علت افزایش موارد سرخک در کشور، هشدار وزارت بهداشت به خانواده ها

به گزارش گیگابلاگ، رییس اداره بیماری های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت با تاکید بر لزوم واکسیناسیون به موقع بچه ها، گفت: متاسفانه شیوع بیماری کرونا، گسترش شیوع سرخک در مرزها، افزایش بار کاری کارکنان بهداشتی و تبلیغات ضد واکسن سبب شده است تا به امروز در امسال 24 مورد ابتلا به سرخک گزارش گردد.

علت افزایش موارد سرخک در کشور، هشدار وزارت بهداشت به خانواده ها

دکتر سید محسن زهرایی در گفت وگو با خبرنگاران، درباره موارد بروز سرخک در ایران، گفت: از ابتدای سال جاری تا به امروز 24 مورد ابتلا به سرخک گزارش شده است که عمده آنها مربوط به استان سیستان و بلوچستان است اما مواردی از بیماری هم در استان های هرمزگان، خراسان رضوی و تهران مشاهده شده است؛ این درحالیست که در سال 1399 نیز 3 مورد ابتلا به سرخک گزارش شده است.

سرخک؛ مسری ترین بیماری عفونی

واکسن؛ مهمترین سد حفاظتی مقابل سرخک

وی اضافه کرد: سرخک مسری ترین بیماری عفونی است. اگر درمورد کرونا اعلام می گردد که هر یک مبتلا می تواند 2 تا 3 نفر را بیمار کند، در خصوص سرخک هر یک بیمار در تماس با افراد دیگر می تواند تا 18 نفر را بیمار کند؛ بنابراین سرخک بسیار مسری است و باید در نظر داشت که مهم ترین سد حفاطتی ما در این بیماری واکسیناسیون است و می بایست پوشش واکسیناسیون بچه ها در حد بالایی بماند تا بتواند جلوی چرخش ویروس را بگیرد.

شرایط سرخک در کشورهای همسایه

وی با تاکید بر اینکه بیماری های عفونی محدود به مرزهای جغرافیایی سیاسی نمی شوند، اظهار کرد: بیماری های عفونی به راحتی می توانند میان کشورها جابه جا شوند؛ در نتیجه وقتی یک بیماری بر اساس پوشش واکسیناسیون بالا در یک کشور کاهش پیدا کند به آن معنا نیست که بیماری در آن منطقه تمام شده است. کشور ما در محلی قرار گرفته است که در مرزهای افغانستان، پاکستان و حتی عراق موارد سرخک بسیار بالایی داریم و علت این موضوع هم پوشش واکسیناسیون ناکافی در این کشورها بخصوص در افغانستان و پاکستان است. پوشش واکسیناسیون ضعیف این کشورها سبب می گردد بیماری هایی مثل فلج اطفال هنوز در این کشورها در چرخش باشد. این کشورها برای کنترل سرخک کوشش می نمایند تا از برنامه واکسیناسیون تکمیلی استفاده نمایند یعنی در سال دو یا سه نوبت در سطح کشور یا برخی مناطق که طغیان سرخک بیشتر است به صورت همگانی اقدام به یک نوبت واکسیناسیون بچه ها گروه هدف می نمایند.

زهرایی ادامه داد: در یک سال و نیم گذشته به دلیل پاندمی کرونا عملیات واکسیناسیون تکمیلی متوقف شد یا کیفیت اجرای آن دیگر مانند قبل نبود به همین دلیل سرخک که در افغانستان و پاکستان بیماری بسیار شایعی است، طی ماه ها اخیر به شرایط حادی رسید به شکلی که در نقشه هایی که سازمان بهداشت جهانی از این دو کشور منتشر می نماید شیوع بسیار بالای سرخک کاملا مشهود است. وقتی بیماری در هر کشوری در هر نقطه جهان شایع گردد می تواند به نقاط دیگر هم برسد. همانطور که کرونا ابتدا در چین مشاهده شد اما الان تمام کشورهای جهان درگیر آن شدند. وقتی یک بیماری می تواند از کشورهای همسایه به کشور ما هم برسد حتی ممکن است افرادی که پیشتر ایمن شدند نیز در مواجهه بالا با بیماری، باز هم مبتلا شوند.

دستیابی ایران به تاییدیه حذف سرخک و سرخجه در سال 98

لزوم ادامه برنامه واکسیناسیون در کشور

وی با اشاره به دستیابی ایران به تاییدیه حذف سرخک و سرخجه از کشور در سال 1398، توضیح داد: کشور عمان و بحرین نیز پیروز به دریافت این تاییدیه شدند اما از نظر سطح درآمدی و تعداد جمعیت با ما قابل مقایسه نبودند و دستیابی ما به این تاییدیه نشان دهنده برنامه اجرایی خوب واکسیناسیون در ایران و مشارکت مردم است که در مجاورت کشورهای ذکر شده توانستیم به تاییدیه حذف سرخک و سرخجه برسیم. اما باید بدانیم این تاییدیه ماندگار نیست و قرار نیست با اخذ تاییدیه همه مسائل به یکباره رفع گردد. برنامه واکسیناسیون باید با قدرت ادامه یابد و حساسیت نظام مراقبت هم افزایش یابد. البته در کنار این موارد نمی توانیم از نقش همکاری مردم غافل شویم.

وی با اشاره به اینکه تجربه بازگشت مجدد سرخک به کشورها وجود دارد، تاکید نمود: مثلا در کشور انگلستان همان سالی که ما توانستیم تاییدیه حذف سرخک را بگیریم، آنها تاییدیه حذف را به دلیل شیوع بالای بیماری از دست دادند. بنابراین مراقبت از پوشش واکسیناسیون اهمیت بالایی دارد. موضوع مهم این است که شرایط کرونا به هیچ وجه نباید سبب گردد که خانواده ها فکر نمایند که می توانند واکسیناسیون بچه ها را به تعویق اندازند، واکسینه نشدن بچه ها و نوزادان مانند این است که آنها را آماده کنیم تا در معرض خطر سرخک قرار گیرند. بنابراین دقت در واکسیناسیون بچه ها اهمیت بسیار بالایی دارد.

رییس اداره بیماری های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت با بیان اینکه واکسیناسیون همه افراد ساکن در کشور رایگان است، ادامه داد: در برخی آنالیز ها تعیین شد پوشش واکسیناسیون برخی اتباع ساکن در ایران به طور معنی داری کمتر از واکسیناسیون بچه ها ایرانی است؛ زیرا شاید فکر نمایند واکسن در اختیارشان قرار نمی گیرد اما باید بدانند واکسن در اختیار آنها قرار خواهد گرفت و در ارائه واکسن برای ما ملیت فرقی ندارد و همه بچه های کشور چه ایرانی و چه غیر ایرانی باید از پوشش بالای واکسیناسیون برخوردار شوند.

وی گفت: در نهایت اگر خانواده ها حس کردند فرزندشان تب دارد یا دانه هایی روی صورت و بدنش زد حتما به پزشک اطفال مراجعه نمایند و خواستار دریافت اقدامات تشخیصی و درمانی باشند.

جریان ضد واکسن در جهان!

وی با اشاره به وجود لابی ضد واکسن در جهان، اظهار کرد: برای این جریان فرقی میان واکسن کرونا و واکسن سرخک و ... وجود ندارد؛ برخی از این گروه ها دنبال آن هستند که به هر شکلی علیه واکسیناسیون تبلیغات نمایند. این حرکت آسیب زا است. در حال حاضر در خصوص کرونا می بینیم چیزی که می تواند ما را از بیماری نجات دهد همین پیدا شدن واکسن موثر علیه بیماری است. برخی اوقات که واکسیناسیون به حد بالایی می رسد دیگر آن بیماری مشکل جدی برای ما نخواهد بود مانند بیماری فلج اطفال و این موضوع ممکن است سبب گردد خانواده ها فکر نمایند که خب بیماری دیگر وجود ندارد و از واکسن زدن فرزندشان خودداری نمایند؛ اما، کرونا نشان داد واکسن یک موهبت است و نباید واکسن ها و توفیقات فعلی خود را از دست دهیم.

تاثیر کرونا بر پوشش واکسیناسیون در کشور

زهرایی با بیان اینکه شیوع کرونا بر پوشش واکسیناسیون اثرگذار بوده است، گفت: اول به خاطر نگرانی خانواده ها از حضور در مراکز بهداشتی برای دریافت واکسن و دوم به دلیل اینکه همکاران سیستم بهداشتی هم طی 15 ماه اخیر شدیدا پیگیر موارد مربوط به کووید19 بودند و نیروی جدیدی هم در سیستم بهداشتی اضافه نشده است. در نتیجه ممکن است فرصت پیگیری عدم مراجعه برخی برای دریافت واکسن توسط همکاران ما کمتر شده باشد.

افزایش موارد سرخک در کشور

وی گفت: در کل جمیع این شرایط بویژه افزایش موارد بیماری سرخک در مرزها سبب بروز بیشتر بیماری در کشور شده است و خانواده ها و پزشکان باید بدانند بیماری سرخک تمام نشده است.

وی درباره میزان پوشش واکسیناسیون در کشور، اضافه کرد: خوشبختانه پوشش واکسیناسیون در کشور همچنان بالای 95 درصد است اما باید به جایی برسیم که مطمئن باشیم که حتی واکسیناسیون یک کودک هم به تعویق نیفتاده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 تیر 1400 بروزرسانی: 1 تیر 1400 گردآورنده: gigablog.ir شناسه مطلب: 9463

به "علت افزایش موارد سرخک در کشور، هشدار وزارت بهداشت به خانواده ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت افزایش موارد سرخک در کشور، هشدار وزارت بهداشت به خانواده ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید