روش های موثر بر کنترل آلودگی صوتی

به گزارش گیگابلاگ، آلودگی صوتی نمود عینی ندارد اما از جمله عواملی است که به شدت به سلامت جسم و روان آسیب می رساند.

روش های موثر بر کنترل آلودگی صوتی

به گزارش گیگابلاگ به نقل از ایسنا، سازمان جهانی بهداشت (WHO) آلودگی صوتی محیطی را تهدیدی عنوان نموده است که کمتر مورد توجه قرار می گیرد. نتایج تحقیقات حاکی از آن است که قرار دریافت در معرض سطح بالایی از صدا با پیامدهای جسمی از قبیل حمله قلبی، سکته مغزی و دیابت همراه است.

همچنین آلودگی صوتی می تواند فشار مضاعفی را بر شرایط روحی و روانی وارد کند که به نوبه خود به سردرد، افسردگی و سوانح ناشی از خستگی منجر می گردد. با وجود مضرات آلودگی صوتی این تهدید نامحسوس فرایند کاهشی ندارد. سر و صدای ناشی از توسعه شهرنشینی و افزایش جمعیت رو به گسترش است.

  • آلودگی صوتی کدام کشورها بیشتر است؟

همچنین تحقیقات نشان می دهد انسان ها و پرندگان ساکن در شهرها در مقایسه با همتایان خود پر سر و صداتر هستند. بنابراین لازم است آگاهی ها در خصوص محیط های پر صدا افزایش پیدا کند و روش های مقابله با آلودگی صوتی هوشمندتر گردد. در این شرایط می توان روش های موثرتر در کنترل صدا را به کار گرفت و از تاثیرات مخرب آن پیشگیری کرد.

  • راه حلهای کاهش آلودگی صوتی

یکی از راه حلهای کلیدی در کاهش تاثیرات مخرب آلودگی صوتی، برنامه ریزی و طراحی ساختمان هایی با هدف کنترل موثر سر و صداست.

در انگلیس طرح ها و برنامه هایی ارائه شده که در آن ها بر طراحی ساختمان ها به گونه ای تاکید شده است تا میزان قرار دریافت در معرض سر و صدا به حداقل برسد و از عایق های صوتی استفاده می گردد.

همچنین محصولات پشم سنگ می توانند نقش حائز اهمیتی در حمایت از این اقدامات داشته باشد زیرا پشم سنگ با تراکم بالا از قابلیت آکوستیک برخوردار است که به آن اجازه می دهد لرزش ها را کنترل کند. بنابراین صدا را به خوبی جذب نموده و سر و صدا را کاهش می دهد. چنین عایق بندی ها راه حلی ارزشمند در سایت های حمل و نقل و تفریحی است که منبع اصلی فراوری صدا به حساب می آیند.

موانع صوتی رایج به شکل درزگیرها و پنجره های دو جداره به ویژه در شهرهای شلوغ یا در نزدیکی فرودگاه ها دیده می گردد. همچنین باید توجه داشت در نظر دریافت این نکات در ساختمان سازی در حفظ دمای خنک و گرم یاری می نماید و محیط زیست را در برابر انتشار کربن مصون می سازد.

به طور مثال در سال 2010 استراتژی حمل و نقل در لندن منتشر شد که در آن تاکید شده است یک پنجم از ساکنان این شهر از سر و صدا در خانه هایشان آزار می بینند و بیشترین صدای آزاردهنده به دلیل تردد اتوبوس و کامیون هاست. در این مناطق استفاده از دیوارهای صوتی و بازبینی آئین نامه های عایق بندی صدا می تواند راه حل مفیدی باشد.

در صورتی که امکان رهایی از صدای آزاردهنده در اطراف محیط زندگی وجود ندارد، می توان با راه حلهای دیگری از قبیل دستگاه نویز سفید که صداهای آرام بخش فراوری می نمایند، فضای زندگی را آرام ساخت.

از دیگر راه حلهای کاهش تاثیرات صدا فاصله انداختن بین خود و منبع فراوری صداست. همچنین در صورتی که خودتان منبع آلودگی صوتی هستید لازم است از ایجاد سر و صدا در نزدیکی دیگران خودداری کنید. به طور مثال می توان به خودداری از صحبت کردن با تلفن در محیط کار اشاره نمود.

در نهایت کارشناسان تاکید دارند که آنالیز هر چه بیشتر راه حلهای جدید و اعمال آن ها به منظور محدود کردن تاثیرات منفی آلودگی صوتی و تشدید کوشش ها در مقابله با آلودگی اصوات به ویژه در مناطق شهری و حفظ سلامت و شادابی شهفرایندان لازم است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 21 دی 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: gigablog.ir شناسه مطلب: 1257

به "روش های موثر بر کنترل آلودگی صوتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش های موثر بر کنترل آلودگی صوتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید