شکایت الاهلی عربستان استقلال را به دردسر می اندازد؟

به گزارش گیگابلاگ، در روز های اخیر خبر هایی مبنی بر شکایت تیم الاهلی عربستان از باشگاه استقلال بابت حضور هروویه میلیچ در ترکیب این تیم در رسانه های عربستانی منتشر شده و این موضوع همه را یاد شکایت باشگاه النصر از پرسپولیس پس از شکست در نیمه نهایی لیگ قهرمانان سال گذشته انداخت.

شکایت الاهلی عربستان استقلال را به دردسر می اندازد؟

هروویه میلیچ پس از دربی رفت بین استقلال و پرسپولیس ایران را ترک کرد و در آن زمان خبر هایی مبنی بر فسخ یک طرفه قرارداد این بازیکن با باشگاه استقلال مطرح شد که البته این خبر در زمان بازگشت مدافع کروات مورد تایید مدیران استقلال قرار نگرفت و آن ها مدعی شدند میلیچ قراردادش را فسخ نکرده و قرارداد جدیدی با او امضا نشده است. عربستانی ها، اما با استناد به همین غیبت طولانی حالا قصد دارند علیه استقلال شکایت کنند.

رسول باختر، یکی از وکلای ورزشی درباره این اتفاق توضیحات مهمی درباره این پرونده ارائه داد. باختر در ابتدا درباره احتمال به نتیجه رسیدن شکایت الاهلی عربستان گفت: ببینید مطلبی که وجود دارد این است که اگر در نظر بگیریم میلیچ قراردادش را فسخ کرده و قرارداد جدیدی امضا کرده یک فرض است که خودش حتی در صورت این که حقیقت داشته باشد هم نیاز به اثبات دارد و اثبات آن هم کار بسیار سخت است. در واقع تنها در صورتی این موضوع قابل اثبات است که یک نفر از داخل خود باشگاه استقلال بخواهد این تیم در پرونده محکوم شود و اسناد و مدارک را به طور کامل در اختیار بقیه قرار دهد که تا این لحظه خبری در این مورد وجود نداشته است. پیدا کردن ادله اثبات همین فرض یعنی فسخ قرارداد قبلی و انعقاد قرارداد جدید بسیار سخت است؛ لذا بر این اساس می توان گفت حتی اگر میلیچ قرارداد جدیدی هم بسته باشد اثباتش کار ساده ای نیست. چون اسناد در اختیار میلیچ و باشگاه استقلال است و اگر بخواند منتشر کنند خودشان دچار مشکل می شوند.

وی افزود: پس عملا اگر دعوایی هم علیه باشگاه استقلال مطرح شود باشگاه با مسئله ای روبرو نخواهد شد. فقط تنها نکته ای که اینجا وجود دارد این است که میلیچ ممکن است در زمان فسخ احتمالی یک رونوشت هم برای فیفا ارسال کرده باشد که بعضی از وکلا این کار را انجام می دهند و وقتی برای باشگاه نامه فسخ را ارسال می کنند، برای فیفا هم این کار را می کنند. اگر این نامه ارسال شده باشد خب در اسناد فیفا موجود خواهد بود و از فیفا استعلام می گیرند؛ لذا اگر فسخی وجود داشته و مدارک آن را به فیفا داده شده باشد، در اختیار مرجع رسیدگی کننده قرار خواهد گرفت.

باختر با اشاره به یک نکته مهم درباره زمان ارسال شکایت گفت: باشگاه های قبلی که استقلال با آن ها بازی کرده باید در فرصت مشخص شده اقدام به شکایت می کردند که اگر اقدام نکرده باشند اصلا به شکایت رسیدگی نخواهد شد.

او درباره اینکه آیا قانون منع ورود بازیکنان خارجی فقط در بازی های داخلی رسمیت دارد یا شامل لیگ قهرمانان آسیا هم می شود، گفت: با توجه به این که نمی دانیم این قانون چیست و متن مصوبه آن را در جایی ندیده ایم، نمی شود درباره اش اظهار نظر کرد. برای مثال ممکن است در آن نوشته شده باشد باشگاه های ایرانی حق ندارند تحت هیچ شرایطی با بازیکنان خارجی قرارداد امضا کنند. اگر این باشد تحت هیچ شرایطی باشگاه استقلال و میلیچ به فرض فسخ نمی توانند مجددا قرارداد امضا کنند. از طرفی ممکن است نوشته شده باشد باشگاه های ایرانی حق استفاده از بازیکن خارجی را در لیگ برتر و جام حذفی ندارند که در این صورت مسئله ای وجود ندارد. اما با توجه به اینکه این مصوبه برای سازمان لیگ است احتمالا مربوط به بازی های داخلی خواهد بود نه خارجی، اما این هم یک مسئله ای دارد؛ فرض کنیم قرارداد قبلی فسخ شده باشد یعنی اعتبار سابق را ندارد و مجددا استقلال و میلیچ باید قراردادی را ثبت می کردند که چنین کاری نکردند و موقع ارسال لیست آسیایی به قرارداد قبلی اشاره کرده نه فعلی که می تواند برای استقلال مشکل ساز شود.

باختر در پاسخ به این که آیا سازمان لیگ می تواند برای باشگاه های ایرانی در مسابقات آسیایی هم محدودیت استفاده از بازیکن خارجی ایجاد کند، مدعی شد: بله قطعا و از اختیارات این سازمان است و، چون ثبت قرارداد با سازمان لیگ است تا زمانی که آن را تایید نکند ثبت انجام نمی شود.

او در پایان گفت: در کل حتی به فرض فسخ قرارداد اگر میلیچ نامه ای به برای فیفا نفرستاده باشد، چون ادله اثباتی در دست طرف مقابل نیست، نمی توانند آن را اثبات کنند.

منبع: فرارو
انتشار: 25 خرداد 1400 بروزرسانی: 25 خرداد 1400 گردآورنده: gigablog.ir شناسه مطلب: 9397

به "شکایت الاهلی عربستان استقلال را به دردسر می اندازد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شکایت الاهلی عربستان استقلال را به دردسر می اندازد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید