعی شد اطلاعات کاربردی در مورد تنظیم کانال تلویزیون برندهای مختلف ارائه شود. چنانچه با مطالعه دفترچه راهنما و راه حلهای ارائه شده همچنان با مشکل روبرو هستید، با خبرنگاران تماس بگیرید. خبرنگاران با معرفی و اعزام تکنسین های مجرب و اهل فن در اسرع وقت، همیشه یاریگر شما خواهد بود.

توصیه آقای امین یوسف پور نوران متخصص نصب و تعمیر آنتن تلویزیون خبرنگاران برای شما:

 • اگر تلویزیون شما در یک منطقه با سیگنال ضعیف قرار گرفته است، ممکن است بعضی از کانال ها را پیدا نکند. در این صورت، سعی کنید آنتن دیجیتال را در مکان بهتری قرار دهید.
 • چنانچه تلویزیون مشکل خاصی ندارد و صرفا کانال یابی آن دچار اشکال است، بهتر است به جای هزینه اضافی تعمیرات و تعویض قطعات تلویزیون، از یک دستگاه گیرنده دیجیتال استفاده نمایید. این کار ارزان تر است و مشکل شما را حل خواهد نمود.
منبع: آچاره
انتشار: 3 دی 1402 بروزرسانی: 3 دی 1402 گردآورنده: gigablog.ir شناسه مطلب: 22199

به "تنظیم کانال تلویزیون در برندهای مختلف" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تنظیم کانال تلویزیون در برندهای مختلف"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید