در این 18 استان یخبندان می گردد، سامانه بارشی تازه در راه ایران

به گزارش گیگابلاگ، خبرنگاران :سازمان هواشناسی با اشاره به کاهش تا 15 درجه ای دما در بعضی منطقه ها کشور برای 18 استان هشدار سرمازدگی و خسارت به کشاورزان صادر کرد.

در این 18 استان یخبندان می گردد، سامانه بارشی تازه در راه ایران

به گزارش تسنیم، تحلیل نقشه های همدیدی و آینده نگری سازمان هواشناسی نشان می دهد طی 2 روز آینده در بیشتر منطقه ها کشور جو آرامی حاکم است و در سواحل دریای خزر افزایش ابر و بارش های خفیف پیش بینی شده است.

امروز و فردا افزایش محسوس دما در نیمه شمالی کشور به ویژه استان های ساحلی دریای خزر و اردبیل روی می دهد. روز آدینه سامانه بارشی نو از شمال غرب وارد کشور شده و در شمال غرب، غرب، جنوب غرب، استان های ساحلی دریای خزر و استان های واقع در دامنه های جنوبی البرز مرکزی باعث رگبار، رعدوبرق، وزش باد شدید موقتی و در منطقه ها مستعد ریزش تگرگ و برف می گردد.

هشدار کاهش 20 درجه ای دما در بعضی منطقه ها کشور

شنبه هفته آینده نیز در شمال غرب، سواحل شمالی، شمال شرق و دامنه های جنوبی البرز بارش ها ادامه دارد. از روز یکشنبه تا اواسط هفته آینده در بیشتر منطقه ها کشور جو آرام همراه با افزایش نسبی دما پیش بینی می گردد.

روزهای آدینه و شنبه کاهش 10 تا 15 درجه ای دما در استان های ساحلی دریای خزر و 5 تا 10 درجه ای دما در شمال غرب، غرب و دامنه های جنوبی البرز پیش بینی شده است.

بعلاوه روزهای آدینه و شنبه آینده به علت وزش باد شدید، پدیده گردوخاک در استان های غربی پیش بینی شده است.

توصیف سامانه اول: ادامه فعالیت سامانه بارشی

زمان خاتمه: چهارشنبه 1402/01/09

نوع مخاطره: بارش باران، رعدوبرق، وزش باد شدید موقت، کاهش نسبی دما، در نقاط مستعد تگرگ، در ارتفاعات و نواحی با اقلیم سرد بارش برف

منطقه اثر:

چهارشنبه 1402/01/09: خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، ارتفاعات مرکزی کرمان و غرب آذربایجان غربی.

اثر مخاطره: کاهش دید، احتمال اختلال در ناوگان حمل ونقل جاده ای، ریلی و هوایی، صاعقه، احتمال آب گرفتگی معابر، احتمال جاری شدن روان آب، احتمال طغیان رودخانه ها، در نواحی کوهستانی بویژه گردنه ها کولاک برف و احتمال آسیب به صنعت کشاورزی، به ویژه در خصوص کاهش دما.

توصیه: اجتناب مطلق از اتراق در بستر و اطراف مسیل ها و احتیاط در گذر از حاشیه رودخانه ها، احتیاط در سفرهای برون شهری، در صورت سفر با خودرو، به همراه داشتن تجهیزات لازم، از جمله لباس زمستانی و سوخت کافی، احتیاط در فعالیت های کوهنوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه های اجرایی و امدادی، پاک سازی دهانه پل ها، لایروبی کانال ها و آب روها، در نواحی سردسیر آمادگی برای برف روبی به وسیله دستگاه های مربوطه و پرهیز از انجام هرگونه عملیات کشاورزی عدم تردد دامداران و عشایر در ارتفاعات و حاشیه رودخانه ها انتقال نهاده های کشاورزی به مکان های مسقف.

توصیف سامانه: افزایش گرادیان فشاری

زمان خاتمه: پنجشنبه 1402/01/10

نوع مخاطره: وزش باد شدید، رخداد تندبادهای لحظه ای و در نواحی مستعد همراه با خیزش گردوخاک

منطقه اثر:

چهارشنبه 1402/01/09: سیستان و بلوچستان، هرمزگان، بوشهر، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل.

پنجشنبه 1402/01/10: آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، کردستان، زنجان، کرمانشاه، همدان، قزوین، البرز، تهران، مرکزی، قم و نیمه جنوبی سمنان.

اثر مخاطره: در صورت خیزش گردوخاک، کاهش کیفیت هوا، کاهش شعاع دید و اختلال در ناوگان حمل ونقل، احتمال خسارت به تجهیزات شهری و برون شهری از جمله سقوط بنرها و تابلوهای تبلیغاتی، داربست ها و سازه های موقت به ویژه چادرهای مسافرتی و احتمال سقوط اشیا از ارتفاعات و احتمال آسیب به صنعت کشاورزی.

توصیه: اطمینان از استحکام سازه های موقت به ویژه چادرهای مسافرتی، تعطیل و حداقل محدود کردن فعالیت های عمرانی و عدم عبور و مرور و پارک خودرو در حاشیه ساختمان های نیمه کاره و درختان کهنسال.

توصیف سامانه: نفوذ توده هوای سرد و تنش دمایی و کاهش 10 تا 20 درجه دما در استانهای ساحلی دریای خزر و اردبیل در صبح آدینه مورخ 1402/01/11 و تداوم کاهش دما از 8 تا 10 درجه در شمال غرب کشور و دامنه های جنوبی البرز و بتدریج در شمال شرق کشور در صبح شنبه مورخ 1402/01/12، تداوم کاهش دما از 5 تا 7 درجه در شمال شرق و شرق کشور در صبح یک شنبه مورخ 1402/01/13

زمان آغاز: صبح آدینه 1402/01/11

زمان خاتمه: پیش از ظهر یکشنبه 1402/01/13

نوع مخاطره: خسارت به صنعت کشاورزی

منطقه اثر:

آدینه 1402/01/11: اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، نیمه شمالی استان های آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی.

شنبه 1402/01/12: آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان، کرمانشاه، زنجان، همدان، قزوین، البرز، تهران، گیلان، مازندران، گلستان، شمال استان های سمنان و خراسان رضوی.

یکشنبه 1402/01/13: سمنان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، شرق یزد.

اثر مخاطره: خسارت به شکوفه های درختان و سرمازدگی جوانه ها

توصیه: استفاده از محلول های ضد سرمازدگی جهت مقابله با باکتری های مولد هسته یخ در گیاه.

مصرف کود های اسید آمینه و پتاسه و ترکیبات بُر و روی به صورت غیر مستقیم در بالای تاج درختان جهت مقاوم سازی درختان به سرما.

تداوم افزایش رطوبت در مزارع و باغات با هدف تعدیل دمای محیط به وسیله انجام آبیاری خارج از نوبت.

ایجاد پوشش روی نهال های جوان و درختان آسیب پذیر (پلاستیک سیاه، گونی، پلی اتیلن و نایلون)، تامین سوخت.

سرویس و راه اندازی وسایل حرارتی و کنترل دما و رطوبت و تهویه در گلخانه ، مرغداری و دامداری ها با توجه به کاهش محسوس دما.

محافظت از تاسیسات و سیستم های آبیاری تحت فشار با توجه به پایین بودن دمای سطح زمین.

خودداری از انجام هرس درختان، روشن کردن آتش و ایجاد مه دود در باغات (در ساعات نزدیک صبح و بامداد)، عدم مبارزه شیمیایی در منطقه های که دما به زیر صفر می رسد.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 9 فروردین 1402 بروزرسانی: 9 فروردین 1402 گردآورنده: gigablog.ir شناسه مطلب: 19591

به "در این 18 استان یخبندان می گردد، سامانه بارشی تازه در راه ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در این 18 استان یخبندان می گردد، سامانه بارشی تازه در راه ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید