محاکمه مدیرعامل نیشکر هفت تپه ، اتهام: سردستگی سازمان یافته اخلال در نظام ارزی و پولی کشور ، تصاویر دادگاه

به گزارش گیگابلاگ، امید اسدبیگی متهم ردیف اول یک پرونده اخلال در نظام ارزی و پولی است که در کیفرخواست او عنوان اتهامی سردستگی سازمان یافته اخلال در نظام ارزی و پولی کشور از طریق قاچاق عمده ارز و معاملات غیرمجاز ارزهای دولتی به چشم می خورد.

محاکمه مدیرعامل نیشکر هفت تپه ، اتهام: سردستگی سازمان یافته اخلال در نظام ارزی و پولی کشور ، تصاویر دادگاه

به گزارش خبرنگاران به نقل از تسنیم، رسیدگی به پرونده 18 جلدی تخلفات ارزهای دولتی که از روز گذشته در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران و مفسدان مالی به ریاست قاضی مسعودی مقام آغاز شده است، صبح امروز (سه شنبه 30 اردیبهشت) نیز دنبال شد.

بر اساس اعلام کننده دادستان در اولین جلسه دادگاه امید اسدبیگی متهم ردیف اول این پرونده است که در کیفرخواست او عنوان اتهامی سردستگی سازمان یافته اخلال در نظام ارزی و پولی کشور از طریق قاچاق عمده ارز و معاملات غیرمجاز ارزهای دولتی به چشم می خورد.

مهرداد رستمی چگینی، مجتبی کحال زاده، جواد بصیرانی، علی اکبر میرزایی حسین زاده متهمان ردیف دوم تا پنجم این پرونده هستند که به همراه 16 متهم دیگر در دادگاه از اتهامات انتسابی دفاع خواهند کرد که محسن صالحی و رسول سجاد دو نفر از مدیران کل ستادی بانک مرکزی نیز در زمره این متهمان قرار دارند.

کننده دادستان در این جلسه دادگاه گفت: دادستانی در تحقیقاتش به این نتیجه رسیده است که بر اساس اسناد گمرک تا به امروز هیچ کالایی وارد نشده و متهمان تمامی ارزهای دریافتی از طریق بانک های مختلف را در بازار آزاد فروخته اند و در زمان رفع تعهد شش ماهه و یکساله با جعل اسناد، رشوه و کلاهبرداری قصد رفع تعهد ارزی را داشته اند.

بر اساس اعلام کننده دادستان در اولین جلسه دادگاه در یک نمونه از تخلفات این پرونده کلان ارزی، متهمان اسدبیگی و رستمی با همکاری کحال زاده و شرکت معتمد پارسه، حدود 600 میلیون دلار ارز برای راه اندازی خط تولید 18 هزار تنی شکر اخذ می کنند اما قراردادی 14 میلیون دلاری را برای خرید یک خط تولید دست دوم منعقد کرده اند که حتی خط تولید 14 میلیون دلاری هم هرگز وارد کشور نشده است.

بر اساس کیفرخواست خوانده شده در جلسه دادگاه امید اسدبیگی به منظور ایجاد تسهیلاتی در دریافت ارزهای دولتی، مبالغی بالغ بر مبلغ 2 میلیون و 500 هزار درهم امارات و 50 هزار دلار را به متهم رضا انصاری که در آن زمان در بانک مرکزی صاحب پست بوده رشوه داده است.

در ادامه این جلسه دادگاه متهم اسدبیگی در جایگاه اتهام قرار گرفت و گفت: اتهام های وارده در کیفرخواست را قبول ندارم و تمام آن را رد می کنم.

وی اضافه نمود: اگر جرمی کرده ام مرا اعدام کنید؛ اما من در این مدت دو سال در حالی که می توانستم از کشور خارج شوم در اینجا مانده ام، چون به این کشور تعلق دارم.

در ادامه جلسه نیز وکیل متهم اسد بیگی در جایگاه حاضر شد و گفت: کیفرخواست واجد ایراداتی است در کیفرخواست نظر کارشناس امور مالی اخذ نشده و پرونده شخصیت موکلم ناقص است.

دومین جلسه رسیدگی به متهمان دادگاه ارزی نیز صبح امروز به ریاست قاضی مسعودی مقام تشکیل شد.

در ابتدای این جلسه کننده دادستان با اشاره به ورود ضابط به موضوع و تحقیقات به عمل آمده مغز متفکر گروه در اخذ ارزهای دولتی را متهم ردیف دوم معرفی کرد.

کننده دادستان به دفاع از کیفرخواست صادر شده از سوی دادسرا پرداخت و در خلال برگزاری جلسه متهم ردیف اول، وکیل او و متهم کحالی زاده به دفاع از خود پرداختند.

متهم اسدبیگی در بخشی از دفاعیات خود گفت: بنده هیچ گونه تسهیلات ریالی و ارزی نگرفته ام و این باید در کیفرخواست اصلاح شود چرا که آنچه انجام شده بحث تعهدات است نه تسهیلات ارزی.

وکیل متهم اسدبیگی پیشنهاد برگزاری جلسه مشترکی با دادستانی تهران به رفع تناقضات را بیان کرد و گفت: درباره کارخانه MDF که بحث هایی در مورد آن مطرح شده است، تصاویر آن را تقدیم دادگاه می کنم.

در ادامه متهم کحالی زاده در دفاع از اتهامات انتسابی گفت: روندی که ما در مورد ارز انجام می دادیم از سال 89 صورت می گرفت و چیز عجیبی نبود تا اینکه موضوع ارز 4200 تومانی مطرح شد و در واقع ارزی که باید در دو سال مدیریت می شد طی دو ماه آن را به تولیدکننده ارایه دادند.

قاضی مسعودی مقام با اعلام ختم جلسه دادگاه گفت: جلسه بعدی دادگاه مورخ 3 خرداد راس ساعت 9 صبح برگزار می شود.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 3 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gigablog.ir شناسه مطلب: 4096

به "محاکمه مدیرعامل نیشکر هفت تپه ، اتهام: سردستگی سازمان یافته اخلال در نظام ارزی و پولی کشور ، تصاویر دادگاه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محاکمه مدیرعامل نیشکر هفت تپه ، اتهام: سردستگی سازمان یافته اخلال در نظام ارزی و پولی کشور ، تصاویر دادگاه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید