پیش بینی بورس در اردیبهشت، انتظار بورس درباره برجام

به گزارش گیگابلاگ، خبرنگاران: بازار سهام در روز پایانی هفته بعد از برآورد ها بر سر احیای برجام همچنان در انتظار خواهد بود. اگرچه جریان عرضه ها به طور طبیعی امروز قدرتمند خواهد بود.

پیش بینی بورس در اردیبهشت، انتظار بورس درباره برجام

به گزارش خبرنگاران، در حالی از روز چهارشنبه دامنه نوسان در محدوده جدید قرار می گیرد که با موکول شدن مذاکرات وین به هفته آینده و حدس ها درباره نتیجه مذاکرات احیای برجام، همچنان انتظارات به آینده برجام شدت گرفته است. عده ای عنوان می کنند با احیای و رفع محدودیت های نفتی و بانکی، بازار سهام دورنمای روشن تری را دنبال خواهد کرد. عده ای دیگر همچنان در انتظار تصمیم پایتخت ها برای سرنوشت احیای هستند. با این وصف سویی برخی احتمال توقف خروج پول حقیقی ها از بازار را مطرح می کنند و برخی دیگر، همچنان دورنما را مبهم می دانند. اگرچه روز چهارشنبه به دلیل روز انتهای، به طور طبیعی جریان عرضه شدت می گیرد.

پیمان حقوقی ها برای بالا نرفتن بازار

احمد بزرگی | کارشناس بازار سرمایه

این روزها شاهد عرضه حقوقی ها در بازار هستیم؛ به گونه ای که هر وقت سهام لیدر رنج مثبت و یا صف خرید می شوند، مدام عرضه می کنند تا سهم صف خرید نماند همین طور که در این روزها دیدید، این رفتار را می توان در حقوقی فولاد و شپنا و هم حقوقی بانک ملت مشاهده کرد.

متأسفانه رفتار سازمان در مقابل این حقوقی ها بازدارنده نبوده است و فقط طبق معمول ابطال بخشی از معاملات را انجام می دهند و همین امر باعث می شود حقوقی ها سرخود عمل کنند و بازار رشد نکند

انتظار به جایی که سهامداران از سازمان دارند برخورد قاطع با حقوقی هایی که باعث می شوند در بازار خلل ایجاد شود که بنا بر پیشنهاد بنده ابتدا کد حقوقی به مدت یک ماه بسته شود و اگر بازدارنده نبود، فرد خاطی که مسئول دولتی است به مراجع ذیصلاح جهت عزل معرفی شود

می توان به آینده بازار امیدوار بود؟

امیرحسین واعظ | کارشناس بازار سرمایه

معاملات روز سه شنبه با افزایش تحرکات در نمادهای لیدر بازار همراه بود و به اعتقاد برخی از فعالان بورس، این مسئله به تغییر دامنه نوسان در معاملات چهارشنبه ارتباط دارد. صف فروش سنگین برخی نمادها جمع آوری شد و آن دسته از نمادها که دیروز متعادل شده بودند، امروز به صف خرید رسیدند.

گروه بانکی روز سه شنبه در صدر توجه سهامداران قرار داشت و عمده دلیل آن نیز احتمال بهبود مبادلات بانکی در سایه رفع تحریم ها و حدس ها در ارتباط با تغییر نرخ تسعیر ارز بود. در کنار این موضوع و در سایه رشد قیمت کامودیتی ها در بازار جهانی، گروه فلزات اساسی نیز با استقبال سهامدارآن همراه بود.

در سوی دیگر صف فروش دو نماد مطرح گروه خودرو اگرچه در چندین نوبت جمع شد اما افزایش عرضه ها بار دیگر این دو نماد را به صف فروش رساند. در نیمه دوم معاملات امروز حجم عرضه حقوقی ها افزایش چشمگیری داشت که نگرانی سهامداران را به دنبال داشت.

اگر بازار بتواند برای چند روز پیاپی با افزایش ارزش معاملات خرد و بهبود نقد شوندگی همراه باشد، شاید بتوان به آینده بازار امید پیدا کرد اما اگر در پیش گشایش فردا و با توجه به تغییر دامنه نوسان شاهد افزایش عرضه ها باشیم، احتمال تداوم رکود در بازار سرمایه زیاد خواهد بود.

نکته مهم معاملات روز چهارشنبه

علیرضا عزیز الهی | کارشناس بازار سرمایه

در معاملات روز سه شنبه بازار تحت تأثیر اخبار برجام مبنی بر آماده شدن پیش نویس اولیه توافق، با افت وخیزهای زیادی همراه بود و درنهایت شاخص کل با افزایش 2800 واحدی در عدد 1میلیون 219 هزار واحد به کار خود انتها داد. ازجمله گروه هایی که مورد استقبال خریداران قرار دریافتد گروه بانکی، مالی و چند رشته ای بودند.

ارزش معاملات نسبت به روز گذشته افزایش یافت و به حدود 5 هزار میلیارد تومان رسید که نسبت به میانگین هفته های اخیر یک رکورد محسوب می شود.

از نکات قابل ذکر برای معاملات فردا می توان به تغییر دامنه نوسان منفی از -2 به -3 اشاره کرد که می تواند اندکی باعث بهبود فرایند معاملات و سرعت بخشیدن به گردش پول در بازار شود.

با توجه به نزدیک شدن شاخص کل به محدوده حمایتی، درصورتی که بازار در همین محدوده ها بتواند حجم بخورد و در اصطلاح کف سازی نماید، می توان امیدوار بود که رفته رفته اعتماد دوباره به بازار جلب شده و طرف تقاضا قوی تر شود.

در خبرنگاران ببینید:لغو جلسه سران قوا با موضوع بورس

بورس یا پارکینگ پول های خسته؟ l پول نیست یا اعتماد؟

ابراهیم جباری | کارشناس بازار سرمایه

زمانی که کتب روانشناسی معامله و خریدوفروش را می خوانیم، متوجه می شویم که رکن اساسی شکل دریافت یک معامله اعتماد است. ازلحاظ روانشناسی و استاندارد رفتاری، مردم ایران زود اعتماد می کنند، گرچه که این اعتماد تا حدودی خدشه دار شده است. اما اثبات این سخن را می توان در رویدادهای انتخاباتی و دیگر رویدادهای ملی مشاهده نمود.

با حرکت دیروز بازار، قدری معاملات امروز روان تر بود، اما لیدر سنتی بازار یعنی #خساپا هنوز قصد حرکت را ظاهراً ندارد. درصورتی که لیدر بازار یعنی #خساپا حرکت خود را شروع کند می توان به افزایش حجم معاملات امیدوار بود. حرکت حقیقی ها در بازار و انجام خریدوفروش، آن هم پس از یک اصلاح عمیق، نشان دهنده این است که برخلاف نظر بسکمک از کارشناسان بازار از پولی رنج نمی برد بلکه از بی اعتمادی رنج می برد.

این بدین معنی است که پول های نقد در حساب کارگزاری ها پارک شده و آماده حرکت بازار است. البته در کانال های مختلف نیز می توانیم ببینیم که بیشتر کانال ها، سیگنال های خرید را به قصد نوسان صادر می کنند.

بنابراین باید گفت که پول موجود است، اما این سرمایه به زیر سایه اعتماد و ارتباط جلو نمی رود تا معاملاتی شکل بگیرد.

مع الوصف باید راهکارهایی را برای بازار در نظر گرفت که می تواند به حرکت بازار کمک کند:

1- افزایش معاملات کدهای حقوقی نه در راستای حرکت مثبت بازار، بلکه در راستای تعدیل حرکت سهام

2- رفع محدودیت ها و تکلف دریافت اعتبار برای کدهای پر تراکنش

3- حمایت موازی از سهم های کوچک برای احیای حرکت بازیگردان های حقیقی بازار

4- حمایت از کانال های تحلیلی تلگرامی به منظور افزایش تحلیل و صدور سیگنال های تحلیلی

به هرروی، افق بازار روشن است و می توان بازاری متعادل را در اواسط اردیبهشت پیش بینی نمود.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 4 خرداد 1400 بروزرسانی: 4 خرداد 1400 گردآورنده: gigablog.ir شناسه مطلب: 9223

به "پیش بینی بورس در اردیبهشت، انتظار بورس درباره برجام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش بینی بورس در اردیبهشت، انتظار بورس درباره برجام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید