ماجرای یک میلیارد دلاری که به خودروسازان رسید

به گزارش گیگابلاگ، در اوضاع و احوال این روز های بازار خودرو و حواشی آن اعلام خبری مبنی بر اختصاص یک میلیارد دلار تسهیلات ارزی از محل صندوق توسعه ملی به خودروسازان موجب گمانه هایی شد از جمله اینکه این رقم سنگین به شرکت های بزرگ خودروسازی اختصاص اختصاص یافته است؛ در حالی که در اصل ماجرا این گونه نیست و این یک میلیارد دلار از دو سال گذشته و در راستای تقویت ناوگان حمل و نقل عمومی و برای خودرو های سنگین از منابع ذخائر ارزی تخصیص داده شده است.

ماجرای یک میلیارد دلاری که به خودروسازان رسید

به گزارش ایسنا، روز گذشته خبری به نقل از شهیدزاده -رئیس هیات عامل صندوق توسعه ملی- منتشر شد که وی اعلام کرده بود یک میلیارد دلار تسهیلات ارزی از محل صندوق توسعه ملی به صنعت خودروسازی اختصاص یافته تا بتواند تولید داخلی را رونق و با کمک شرکت های دانش بنیان قطعات را در داخل کشور تولید کند.

بازتاب این خبر قابل توجه بود چرا که این روز ها صنعت خودروسازی و بازار خودرو در مرکز توجه قرار داشته و مخاطبان آن رضایت چندانی ندارند، به طوری که رشد قیمت ها موجب تصمیم گیری های تازه ای درباره فروش محصولات دو شرکت بزرگ خودروسازی شده است، بر این اساس اعلام تسهیلات یک میلیارد دلاری برای صنعت خودروسازی واکنش های متفاوتی به همراه داشت.

این که ماجرای یک میلیارد دلار صندوق توسعه برای این صنعت چیست و آیا این رقم به تازگی و در اختیار کدام شرکت ها قرار گرفته است، موضوعی است که پیگیری ایسنا از صندوق توسعه ملی با توضیحاتی همراه شد که گمانه اختصاص وام یک میلیارد دلاری به شرکت های بزرگ خودروسازی را رد می کند.

اماجریان یک میلیارد دلار، به اوایل سال 1397 و در زمان شدت دریافت تحریم ها و به تبع آن مسائل ایجاد شده در تامین قطعات خودرو بر می شود. در آن زمان پیشنهاداتی در رابطه با اختصاص منابع برای تقویت حوزه حمل و نقل درون شهری و برون شهری مطرح می شود که در نهایت هیات امنای صندوق توسعه ملی با توجه به اهمیت حمل و نقل و ترانزیت در خردادماه همان سال مصوبه ای داشته که مبلغی بیش از یک میلیارد دلار را در اولویت تسهیلات ارزی خود جهت تقویت ناوگان عمومی قرار دهد که کمکی به افزایش ظرفیت ناوگان و همچنین جایگزینی خودرو های فرسوده باشد. براین اساس حتی پیش بینی می شود که بازپرداخت این تسهیلات نیز از محل صرفه جویی هایی صورت بگیرد.

طبق اساسنامه صندوق توسعه ملی، این طرح شامل شرکت های دولتی نیست و از سویی تولید خودرو های سبک سواری را در بر نمی گیرد بلکه برای شرکت های خصوصی و به طور خاص تولید خودرو های سنگین است.

ظاهرا این رقم بین یک تا 1.5 میلیارد دلار بوده که باید با عاملیت بانک ها از محل صندوق توسعه ملی به متقاضیان و در واقع شرکت هایی که از سوی دستگاه های ذیربط مورد تایید قرار می گیرند، اختصاص پیدا کنند.

تا به امروز این بررسی ها از سوی دستگاه های مربوطه از جمله وزارت صنعت، معدن و تجارت، بانک مرکزی، صندوق توسعه ملی، سازمان برنامه و بودجه ادامه داشته و لیست شرکت ها در حال بررسی است، اما مبلغ تعیین شده در بانک مرکزی مسدود شده و به عبارتی رقم برای اختصاص پیدا کردن به چنین پروژه ای کنار گذاشته شده است که به تدریج و با تکمیل پرونده ها و طی فرآیند در اختیار شرکت ها قرار خواهد گرفت.

این در حالی است که حمل و نقل در بین مصارف منابع صندوق توسعه ملی جای خود را داشته و طبق آخرین گزارش عملکرد صندوق تا انتها شهریورماه سال گذشته، 1.4 میلیارد دلار تقاضا اعلام وصول و به دنبال آن منابع مسدود شده است که از این رقم برای 977 میلیون دلار گشایش اعتبار اجرا شده که 861 میلیون دلار پرداختی داشته است.

راوه بلاگ: راوه بلاگ | با مجله صنعتی راوه همراه باشید

منبع: فرارو
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: gigablog.ir شناسه مطلب: 4257

به "ماجرای یک میلیارد دلاری که به خودروسازان رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجرای یک میلیارد دلاری که به خودروسازان رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید