سایت های جعلی سجام مسدود شدند

به گزارش گیگابلاگ، تهران (پانا) - معاون فناوری و توسعه نوآوری شرکت سپرده گذاری مرکزی از مسدود شدن 17 سایت جعلی سامانه جامع اطلاعات مشتریان (سجام) اطلاع داد.

سایت های جعلی سجام مسدود شدند

به گزارش شرکت سپرده گذاری مرکزی، علیرضا ماهیار با بیان اینکه با همکاری شرکت سپرده گذاری مرکزی و پلیس فتا در طول دو ماه گذشته 17 سایت جعلی تحت عنوان سجام مسدود شده است، گفت: رصد تیم امنیت شرکت سپرده گذاری مرکزی از دو ماه قبل نشان داد که سایت های کلاهبرداری تحت عنوان سایت های سجام با اصلاح فنی (فیشینگ) راه اندازی شده و تحت دامنه های غیرمجاز آغاز به دریافت اطلاعات مردم نموده اند.

وی ادامه داد: متاسفانه در این کلاهبرداری تنها موضوع گردآوری اطلاعات نبود، بلکه با توجه به اینکه مردم به آدرس و دامنه حساسیت خاصی نداشتند، مشخصات و حساب های بانکی خود را وارد نموده و در مقابل، سایت های جعلی اقدام به سو استفاده از اطلاعات اقتصادی سهامداران می کردند. هر چند دامنه پرداخت مورد تایید شاپرک نبود، اما فرد دچار دامی می شد که تمام اطلاعات خود را درون سایت جعلی وارد می کرد.

ماهیار گفت: بر اساس تعاملی که با پلیس فتای کشور صورت گرفت، کلیه سایت های جعلی که در حال اجرا عملیات خرابکاری بودند پس از شناسایی مسدود شدند. شناسایی تیم و عواملی که اقدام به کلاهبرداری می کردند هم بر اساس پیگیری ها در دستور کار مراجع انتظامی و قضایی کشور نهاده شد و سردسته های اصلی این تیم ها شناسایی و اقدامات لازم در این حوزه انجام شد.

معاون شرکت سپرده گذاری مرکزی در پاسخ به این پرسش که آیا اطلاعاتی از سامانه اصلی سجام به بیرون منتقل شده است، اضافه نمود: خیر، هیچ گونه اطلاعاتی از سمت سجام به بیرون منتقل نشده است و فقط اطلاعاتی که مردم در سایت های فیشینگ وارد کردند، مورد سرقت نهاده شده است.

وی گفت: سایت اصلی سجام به آدرس www.sejam.ir است و مردم در صورت ملاحظه سایت های جعلی، به نشانی www.cyberpolice.ir اطلاع دهند تا چنین موارد مشکوکی توسط پلیس امنیت فضای تبادل اطلاعات کشور رصد و بلافاصله نسبت به مسدود شدن آن هم اقدام گردد. افرادی که بدون رعایت پروتکل های امنیتی اقدام به ورود رمزهای ثابت کردند بر اساس فیشینگی که روی داده است، کارت های بانکی آنها نیز تحت تاثیر قرار می گیرد و گاهی مبالغی بیشتر از مبالغ واردشده در سایت از مال باختگان کسر شده است. مردم باید اطلاعات بانکی و رمز پویا را در داخل درگاه هایی که متصل به درگاه شبکه شاپرک است، وارد نمایند.

ماهیار درباره تبلیغات مختلف تحت عنوان مشاور سهام عدالت در فضای مجازی گفت: هیچ یک از این گونه تبلیغ ها وابستگی به شرکت سپرده گذاری مرکزی ندارند به طور کلی جعلی و در راستای کلاهبرداری راه اندازی شده است.

معاون سمات افزود: مرکز تماس 1569 و کارگزاران رسمی، آماده پاسخگویی به سوالات سهامداران هستند به طوریکه نیازی به مراجعه به سایت های جعلی و فضای مجازی نیست.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 3 آذر 1399 بروزرسانی: 3 آذر 1399 گردآورنده: gigablog.ir شناسه مطلب: 6386

به "سایت های جعلی سجام مسدود شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سایت های جعلی سجام مسدود شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید