خودویرانگر مثل مارادونا و رونالدینیو

به گزارش گیگابلاگ، روزنامه خراسان: رونالدینیو، فوق ستاره برزیلی که روزگاری هیچ بازیکنی در مستطیل سبز جلودارش نبود و همه تسلیم نبوغ فوتبالی اش می شدند و دریبل های دیدنی و شگفت انگیزش هیچ وقت از یاد فوتبال دوستان به خصوص طرفداران بارسلونا پاک نخواهد شد، چندی پیش راهی زندان شده است. او در زمانی که قصد ورود به کشور پاراگوئه را داشت، توسط مرزبانی این کشور دستگیر و به جعل گذرنامه و مدارک هویتی برای ورود به پاراگوئه متهم شد. با این که رونالدینیو از ابتدا این اتهامات را تکذیب کرد، ولی با حکم دادگاه، راهی زندان شد.

خودویرانگر مثل مارادونا و رونالدینیو

انتشار این خبر، دوباره ذهن را به سمت نام فوق ستاره هایی برد که بعد از رسیدن به شهرت و ثروت، رفتار هایی از آن ها سر زد که طرفداران شان را شوکه کرد. مارادونا، پل گاسکوین، مک کالی کالکین که یکی از پیروز ترین بازیگران کودک تاریخ است و ...، مثال هایی از این دسته افراد هستند. در پرونده امروز زندگی سلام، با معروف ترین چهره هایی آشنا خواهید شد که سرنوشت تلخی را برای خودشان رقم زدند و نظر یک روان شناس را درباره دلایل خودتخریبی افراد پیروز به خصوص ستاره های معروف جهان خواهید خواند.

اعتیاد شدید پسر طلایی

که بود؟

دیه گو آرماندو مارادونا، سرمربی کنونی فوتبال و بازیکن بازنشسته آرژانتینی، یکی از بهترین بازیکنان تاریخ فوتبال به شمار می رود و در نظرسنجی فیفا او همراه با پله برنده عنوان برترین بازیکن قرن بیستم میلادی شد. استعداد، تکنیک، چابکی، دید قوی، پاس های دقیق، مهارت در کنترل توپ و دریبل زنی مهارنشدنی مارادونا باعث شده بود تا با وجود قامت کوتاهی که دارد، به او لقب پسر طلایی بدهند. مارادونا اولین بازیکن تاریخ فوتبال است که دو مرتبه رکورد نرخ جابجایی را در جهان شکست. اولین بار با بهای پنج میلیون یورو به بارسلونا و بار دوم با بهای 6.95 میلیون یورو به ناپولی پیوست.

چه شد؟

زندگی خصوصی اسطوره آرژانتینی ها در سه دهه اخیر، با فراز و نشیب های فراوانی همراه بوده است. سالی نبوده که مارادونا به دلیل مصرف مواد مخدر و الکل، ارتکاب رفتار های غیرقانونی و خلاف عرف در آرژانتین و دیگر کشور های جهان، روانه بازداشتگاه، بیمارستان یا کمپ های ترک اعتیاد نشود. مارادونا با رفتارهایش مانع این شد که به عنوان اسطوره ای پاک در جهان فوتبال نامش جاودانه شود و در کنار بزرگانی، چون دی استفانو، پله، کرایف و بکن باوئر قرار گیرد. دردسر های دیگر او که یکی پس از دیگری حاشیه ساز شدند عبارتند از حمل مواد مخدر، نپذیرفتن فرزند نامآغازش، توهین و درگیری با خبرنگاران، انتشار عکس هایی که نشان می دادند حالت عادی ندارد و کتک زدن نامزدش.

نابود شدن بازنده ملبورن

که بود؟

مارک بوسنیچ، دروازه بان استرالیایی و ملی پوش سابق این کشور است که برای تیم های منچستریونایتد، استون ویلا و چلسی به میدان رفته است. او 17 بازی ملی برای استرالیا انجام داد و یک گل ملی هم از روی نقطه پنالتی به ثمر رساند. بوسنیچ را ایرانیان به خوبی به یاد دارند، مخصوصا آن صحنه ای که در بازی برگشت مقدماتی جام جهانی 98، روی زمین نشست و توپی را که خداداد روی پاس علی دایی به تور دروازه استرالیا چسباند، تماشا کرد.

چه شد؟

مارک بوسنیچ که الکس فرگوسن او را یک حرفه ای وحشتناک می نامید، یکی از معروف ترین فوتبالیست هایی است که اعتیادش به موادمخدر افشا شد. او در تابستان 2001 راهی چلسی شد، اما پس از یک سال، در تست موادمخدر رد شد و همین موجب ویرانی دوران فعالیت حرفه ای اش شد. بوسنیچ از باشگاه چلسی اخراج شد و فدراسیون فوتبال هم او را 9 ماه محروم کرد. زمانی او محبوب ترین بازیکن استرالیا بود، ولی پس از این اتفاق دیگر نتوانست خود را در مستطیل سبز بازیابی کند و وجهه اش را به طور کامل در بین طرفداران فوتبالی کشورش از دست داد. خداداد عزیزی به شوخی درباره او گفته بود پس از گلی که از او خورده، معتاد شده است!

عاقبت تلخ عقرب دیوانه

که بود؟

رنه هیگیتا (هیگوئیتا) دروازه بان پیشین تیم ملی فوتبال کلمبیا یکی از منحصربه فردترین دروازه بان های تمامی دوران است و به عنوان خالق ضربه عقرب دیوانه شناخته می شود. این حرکت جسورانه در دیدار مقابل انگلیس در سال 1995 با وجود گذشت سال ها هنوز دیدنی است. در زمین مسابقه او بار ها با ریسک های بی مورد، تیمش را به دردسر انداخت که در مشهورترین نمونه در جام جهانی 1990 مقابل کامرون با از دست دادن توپ و خوردن گل، مانع راهیابی کلمبیا به مرحله یک چهارم نهایی شد. رنه از دوستان صمیمی مارادوناست و در بازی خداحافظی او نیز در سال 2001 شرکت داشت.

چه شد؟

هیگیتا پرحاشیه ترین دروازه بان تاریخ است که لقب مرد دیوانه برازنده اش است. او در سال 1993 به خاطر وساطت در یک کودک ربایی زندانی شد. او میان پابلو اسکوبار، سلطان مواد مخدر جهان و پدر ثروتمند کودک واسطه شد تا پول آزادی را به اسکوبار برساند و به دلیل 64 هزار دلاری که عایدش شد به 7 ماه حبس محکوم شد. دروازه بان کلمبیایی پس از گذراندن محکومیتش دوباره با پیراهن تیم ملی بازی کرد، ولی در یک رسوایی دیگر در سال 2004، تست دوپینگ، وجود کوکائین را در خونش نشان داد که همین اتفاق دلیل افسردگی و جدایی اش از دوران محبوبیتش شد. بازیکنی که با آن همه خاطرات خوبی که در ذهن طرفدارانش به جای گذاشته بود، به یک باره مورد اعتراض بسیاری قرار گرفت.

شاعر فوتبال و جعل سند

که بود؟

رونالدو ده آسیس موریرا که بیشتر با نام رونالدینیو شناخته می شود، بازیکن فوتبال پیشین برزیلی است که برای تیم های بارسلونا و آث میلان بازی می کرد. رونالدینیو را یکی از بهترین بازیکنان نسل خود و حتی تاریخ فوتبال می دانند که در سال های 2004 و 2005، دو بار متوالی از سوی فیفا به عنوان بازیکن سال فوتبال جهان برگزیده شد. او یکی از بازیکنان تأثیرگذار در قهرمانی برزیل در جام جهانی 2002 بود که در بازی مقابل انگلیس، با ضربه آزاد از فاصله 35 متری گلی را به ثمر رساند که در تاریخ ماندگار شد.

چه شد؟

رونالدینیو پس از بازنشستگی رو به ساخت و ساز آورد و همین بلندپروازی هایش باعث دردسرش شد. سال گذشته رونالدینیو و برادرش به خاطر ساخت غیرمجاز در منطقه حفاظت شده جریمه شدند و قاضی پرونده جریمه ای دو میلیون یورویی برایش صادر کرد. چندی بعد رونالدینیو به همراه برادرش به جرم جعل سند و استفاده از گذرنامه تقلبی پاراگوئه ای، در فرودگاه بازداشت شدند. آن ها مدعی بودند گذرنامه ها هدیه بوده است، ولی تحقیقات نشان می داد شماره سریال گذرنامه ها متعلق به افراد دیگری است. این موضوع باعث زندانی شدن او شد که به گفته رسانه ها یکی از جنجالی ترین اتفاقات سال های اخیر ستارگان فوتبال است. اتفاقی که شاید وجهه این بازیکن خوش خنده را برای همیشه تخریب کند.

اعتیاد بازیگر پیروز

که بود؟

مکالی کالکین با بازی در نقش پسربچه در دو قسمت نخست فیلم های تنها در خانه و ریچی ریچ به شهرت رسید و به عنوان دومین بازیگر پیروز کودک تاریخ سینما شناخته شد. کالکین که بازیگری را از چهار سالگی آغاز کرده بود، پس از سال ها دوری از بازیگری، به صحنه بازگشت، اما هرگز پیروز به تکرار پیروزیت های دوران نوجوانی اش نشد و پس از مدتی در سراشیبی سقوط و اعتیاد به موادمخدر قرار گرفت.

چه شد؟

مکالی در سال 1995 وارد یک دعوای حقوقی با پدرش بر سر کنترل دارایی هایش شد و در نهایت پیروز شد، موضوعی که موجب شد پدرش دیگر هیچ گاه با او صحبت نکند. وی یک سال پیش از سرانجام دبیرستان ترک تحصیل کرد تا با همبازی دوران کودکی اش ازدواج کند، اما در سال 2000 جدا شدند. سپس از سال 2002 تا 2011 با میلا کونیس بازیگر هالیوودی ازدواج کرد که آن هم به جدایی کشید. پس از ولخرجی هایش بعد از رسیدن به شهرت و ثروت در کودکی و دو ازدواج ناپیروز، به هروئین روی آورد به گونه ای که پزشکان اعلام کردند اگر ترک نکند تا شش ماه آینده خواهد مرد. در سال 2012 عکسی از جسم نحیف او منتشر شد که سینمادوستان را در شوک فروبرد.

پل به سوی تباهی

که بود؟

پل گاسکوین، بازیکن فوتبال تیم ملی انگلستان است. او در سال 1988 نخستین بازی ملی خود را در مقابل تیم ملی فوتبال دانمارک انجام داد و با حضور در 57 بازی ملی و به ثمر رساندن 10 گل ملی، در 1998 آخرین بازی ملی اش را برابر تیم ملی فوتبال بلژیک برگزار کرد. اسطوره فوتبال انگلیس در تیم منتخب جام جهانی 90 هم قرار گرفت. پل گاسکوین بزرگ که روزی با هر حرکت بدنش در زمین، شوری بین عاشقان فوتبال ایجاد می کرد حالا هر روز بیشتر غرق در تباهی اعتیاد به الکل می شود.

چه شد؟

حذف شدنش از ترکیب تیم ملی انگلستان در جام جهانی 98 به دلیل انتشار عکسی از او که در حال خوردن غذای چرب و نوشیدن الکل بود، باعث شد تا از نظر روحی به هم بریزد. او که قبل از این موضوع به دلیل مسائل خانوادگی در کودکی روحیه حساسی داشت، با جدا شدن همسرش بیش از پیش به الکل روی آورد. سپس با مسائل مالی هم دست به گریبان شد و این گونه در سراشیبی سقوط و اعتیاد قرارگرفت. شاید پل گاسکوین یکی از فناشده ترین ستاره های ورزشی باشد. انتشار عکس هایی از او در حالی که با لباس خانه و بدون کفش در خیابان با قیافه ای نزار در حال قدم زدن است و همچنین درگیری هایش با همسایه ها و بازداشت ها و بستری شدن هایش، دل طرفدارانش را در چند سال اخیر به شدت به دردآورده است.

راوه بلاگ: راوه بلاگ | با مجله صنعتی راوه همراه باشید

منبع: برترین ها
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: gigablog.ir شناسه مطلب: 4576

به "خودویرانگر مثل مارادونا و رونالدینیو" امتیاز دهید

1 کاربر به "خودویرانگر مثل مارادونا و رونالدینیو" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خودویرانگر مثل مارادونا و رونالدینیو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید