نخستین مرکز نوآوری فضایی گشایش یافت

به گزارش گیگابلاگ، به گزارش خبرنگاران به نقل از پژوهشگاه فضایی ایران، آیین گشایش نخستین مرکز نوآوری فضایی با حضور سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، مرتضی براری رئیس سازمان فضایی ایران و حسین صمیمی رئیس پژوهشگاه فضایی ایران، برگزار گردید.

نخستین مرکز نوآوری فضایی گشایش یافت

پژوهشگاه فضایی ایران، به عنوان متولی توسعه فناوری فضایی کشور، با تاسیس و راه اندازی مرکز نوآوری فضای نو، به دنبال شتاب دهی و توسعه فناوری های فضایی و خدمات فضاپایه، بستری مناسب جهت توسعه اقتصاد دانش بنیان و ایجاد زیست بوم کسب و کار برای فارغ التحصیلان و استارت آپ ها فراهم کرد.

روح الله دهقانی فیروزآبادی، عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف و موسس این مرکز نوآوری در مورد اهداف و ماموریت های این مرکز گفت: در نیمه نخست امسال، عملیاتی کردن تاسیس مرکز نوآوری فضایی مصوب شد و به دنبال آن، تاسیس و تجهیز مرکز، توسط پژوهشگاه فضایی ایران آغاز شد.

وی اضافه نمود: با توجه به اینکه حوزه فضا به طور عام همه ابعاد زندگی بشر را دربر می گیرد، وقتی از فضا سخن به میان می آید یک پارادایم عمومی مدنظر است؛ از غذا گرفته تا امنیت، محیط زیست، آب و هوا و سنجش از راه دور. از این رو، وقتی از مرکز نوآوری فضایی نام می بریم، مد نظرمان بستری است که از همه کسب و کارهای دانش بنیان نوپا که به نوعی با این زیست بوم در ارتباط هستند، حمایت خواهد شد.

دهقانی فیروزآبادی توضیح داد: مسئولین حوزه فضایی کشور هم، این نکته را به خوبی و به موقع، دریافته اند که یکی از اجزای تکمیل کننده اکوسیستم فناوری فضایی باید استارت آپ ها و شرکت های دانش بنیان باشند که البته این مهم، احتیاج به بستری دارد که بتواند واسطی بین خدمات و یاری های نهادهای حاکمیتی (دیتا، قوانین و مقررات، استانداردها، تجربیات فنی و مهندسی) و بخش خصوصی باشد.

وی گفت: هدف اصلی تاسیس و تجهیز مرکز، راهنمایی جریان پرتوان سرمایه های اقتصادی و انسانی بخش خصوصی و فارغ التحصیلان دانشگاهی به سوی خدمات و فناوری فضایی برای انتفاع رساندن و منتفع شدن است و ماموریت آن، به عنوان یک واسط رسمی حرفه ای، از سویی ارائه خدمات، دسترسی آسان به منابع علمی و حاکمیتی و استفاده از زیرساخت های فضایی کشور است.

این عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف، درباره کاربرد بسیار گسترده مرکز نوآوری فضای نو نیز گفت: امروزه فناوری های فضایی با هزینه بسیار کمتر و کیفیت بسیار بالاتر در حال سرویس دهی به طیف گسترده ای از حوزه های زندگی (کشاورزی، فناوری های دفاعی و امنیت، دامداری، محیط زیست و حتی پایش خطوط نفت، معادن) است. از این رو، وقتی از کاربرد حوزه فضا سخن به میان می آید، در حقیقت از زندگی مردم سخن می گوییم. چراکه، فناوری فضایی یک فناوری تجملاتی تلویزیونی یا دفاعی نیست، بلکه یک فناوری گسترده است که در طیف وسیعی از احتیاجهای مردم تاثیرگذار بوده و رسماً در زندگی عموم مردم احساس می گردد.

وی در مورد نحوه اجرای تخصیص مرکز به شرکت های دانش بنیان و استارت آپ ها اظهار داشت: بر اساس یک سری آیین نامه های مدون پذیرش استعدادهای جوان، استارت آپ های جوان و فعال با برنامه در فرایندی ارزیابی و گزینش شده و یک فضای کاری در مرکز نوآوری فضایی به آنها اختصاص داده می گردد. از این رو، ابعاد تجهیز محیط کار، از یک جایگاه انفرادی برای کارهای فردی آغاز می گردد تا فضایی برای کار تیمی؛ فضاهای کوچک مختص استارت آپ ها و هسته های نوپا و فضاهای عظیم تر، به شرکت ها اختصاص می یابد.

وی اضافه نمود: پس از استقرار، برنامه های بعدی شامل ارائه سرویس های تدوین شده است که از سوی پژوهشگاه فضایی ایران به استارت آپ ها ارائه خواهد شد. خدماتی مثل منتورینگ، دیتاها، بازدیدها، بسترهای آزمایشگاهی و برنامه برگزاری دوره های آموزشی مورد احتیاج برای رشد و توسعه استارت آپ ها و از همه مهمتر حرکت به سوی ایجاد زیرساخت های جذب سرمایه برای استارت آپ ها و کسب و کارهای ارزشمند نوپا.

وی نو بودن حوزه فضا و ترویج اهمیت حوزه فضایی بین جوانان علاقه مند به کسب و کارهای فضاپایه به عنوان حوزه ای بکر که از پتانسیل کاری و سرمایه گذاری ویژه ای برخوردار است، چالش اصلی این بخش دانست.

دهقانی فیروزآبادی با بیان اینکه تاسیس مرکز نوآوری فضای نو نوعی آغاز است ابراز امیدواری کرد که اگر این مرکز بتواند پیروز عمل کند، جریان نوآوری فضایی کشور می تواند به اعتماد مدیران و تصمیم سازان کشور پاسخ مثبت داده و احساس خوشایند دستیابی به نتایج درخشان تصمیم گیری صحیح را به آنان القا کند تا شاهد حمایت گسترده تری از جوانان و استارت آپ ها باشیم.

وی گفت: ضروری است از مسئولین آگاهی که با وجود مسائل و شرایط سختی که کشور با آن روبرو است، ترجیح شان حمایت از برنامه های نوپا ست، تقدیر گردد. چراکه، ممکن بود به نظر برسد این فضا و ساختمان برای کارهای دیگر تجاری زود بازده استفاده گردد ولی افق بلند نگاه مدیران سبب شد که این مرکز در اختیار جوانان و کسب و کارهای نوپا قرار گیرد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 6 بهمن 1399 بروزرسانی: 6 بهمن 1399 گردآورنده: gigablog.ir شناسه مطلب: 7369

به "نخستین مرکز نوآوری فضایی گشایش یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نخستین مرکز نوآوری فضایی گشایش یافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید