معرفی انواع رژیم لاغری

به گزارش گیگابلاگ، برخی باور دارند که پرطرفدارترین رژیم لاغری را آماده کرده اند اما دانستن اینکه باید کدام رژیم را دنبال کرد شاید چالش برانگیز باشد. حقیقت این است که یک رژیم به خصوص برای همه بهترین نخواهد بود. شاید شما با یک رژیم بهترین جواب را بگیرید اما برای شخص دیگری بی فایده باشد. در ادامه به معرفی برخی از رژیم های پرطرفدار پرداخته ایم.

معرفی انواع رژیم لاغری

انواع رژیم لاغری؛ 9 رژیم لاغری مؤثر و پرطرفدار

رژیم های لاغری زیادی وجود دارد که برخی از آنها بر کاهش اشتها و برخی دیگر بر میزان کالری، کربوهیدرات ها یا چربی های دریافتی بدن تمرکز دارند.

همهٔ این رژیم ها ادعا می کنند که بهترین رژیم غذایی هستند و به سختی می توان تشخیص داد که کدام یک ارزش امتحان کردن را دارد.

در حقیقت چیزی به نام بهترین رژیم غذایی وجود ندارد و گاهی رژیمی که برای شما مفید بوده و نتیجه داده است، برای فردی دیگر، همان تأثیر و کارایی را ندارد.

1. رژیم پالئو (Paleo Diet)

طرفداران رژیم پالئو ادعا می کنند که ما باید همان غذاهایی را مصرف کنیم که اجداد شکارچی- گردآورندهٔ (hunter-gatherer) ما پیش از استفادهٔ بشر از کشاورزی مصرف می کرده اند. در این رژیم غذایی، بیشتر بیماری های امروز را با رژیم غذایی غربی و مصرف حبوبات، لبنیات و غذاهای تولید شده مرتبط می دانند.

البته این مسئله که آیا در رژیم پالئو واقعا همان غذاهای اجدادمان را مصرف می کنیم، جای بحث دارد. برخی عقیده دارند که این رژیم غذایی، فواید زیادی برای سلامتی دارد.

چگونگی عملکرد
رژیم پالئو بر مصرف موادغذایی کامل، پروتئین بدون چربی، سبزیجات، میوه ها، مغزها و دانه ها تأکید دارد و مصرف موادغذایی تولید شده، شکر، لبنیات، غلات و حبوبات را منع می کند.

در برخی از انواع انعطاف پذیرتر رژیم پالئو می توان محصولات لبنی مانند پنیر و کره و همچنین سبزیجات غده ای مانند سیب زمینی و سیب زمینی شیرین را نیز مصرف کرد.

کاهش وزن
چند مطالعه نشان داده است که رژیم پالئو می تواند منجر به کاهش وزن و کاهش میزانٔ دورکمر قابل توجهی شود.

در این مطالعات، کسانی که از رژیم غذایی پالئو استفاده کردند، به طور اتوماتیک کربوهیدرات بسیار کمتر و پروتئین بیشتری مصرف کردند و کالری مصرفی روزانهٔ آنها نیز 300 تا 900 کالری کاهش یافت.

سایر مزیت ها
ظاهرا این رژیم غذایی در کاهش عوامل خطر بیماری های قلبی مانند سطح کلسترول، قندخون، تری گلیسیرید خون و فشارخون مؤثر است.
معایب
در رژیم پالئو، غلات کامل، حبوبات و لبنیات که موادغذایی سالم و مغذی هستند، از رژیم غذایی حذف می شود.
جمع بندی
رژیم پالئو بر مصرف موادغذایی کامل تأکید دارد، ولی مصرف غلات، حبوبات و لبنیات را ممنوع می کند.

یکی از مزیت های این رژیم غذایی برای سلامتی، کاهش وزن است.

2. رژیم وگان (Vegan Diet)

در رژیم وگان به دلایل اخلاقی، زیست محیطی و سلامتی، مصرف تمام محصولات حیوانی ممنوع شده است.

سایر دلایل استفاده نکردن از محصولات حیوانی در وگانیسم (Veganism)، مقاومت در برابر بهره برداری از حیوانات و بی رحمی نسبت به آنها است.

چگونگی عملکرد
وگانیسم سخت ترین شکل گیاه خواری است. در این رژیم غذایی، علاوه بر گوشت، محصولات لبنی، تخم مرغ و محصولات به دست آمده از حیوانات مانند ژلاتین، عسل، آلبومین (albumin)، آب پنیر، پروتئین شیر (که در موادغذایی تولید شده استفاده می شود) و برخی از اشکال ویتامین D3 نیز حذف شده اند.
کاهش وزن
رژیم غذایی وگان تأثیر زیادی بر کاهش وزن می گذارد و معمولا در این رژیم غذایی نیازی نیست که افراد کالری مصرفی خود را بشمارند، زیرا این رژیم دارای چربی بسیار کم و فیبر بالایی است که شما را برای مدت طولانی تری سیر نگه می دارد.

همواره در مطالعات، میان رژیم های وگان (در مقایسه با سایر رژیم های غذایی) و دستیابی به وزن پایین تر و شاخص تودهٔ بدنی (BMI) کمتر رابطه ای یافت شده است. برای نمونه، در مطالعه ای 18 هفته ای افرادی که از رژیم وگان استفاده کردند نسبت به کسانی که از رژیم غذایی کنترلی (control diet) استفاده می کردند، 9.3 پوند (4.2 کیلوگرم) بیشتر وزن کم کردند.

در این مطالعه، گروه وگان می توانست تا زمان سیری کامل از موادغذایی استفاده کند، ولی گروه کنترل باید کالری های مصرفی خود را محدود می کرد.

با این حال اگر تعداد کالری های مصرفی را در نظر بگیریم، متوجه می شویم که ازنظر کاهش وزن، رژیم وگان از سایر رژیم ها مؤثرتر نیست.

کاهش وزن در رژیم وگان بیشتر به دلیل کاهش میزان کالری دریافتی است.

سایر مزیت ها
رژیم غذایی که در آن از گیاهان استفاده می شود، موجب کاهش خطر بیماری های قلبی، دیابت نوع 2 و مرگ زودرس می شود.

عدم مصرف گوشت های تولید شده نیز خطر ابتلابه بیماری آلزایمر و مرگ ناشی از بیماری های قلبی یا سرطان را کاهش می دهد.

معایب
از آنجا که در رژیم وگان مصرف موادغذایی حیوانی به طور کامل منع شده است، میزان موادمغذی مانند ویتامین B12، ویتامین D، ید، آهن، کلسیم، روی و اسیدهای چربی امگا 3 در این رژیم پایین است.
جمع بندی
در رژیم وگان تمام محصولات حیوانی حذف می شود. این رژیم به دلیل کالری دریافتی کمتر موجب کاهش وزن می شود و هم زمان خطر ابتلابه چند بیماری را نیز کاهش می دهد.

3. رژیم های کم کربوهیدرات

تا چند دهه، رژیم های کم کربوهیدرات، به ویژه به دلیل تأثیری که بر کاهش وزن می گذاشتند، بسیار محبوب بودند.

چند نوع رژیم کم کربوهیدرات وجود دارد که در همهٔ آنها کربوهیدرات دریافتی به 20 تا 150 گرم در روز محدود می شود.

هدف اصلی این رژیم ها، وادار کردن بدن به استفاده از چربی بیشتری به عنوان سوخت و استفاده نکردن از کربوهیدرات ها به عنوان منبع اصلی انرژی است.

چگونگی عملکرد
در رژیم های کم کربوهیدرات بر مصرف نامحدود پروتئین و چربی و کاهش شدید مصرف کربوهیدرات ها تأکید می شود.

وقتی کربوهیدرات دریافتی بسیار اندک باشد، اسیدهای چرب به سمت خون حرکت می کنند و به کبد انتقال می یابند.

برخی از این اسیدهای چرب در کبد به کتون تبدیل می شوند. در نتیجه بدن می تواند در نبود کربوهیدرات ها از اسیدهای چرب و کتون ها به عنوان منبع اصلی انرژی استفاده کند.

کاهش وزن
مطالعات فراوان نشان داده است که رژیم های کم کربوهیدرات تأثیر زیادی بر کاهش وزن دارند (به ویژه در افراد دچار اضافه وزن و چاقی).

این رژیم ها در کاهش چربی شکمیِ خطرناک که اطراف اندام ها را احاطه می کند، بسیار مؤثر هستند.

معمولا افرادی که از رژیم های غذایی بسیار کم کربوهیدرات استفاده می کنند، به شرایطی می رسند که کتون زدگی یا کتوز (ketosis) نامیده می شود.

بسکمک از مطالعات نشان می دهد که کاهش وزن ناشی از رژیم های کتوژنیک (ketogenic) بیش از دو برابرِ کاهش وزنی است که در رژیم های غذایی با چربی پایین و کالری محدودشده به دست می آید.

سایر مزیت ها
رژیم های کم کربوهیدرات موجب کاهش اشتها و احساس گرسنگی کمتر می شوند و این مسئله موجب می شود که کالری دریافتی بدن به طور اتوماتیک کاهش پیدا کند. به علاوه رژیم های کم کربوهیدرات برای بسکمک از عوامل خطر مهم و اصلی بیماری ها مانند تری گلیسیرید خون، سطح کلسترول خون، قندخون، سطح انسولین و فشارخون مفید هستند.
معایب
رژیم های کم کربوهیدرات برای همهٔ افراد مناسب نیستند. این رژیم ها برای برخی مفید هستند و احساس خوبی را در آنها ایجاد می کنند و برای برخی نیز مفید نیستند. در مواردی نیز این رژیم موجب افزایش کلسترول LDL (کلسترول بد) می شود.

در موارد بسیار نادر، رژیم های بسیار کم کربوهیدرات موجب بروز مسئله ای جدی می شوند که کتواسیدوز (ketoacidosis) نام دارد.

این شرایط در زنان شیرده رایج تر است و در صورتی که درمان نشود می تواند مرگ بار باشد. البته رژیم های کم کربوهیدرات برای بیشتر مردم بی خطر هستند.

جمع بندی
در رژیم های کم کربوهیدرات، مصرف کربوهیدرات ها به شدت محدود می شود و بدن به استفاده از چربی به عنوان سوخت ترغیب می شود.

این رژیم ها در کاهش وزن مؤثر هستند و مزیت های فراوانی برای سلامتی دارند.

4. رژیم دوکان (Dukan Diet)

رژیم دوکان، یکی از انواع رژیم لاغری با پروتئین بالا و کربوهیدرات پایین است که 4 مرحله دارد: دو مرحلهٔ کاهش وزن و دو مرحلهٔ تثبیت وزن.

اینکه هر مرحله چقدر طول می کشد به این بستگی دارد که چقدر می خواهید وزن کم کنید. هر مرحله، الگوی غذایی مختص خود را دارد.

چگونگی عملکرد
مراحل کاهش وزن بیشتر بر مصرف نامحدود موادغذایی دارای پروتئین زیاد و مصرف اجباری سبوس جوی دوسر مبتنی است.

سایر مراحل شامل افزودن سبزیجات غیرنشاسته ای و سپس میزانی کربوهیدرات و چربی است.

سپس برای حفظ وزن نوتان باید در تعداد روزهایی که به تدریج کمتر و کمتر می شوند، از پروتئین خالص استفاده کنید.

کاهش وزن
در مطالعه ای زنانی که از رژیم دوکان استفاده کردند، در روز حدود 1000 کالری و 100 گرم پروتئین مصرف کردند و در 8 تا 10 هفته به طور میانگین 33 پوند (15 کیلوگرم) وزن کم کردند.

مطالعات فراوان دیگری نیز نشان می دهد که رژیم های دارای پروتئین بالا و کربوهیدرات پایین اثرات قابل توجهی روی کاهش وزن دارند.

این اثرات شامل سوخت وساز بالاتر، کاهش هورمون گرسنگیِ گرلین (ghrelin) و افزایش چند هورمون سیری است.

سایر مزیت ها
در نوشته ها و متون علمی، برای رژیم غذایی دوکان مزیت دیگری به جز کاهش وزن ثبت نشده است.
معایب
پژوهش های باکیفیت بسیار اندکی درمورد رژیم دوکان اجرا شده است. رژیم دوکان مصرف چربی و کربوهیدرات ها را محدود می کند و این استراتژی، پایه و اساس علمی ندارد.

در مقابل، مصرف چربی به عنوان بخشی از رژیمی با پروتئین بالا موجب افزایش میزان سوخت وساز در مقایسه با رژیم های کم کربوهیدرات و کم چربی می شود.

به علاوه، کاهش وزن سریع ناشی از محدودیت شدید کالری دریافتی می تواند موجب کاهش قابل توجه میزان ماهیچه ها شود.

کاهش تودهٔ عضلانی و محدودیت شدید کالری نیز موجب می شود که بدن در مصرف انرژی صرفه جویی کند و این مسئله موجب می شود که افزایش وزنِ دوباره پس از کاهش وزن به سادگی اتفاق بیفتد.

جمع بندی
رژیم دوکان در مطالعات انسانی باکیفیتی آزمایش نشده است. درست است که این رژیم موجب کاهش وزن می شود، ولی از سوی دیگر نیز می تواند سوخت وساز بدن را آهسته کند و موجب شود که علاوه بر ذخایر چربی، تودهٔ عضلانی بدن نیز کاهش یابد.

5. رژیم فوق العاده کم چربی (Ultra-Low-Fat Diet)

رژیم فوق العاده کم چربی، مصرف چربی را به کمتر از 10٪ کالری روزانه کاهش می دهد. به طور کلی، در رژیم کم چربی حدود 30٪ کالری موردنیاز به صورت چربی تأمین می شود. مطالعات نشان داده است که این رژیم غذایی برای کاهش وزن در بلندمدت بی تأثیر است.

طرفداران رژیم فوق العاده کم چربی ادعا می کنند که در رژیم های کم چربی قدیمی، میزان چربی به میزانٔ کافی پایین نیست و مصرف چربی باید کمتر از 10٪ کل کالری مصرفی باقی بماند تا فوایدی برای سلامتی داشته باشد و موجب کاهش وزن شود.

چگونگی عملکرد
در رژیم فوق العاده کم چربی، 10٪ کالری های دریافتی یا کمتر از 10٪ آن از چربی ها تأمین می شود. این رژیم بیشتر بر مصرف گیاهان مبتنی است و مصرف محصولات حیوانی در آن محدود می شود.

بنابراین به طور کلی در این رژیم، مصرف کربوهیدرات ها بالا است (حدود 80٪ کالری مصرفی) و پروتئین اندکی مصرف می شود که 10٪ کالری های دریافتی را تشکیل می دهد.

کاهش وزن
این رژیم غذایی در کاهش وزن افراد چاق، پیروز بوده است. در مطالعه ای افراد چاق با استفاده از رژیم فوق العاده کم چربی به طور میانگین 140 پوند (63 کیلوگرم) وزن کم کردند. در مطالعهٔ 8 هفته ای دیگری نیز با رژیمی شامل 7 تا 14 درصد چربی، میانگین کاهش وزنی به میزان 14.8 پوند (6.7 کیلوگرم) مشاهده شد.
سایر مزیت ها
مطالعات نشان می دهد که رژیم های فوق العاده کم چربی می توانند چند عامل خطر بیماری های قلبی شامل فشار خون بالا،کلسترول بالا و نشانگرهای التهاب را بهبود دهند. شگفت انگیز است که این رژیم غذایی پرکربوهیدرات و کم چربی می تواند به بهبود قابل توجهی در دیابت نوع 2 نیز منجر شود.

به علاوه این رژیم غذایی می تواند پیشرفت بیماری ام اس را نیز آهسته کند. بیماری MS بیماری خودایمنی است که روی مغز، نخاغ و اعصاب بینایی چشم ها اثر می گذارد.

معایب
محدود کردن میزان چربی مصرفی می تواند موجب بروز مسائل بلندمدتی شود، زیرا چربی ها کارکردهای بسیار مهمی در بدن دارند.

این کارکردها شامل کمک به ساخت غشای سلول ها و هورمون ها و همچنین کمک به جذب ویتامین های محلول در چربی است.

به علاوه در رژیم های غذایی فوق العاده کم چربی، دریافت بسکمک از موادغذایی سالم محدود می شود، در موادغذایی مصرفی تنوعی وجود ندارد و پایبندی و رعایت این رژیم ها نیز بسیار سخت است.

جمع بندی
در رژیم فوق العاده کم چربی کمتر از 10٪ کالری های مصرفی روزانه از چربی ها تأمین می شود. این رژیم می تواند موجب کاهش وزن چشمگیری شود و مزیت های قابل توجهی نیز برای بیماری های قلبی، دیابت نوع 2 و ام اس دارد.

6. رژیم اتکینز (Atkins Diet)

رژیم اتکینز شناخته شده ترین رژیم کاهش وزن کم کربوهیدرات است. طرف داران این رژیم غذایی اصرار دارند که مادامی که از مصرف کربوهیدرات ها پرهیز کنید می توانید با مصرف هر میزان پروتئین و چربی که می خواهید، وزن کم کنید.

دلیل اصلی تأثیرگذاری رژیم های غذایی کم کربوهیدرات بر کاهش وزن این است که این رژیم ها موجب کاهش اشتهای شما می شوند.

کاهش اشتها موجب می شود که کالری کمتری مصرف کنید، بدون اینکه مجبور باشید درمورد میزان کالری مصرفی خود نگران باشید.

چگونگی عملکرد
رژیم اتکینز چهار مرحله دارد. این رژیم با مرحلهٔ انگیزش یا القایی (induction) شروع می شود. در این مرحله به مدت دو هفته، روزانه کمتر از 20 گرم کربوهیدرات مصرف می کنید. در مراحل دیگر، همچنان که به وزن موردنظرتان نزدیک می شوید، به آرامی کربوهیدرات های سالم را دوباره به رژیم غذایی خود بازمی گردانید.
کاهش وزن
رژیم اتکینز به طور گسترده ای مورد مطالعه قرار گرفته است و مشخص شده است که این رژیم، نسبت به رژیم های کم چربی، کاهش وزن سریع تری را در پی دارد.

سایر مطالعات نشان داده است که رژیم های کم کربوهیدرات برای کاهش وزن بسیار مفید هستند.

این رژیم ها به ویژه در کاهش چربی شکم (خطرناک ترین چربی که در حفرهٔ شکمی جمع می شود) پیروزیت زیادی داشته اند.

سایر مزیت ها
مطالعات فراوانی نشان داده است که رژیم های کم کربوهیدراتی مانند رژیم اتکینز می توانند بسکمک از عوامل خطر بیماری ها مانند تری گلیسیرید خون، کلسترول، قندخون، انسولین و فشارخون را کاهش دهند.

رژیم های غذایی کم کربوهیدرات در مقایسه با سایر رژیم های کاهش وزن، موجب بهبود بیشتر قندخون، کلسترول HDL (خوب)، تری گلیسیریدها و سایر نشانگرهای سلامتی می شوند.

معایب
رژیم اتکینز نیز مانند سایر رژیم های غذایی بسیار کم کربوهیدرات برای بیشتر مردم بی خطر و سالم است، ولی در موارد نادر می تواند مشکل ساز شود.
جمع بندی
رژیم اتکینز از رژیم های کاهش وزن کم کربوهیدرات است.

این رژیم برای کاهش وزن مؤثر است و در عین حال برای بسکمک از عوامل خطر بیماری ها نیز مفید است.

7. رژیم HCG

رژیم HCG رژیم غذایی شدیدی است که هدف از آن، کاهش وزن بسیار سریع است. کاهش وزن در این رژیم حداکثر 1 تا 2 پوند (0.45 تا 1 کیلوگرم) در روز است.

طرفداران این رژیم غذایی ادعا می کنند که این رژیم، بدون ایجاد احساس گرسنگی، موجب افزایش سوخت وساز و کاهش چربی می شود.

HCG یا گنادوتروپین جفتی انسان (human chorionic gonadotropin) هورمونی است که در اوایل بارداری در سطح بالایی وجود دارد.

این هورمون به بدن زن می گوید که باردار شده است و از تولید هورمون هایی که برای رشد جنین مهم هستند، حمایت می کند.

برای درمان مسائل باروری نیز از این هورمون استفاده می شود.

چگونگی عملکرد
این رژیم غذایی 3 مرحله دارد. در طول مرحلهٔ اول، مصرف مکمل های HCG را شروع می کنید.

در طول مرحلهٔ دوم، رژیمی فوق العاده کم کالری (به میزان فقط 500 کالری در روز) را رعایت می کنید و هم زمان، مکمل HCG را (به صورت قطره، قرص، تزریق یا اسپری) مصرف می کنید.

مرحلهٔ کاهش وزن شامل دوره ای 3 تا 6 هفته ای است. در مرحلهٔ سوم، مصرف مکمل HCG را قطع می کنید و به آرامی مصرف موادغذایی را افزایش می دهید.

کاهش وزن
رژیم HCG واقعا موجب کاهش وزن می شود، ولی چند مطالعه نشان داده است که این کاهش وزن صرفا به دلیل رژیم فوق العاده کم کالری است، نه مصرف هورمون HCG. به علاوه، هورمون HCG موجب کاهش گرسنگی نمی شود.
سایر مزیت ها
رژیم HCG به جز کاهش وزن، هیچ مزیت دیگری ندارد.
معایب
رژیم HCG نیز مانند بیشتر رژیم های فوق العاده کم کالری می تواند به کاهش تودهٔ عضلانی منتهی شود که موجب کاهش توانایی بدن در سوزاندن کالری می شود.

محدودیت های شدید کالری در این رژیم غذایی، موجب کاهش تعداد کالری هایی می شود که در بدن سوزانده می شود.

زیرا بدن تصور می کند که در شرایط قحطی قرار گرفته است و بنابراین سعی می کند انرژی خود را حفظ کند.

به علاوه، بیشتر محصولات HCG موجود در بازار، تقلبی و فاقد هورمون HCG هستند.

فقط شکل تزریقی مکمل می تواند میزان این هورمون را در خون افزایش دهد.

به علاوه این رژیم غذایی، عوارض جانبی فراوانی مانند سردرد، خستگی و افسردگی دارد.

همچنین گزارش شده است که در خون یک زن (به احتمال زیاد به دلیل این رژیم غذایی) لخته تشکیل شده است.

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) نیز این رژیم غذایی را تأیید نکرده است و آن را خطرناک، غیرقانونی و کلاهبرداری می داند.

جمع بندی
رژیم HCG رژیمی است که به سرعت موجب کاهش وزن می شود.

این رژیم هیچ پشتوانهٔ علمی ندارد و می تواند میزان سوخت وساز بدن را کاهش دهد و موجب تحلیل رفتن بافت ماهیچه ای، سردرد، خستگی و افسردگی شود.

8. رژیم غذایی زون (Zone Diet)

رژیم زون یک رژیم غذایی کم گلیسمی (low-glycemic) است که در آن باید مصرف کربوهیدرات ها به 35 تا 45 درصد کالری روزانه و مصرف پروتئین و چربی نیز هرکدام به 30 درصد کالری روزانه محدود شود.

در این رژیم غذایی باید فقط کربوهیدرات هایی را مصرف کنید که شاخص گلیسمی (glycemic index، GI) پایینی دارند.

شاخص گلیسمی هر مادهٔ غذایی برآوردی است که نشان می دهد مصرف آن مادهٔ غذایی چقدر سطح قندخون را بالا می برد.

رژیم زون در ابتدا برای کاهش التهاب ناشی از رژیم غذایی، کاهش وزن و کاهش خطر ابتلابه بیماری های مزمن ایجاد شد.

چگونگی عملکرد
در رژیم زون توصیه می شود که هر وعدهٔ غذایی شامل یک سوم پروتئین، دو سوم میوه ها و سبزیجات رنگارنگ و میزان کمی چربی (شامل روغن های تک اشباع نشده (monounsaturated) مانند روغن زیتون، آووکادو یا بادام) باشد.

در این رژیم مصرف کربوهیدرات هایی مانند موز، برنج و سیب زمینی که شاخص گلیسمی بالایی دارند، محدود می شود.

کاهش وزن
نتایج مطالعاتی که روی رژیم های غذایی با شاخص گلیسمی پایین اجرا شده است، یکسان نیست.

در حالی که برخی از مطالعات نشان می دهد که این رژیم ها موجب کاهش وزن و کاهش اشتها می شوند، مطالعات دیگری نشان داده است که کاهش وزن در این رژیم ها بسیار کمتر از رژیم های دیگر است.

سایر مزیت ها
مهم ترین مزیت این رژیم غذایی، کاهش عوامل خطر بیماری های قلبی مانند کاهش کلسترول و تری گلیسیرید ها است.

مطالعه ای نشان داده است که رژیم زون می تواند کنترل قندخون را بهبود دهد، میزانٔ دورکمر را کاهش دهد و التهاب مزمن در افراد دچار اضافه وزن یا چاق مبتلابه دیابت نوع 2 را پایین بیاورد.

معایب
یکی از معایب این رژیم غذایی محدود شدن مصرف برخی از منابع کربوهیدرات سالم مانند موز و سیب زمینی است.
جمع بندی
رژیم زون، رژیمی با شاخص گلیسمی پایین است. نتایج مطالعات اجرا شده درمورد اثرات این رژیم روی کاهش وزن یکسان نیست، ولی این رژیم بسکمک از نشانگرهای سلامتی مهم را بهبود می دهد و خطر ابتلابه بیماری های قلبی را کاهش می دهد.

9. روزه داری متناوب

روزه داری متناوب یا 5:2 شامل چرخه ای از روزه گرفتن و خوردن غذا است.

در این رژیم غذایی به جای کاهش میزان مصرف موادغذایی، زمان مصرف آنها را کنترل می کنید.

بنابراین روزه داری متناوب، بیشتر الگویی برای غذا خوردن است تا رژیم غذایی.

پرطرف دارترین روش های روزه داری متناوب عبارت اند از:

روش 16/8
در این روش صبحانه حذف می شود و دورهٔ غذا خوردن روزانه به 8 ساعت محدود می شود و در فرد در 16 ساعت به جای مانده روزه می گیرد.
روش خوردن-توقف-خوردن (eat-stop-eat)
یک یا دوبار در هفته و در روزهای غیرمتوالی، روزه های 24 ساعته گرفته می شود.
رژیم 5:2
در 2 روزِ غیرمتوالی هفته کالری دریافتی خود را به 500 تا 600 کالری محدود می کنید و در 5 روز دیگر هفته کالری دریافتی را محدود نمی کنید.
رژیم جنگجو (Warrior Diet)
در طول روز مقادیر اندکی از میوه ها و سبزیجات خام و در شب نیز یک وعدهٔ غذایی بزرگ را مصرف می کنید.
چگونگی عملکرد
معمولا از روش روزه داری متناوب برای کاهش وزن استفاده می شود، زیرا در این روش، محدودیت کالری به شکل نسبتا آسانی انجام می شود.

این روش باعث می شود که درمجموع کالری کمتری مصرف کنید، البته در صورتی که این کاهش کالری را با مصرف میزان بسکمک بیشتری از موادغذایی در دوره های غذا خوردن، جبران نکنید.

کاهش وزن
به طور کلی، روش روزه داری متناوب تأثیر زیادی در کاهش وزن دارد.

این روش، کاهش وزنی 3 تا 8 درصدی را در طول دوره ای 3 تا 24 هفته ای در پی دارد که در مقایسه با بیشتر رژیم های کاهش وزن، درصد بسیار زیادی است.

روزه داری متناوب نسبت به روش های استاندارد محدودیت کالری، موجب کاهش عضلات کمتری می شود و می تواند در کوتاه مدت، سرعت سوخت وساز بدن را 3.6 تا 14 درصد افزایش دهد.

سایر مزیت ها
روزه داری متناوب، نشانگرهای التهاب، سطح کلسترول، تری گلیسیرید و قندخون را کاهش می دهد.

به علاوه مشخص شده است که این رژیم غذایی با افزایش سطح هورمون رشد انسان (HGH)، بهبود حساسیت به انسولین، بهبود ترمیم سلولی و تغییر بیان ژن ها (altered gene expressions) ارتباط دارد.

مطالعه بر روی حیوانات نیز نشان می دهد که روزه داری متناوب می تواند به رشد سلول های مغزی نو کمک کند، طول عمر را افزایش دهد و از بدن در برابر بیماری آلزایمر و سرطان محافظت کند.

معایب
گرچه روزه داری متناوب برای افرادی که تغذیهٔ خوبی دارند و سالم هستند، خطری ندارد، ولی برای همه مناسب نیست.

برخی از مطالعات نشان می دهد که سودمندی این روش برای زنان، به میزانٔ مردان نیست.

به علاوه، برخی از افراد باید از روزه داری پرهیز کنند، مانند افرادی که به افت سطح قندخون حساس هستند، زنان باردار، مادران شیرده، نوجوانان، بچه ها، افراد دچار سوءتغذیه، کسانی که وزن آنها کمتر از حد طبیعی است و افرادی که دچار کمبود موادمغذی هستند.

جمع بندی
روزه داری متناوب موجب می شود که بدن در چرخه ای از روزه داری و غذا خوردن قرار بگیرد.

این روش برای کاهش وزن بسیار مؤثر است و مزیت های فراوانی نیز برای سلامتی دارد.

سخن پایانی

هیچ رژیم غذایی کامل و بی عیب و نقصی وجود ندارد.

هریک از رژیم های غذایی برای گروهی از افراد مفید هستند و شما باید روشی را انتخاب کنید که با شیوهٔ زندگی و سلیقهٔ شما تناسب بیشتری دارد.

بهترین رژیم غذایی برای شما رژیمی است که در بلندمدت بتوانید آن را اجرا کنید.

منبع: سایت چطور

منبع: راسخون
انتشار: 22 آبان 1400 بروزرسانی: 22 آبان 1400 گردآورنده: gigablog.ir شناسه مطلب: 11492

به "معرفی انواع رژیم لاغری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی انواع رژیم لاغری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید