پاسخ کدخدایی به درخواست عده ای برای ابطال انتخابات در بعضی از حوزه ها

به گزارش گیگابلاگ، سخنگوی شورای نگهبان توضیح داد: هر گزارش و شکایتی که با عنوان تخلف برای شورا ارسال شده، لزوماً طبق قانون تخلف نیست. تخلف تنها مواردی است که در قانون جرم تلقی شده باشد.

پاسخ کدخدایی به درخواست عده ای برای ابطال انتخابات در بعضی از حوزه ها

به گزارش خبرنگاران از پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان، عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در صفحه شخصی خود در اینستاگرام نوشت: در وانفسای حمله ویروس منحوس، کار در شورای نگهبان متوقف نبود و آنالیز صحت انتخابات در حوزه های انتخابیه در حال اجرا است که صحت بعضی حوزه ها به استحضار مردم عزیز رسیده است.

این روز ها شکایاتی از جمله درخواست ابطال انتخابات! در بعضی از حوزه هایی که رقابت میان داوطلبان شدید بوده است برای ما ارسال شده است. در این خصوص چند نکته باید مورد توجه مردم عزیز قرار گیرد:

1. هر گزارش و شکایتی که با عنوان تخلف برای شورا ارسال شده، لزوماً طبق قانون تخلف نیست. تخلف تنها مواردی است که در قانون جرم تلقی شده باشد.

2. هر شکایت یا گزارشی قابل پیگیری یا رسیدگی نیست و تنها مواردی قابل رسیدگی است که مستند و دقیق باشد. شکایات کلی و غیر مستند نمی تواند در تصمیم گیری ها مؤثر باشد یا مورد توجه مراجع قانونی قرار گیرد.

3. گزارش هایی که مستند و با جزئیات بود برای آنالیز بیشتر به دفاتر استانی ارسال شد. به بعضی حوزه هایی که شکایت های مستند از آن ها واصل شده بود، بازرسان شورا اعزام شدند. در بعضی موارد مثل حوزه زاهدان حتی بازشماری آرا نیز صورت گرفت، اما نتیجه تغییری نکرد. البته گزارش نهایی از حوزه های دیگر بزودی اعلام خواهد شد. با بسیاری از تخلفات انتخاباتی هم توسط مراجع مختلف برخورد شد. در مواردی متخلفان توسط نیروی انتظامی و دادستانی بازداشت شده اند و برای عده ای دیگر پرونده قضایی تشکیل شده است. در مواردی متعددی نیز با تذکر مشکل حل شد.

4. برخورد با تخلفات انتخاباتی و رسیدگی به آن ها صرفاً بر دوش شورای نگهبان نیست و نهاد های دیگر نظیر فرمانداری ها، قوه قضائیه و نیروی انتظامی نیز در این زمینه مسئولیت ها و تکالیفی دارند.

بطور مثال در ماده 56 قانون انتخابات مجلس، برخورد با تبلیغات غیرمجاز بر عهده مراجع اداری، انتظامی و قضایی گذاشته شده است. در مواد دیگر، مجازات تخلفات در زمینه خرید و فروش رای، تهدید یا تطمیع در امر انتخابات، اخلال در فرآیند رای گیری، سو استفاده از امکانات دولتی، جانبداری مجریان یا ناظران از داوطلبان و... مواردی شامل حبس، جزای نقدی، محرومیت از عضویت در هیات های اجرایی و نظارت و ... معین شده و خارج از حیطه وظایف شورای نگهبان است.

5. نتیجه رسیدگی به هر تخلفی ابطال انتخابات نیست. ابطال انتخابات شدیدترین و بالاترین برخورد با تخلفاتی است که در سرنوشت انتخابات مؤثر بوده است. با چند گزارش غیر مستند نمی توان هزاران رأی سالم در یک صندوق را باطل کرد. با تخلف جزئی چند نفر نیز نمی توان کوشش هزاران نفر در برگزاری انتخابات سالم یک حوزه را نابود کرد.

راوه بلاگ: راوه بلاگ | با مجله صنعتی راوه همراه باشید

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: gigablog.ir شناسه مطلب: 2804

به "پاسخ کدخدایی به درخواست عده ای برای ابطال انتخابات در بعضی از حوزه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاسخ کدخدایی به درخواست عده ای برای ابطال انتخابات در بعضی از حوزه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید