پدرسن: بی اعتمادی مانع حل بحران سوریه است

به گزارش گیگابلاگ، فرستاده سازمان ملل به سوریه تأکید کرد که بی اعتمادی میان طرف های بحران سوریه مانع حل مسالمت آمیز بحران است.

پدرسن: بی اعتمادی مانع حل بحران سوریه است

به نقل از شبکه آمریکایی الحره، گی یر پدرسن، فرستاده سازمان ملل به سوریه در نشست شورای امنیت درباره اوضاع سوریه در دهمین سالروز جنگ در این کشور گفت: بحران سوریه بزرگترین بحران در دنیا کنونی ماست. مردم سوریه طی سال های گذشته از انواع خشونت رنج بردند. عدم موفقیت میانجیگری ها برای انتها نزاع فاجعه بار در سوریه به ویژه در سایه نبود اعتماد میان طرف های درگیر ساده و آسان نخواهد بود.

پدرسن گفت: آنچه که امروز به آن احتیاج داریم مذاکره یا ساختار بین المللی جدیدی است و ما به اقدامات واضح و تدریجی احتیاج داریم که از سوی تمام طرف ها اجرا گردد.

وی گفت: سوری ها در طول 10 سال گذشته شاهد ارتش های خارجی بودند که بر سر کشورشان جنگ می کردند. نیروهایی از تقریبا سراسر دنیا وارد سوریه شدند. نزاع سوریه به یک نزاع بین المللی تبدیل شده است و حل بیشتر مسائل به دست سوری ها نیست.

پدرسن گفت: حل سیاسی تنها راهکار است. اگر تمام گروه های بین المللی صادقانه برای حل و فصل مسالمت آمیز بحران کوشش نمایند حل بحران ممکن خواهد بود.

وی گفت: امروز 10 سال از جنگ سوریه گذشت. 10 سال مدت جنگ های دنیای اول و دوم است. جای تأسف و ناراحتی دارد که نتوانسته ایم تا به امروز بحران را حل کنیم. سوریه در طول این سال ها در معرض ویرانی به دلیل حملات هوایی و بشکه های مواد منفجره و سلاح شیمیایی نهاده شد. مردم از یاری های انسانی محروم شدند و گرسنگی کشیدند. از هر 10 سوری 9 نفر از فقر رنج می برند و ثروت های کشور دیگر هیچ ارزشی ندارد.

پدرسن گفت: جنگ در سوریه همچنان ادامه دارد و ممکن است طوفانی از نزاع شروع گردد به ویژه اینکه سال جاری شاهد حملات هوایی و بمباران شدید بودیم و گروه های تروریستی همچنان فعال هستند.

وی از طرف های سوری خواست اراده سیاسی مطلوب را برای اجرای قطعنامه 2254 شورای امنیت به دست آورند. پدرسن گفت: این مسئله تنها زمانی محقق خواهد شد که فرایند حل و فصل از حمایت دیپلماسی بین المللی سازنده برخوردار گردد چراکه حل بیشتر مسائل مربوط به نزاع به دست سوری ها نیست.

وی گفت: مأموریت حل بحران سوریه به دلیل شک و تردیدهای طرف های سوری و طرف های منطقه ای و بین المللی و دودستگی های عمیق آسان نیست.

وی درباره نشست های کمیته قانون اساسی سوریه گفت: کمیته به تنهایی نمی تواند این بحران را حل نماید. باید با آگاهی برای برگزاری دور ششم نشست های کمیته قانون اساسی برنامه ریزی کرد طوری که مذاکرات این بار با روش های واضح و خلاقانه و با همکاری فعال نظام و مخالفان باشد.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 17 فروردین 1400 بروزرسانی: 17 فروردین 1400 گردآورنده: gigablog.ir شناسه مطلب: 8497

به "پدرسن: بی اعتمادی مانع حل بحران سوریه است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پدرسن: بی اعتمادی مانع حل بحران سوریه است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید