صنعاء: ائتلاف سعودی مانع مبادله کامل اسرا می گردد

به گزارش گیگابلاگ، رئیس کمیته ملی امور اسرای دولت نجات ملی یمن بر آمادگی صنعاء برای مبادله کامل اسرا تاکید نمود و گفت ائتلاف سعودی خواستار مبادله گزینشی اسراست.

صنعاء: ائتلاف سعودی مانع مبادله کامل اسرا می گردد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، عبدالقادر المرتضی رئیس کمیته ملی امور اسرای یمن روز چهارشنبه بر آمادگی کامل دولت نجات ملی یمن در صنعاء برای اجرای طرح محمد علی الحوثی عضو شورای عالی سیاسی یمن به مناسب ماه مبارک رمضان در مبادله فراگیر همه اسرا و بازداشتی ها تاکید نمود.

المرتضی در گفت وگو با شبکه المسیره گفت که طرح همه در برابر همه (مبادله همه اسرا با یکدیگر) چیز جدیدی نیست و هیأت دولت نجات ملی یمن در صنعاء چند سالی است که خواستار آن است.

وی اضافه نمود: بر اساس توافق سوئد قرار بود همه اسرا با هم مبادله شوند، اما چیزی که مانع عملی شدن آن شد، واقعیت تحولات میدانی برای مزدوران ائتلاف سعودی است، زیرا از طرف های متعدد و مختلفی تشکیل شده اند و اختلافات موجود در محافل مزدوران سعودی صنعاء را به مبادله جزئی اسرا کشاند.

این مقام یمنی گفت: مزدوران یمنی اخیرا اقدام به گزینش اسرایشان برای آزاد شدن آنها نموده اند و بر اسامی و فرماندهان مشخصی تاکید دارند که از حزب الاصلاح هستند، اما ما می خواهیم مبادله اسرا به شکل همه در برابر همه، انجام گردد.

المرتضی گفت: ما با دفتر فرستاده سازمان ملل درباره طرح خود ارتباط گرفتیم و از آنها خواستیم سازوکارهای عملی برای انجام مبادله جامع اسرا تهیه نمایند و هنوز منتظر پاسخ طرف مقابل هستیم، اما طرف سعودی خواستار مبادله کامل اسرا نیست، بلکه توافقی را می خواهد که فقط شامل سعودی ها گردد.

رئیس کمیته ملی امور اسرای یمن گفت: حتی مزدوران ائتلاف سعودی خودشان در موضوع مذاکرات برای مبادله اسرا با یکدیگر اختلاف دارند و فرماندهی ائتلاف سعودی نیز در مذاکرات محلی به طور مستقیم مداخله می نماید.

المرتضی گفت: در مذاکرات امان توافق شد که زندان ها به روی نهادهای سازمان ملل گگردده گردد و این نهادها از زندان هایی که تحت کنترل صنعاء است دیدن کردند که بازدید اخیرشان سه روز پیش انجام شد و مجال ارتباط دریافت زندانیان با خانواده هایشان فراهم شد، اما مزدوران ائتلاف سعودی به خصوص حزب الاصلاح اجازه بازدید نهادهای سازمان ملل از زندان ها را ندادند و این گواه جدی نبود در تکمیل پرونده مباله اسراست.

این مقام یمنی گفت: طرف دیگر در موضوع مبادله فراگیر همه اسرا جدی نیست، زیرا آنها صدها نفر را مخفیانه اسیر نموده اند که هنوز از مکان بازداشتشان هم خبر نمی دهند.

رئیس کمیته اسرا گفت: ما اسناد و شواهد زیادی را از بروز تخلفات جدی حقوق بشری علیه اسرایمان در بازداشتگاه های کشورهای متجاوز در اختیارداریم و گزارش ها را به همه طرف های بین المللی ارائه دادیم و هنوز هیچ جوابی نگرفته ایم.

المرتضی گفت: سازمان ملل بر کشورهای متجاوز برای گگرددن زندان ها فشار نیاورده است و از همین رو بخش بزرگی از مسئولیت این پرونده بر عهده آن است.

وی اضافه نمود: مزدوران ائتلاف سعودی همچنین از سوی سعودی ها دستورات جدی گرفته اند که مانع انجام مبادلات اسرای محلی شوند و از همین رو از سه ماه پیش تا به امروز هیچ مبادله محلی اسرا غیر از معدود مبادلات فردی انجام نشده است و بیش از 10 مبادله محلی شامل 700 اسیر از دو طرف متوقف شده است.

ص

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 21 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 21 اردیبهشت 1400 گردآورنده: gigablog.ir شناسه مطلب: 9035

به "صنعاء: ائتلاف سعودی مانع مبادله کامل اسرا می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صنعاء: ائتلاف سعودی مانع مبادله کامل اسرا می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید