چرا نوزاد زردی می گیرد؟

به گزارش گیگابلاگ، فرهاد چوبدار، در تبادل نظر با شبکه سلامت سیما، در پاسخ به این سوال که دلیل بروز زردی در نوزادان چست، گفت: دلیل زردی در نوزادان بیلی روبین حاصل از متابولیسم گلبول های قرمز است (وقتی گلبول قرمز می شکند قسمتی از آن تبدیل به بیلی روبین می گردد، بیلی روبین فراوری شده به آلبومین موجود در خون متصل می گردد و به داخل کبد می ریزد، در کبد تحت فرآیندی تبدیل به بیلی روبین قابل دفع از بدن می گردد که به وسیله روده ها از بدن خارج می شوند.

چرا نوزاد زردی می گیرد؟

وی ادامه داد: در سیستم بدن نوزادان سیستم حمل و نقل بیلی روبین قوی نیست که باعث افزایش این ماده در خون نوزاد می شود اگر مقدار بیلی روبین در بدن نوزاد به 2 برسد این ماده در ملتحمه چشم و پوست نوزاد رسوب می نماید و زردی در بدن نوزاد قابل رؤیت می شود. خوشبختانه زردی فیزیولوژیک در تمام نوزادان رخ می دهد و صدمه ای ایجاد نمی نماید.

چوبدار اضافه کرد: اگر سطح بیلی روبین در خون نوزاد از مقدار مشخصی بالاتر رود، در همه اعضای بدن و بخصوص در مغز رسوب می نماید که متأسفانه باعث اثرات جبران ناپذیری در مغز می شود.

این استاد دانشگاه در پاسخ به این سوال که چرا زردی در نوزادان بیشتر ایجاد می شود، گفت: به علت کاهش مقدار اکسیژن در رحم مادر، تعداد گلبول های قرمز خون جنین بیشتر است و نیز نیمه عمر این نوع گلبول های قرمز (هموگلوبین F) در خون نوزادان کمتر است که در نتیجه، با تخریب بیشتر و فراوری بیلی روبین بیشتری در خون همراه خواهد بود.

وی ادامه داد: نوزادان به علت کمتر شیر خوردن در طی ساعت ها و روز های اول زندگی، تخلیه روده کمتری دارند که باعث تأخیر در خروج بیلی روبین از بدن نوزاد می شود، اینگونه است که نوزاد مبتلا به زردی فیزیولوژیک می شود.

چوبدار در پاسخ به این سوال که چه نوزادانی بیشتر در خطر زردی قرار دارند، گفت: نوزادان نارس بیشترین خطر برای ابتلاء به زردی را دارند، نوزادان مادران دیابتی، ناسازگاری بین گروه خونی مادر و نوزاد و بعلاوه بیماری فاویسم از دیگر دلایل افزایش زردی در نوزادان است. در این بین زردی شیر مادر جزو زردی های خوش خیم و نجیبی است که ممکن است طول کشنده باشد.

این فوق تخصص نوزادان، مقدار زردی فیزیولوژیک در نوزادان طبیعی و غیر نارس را حدود 14 دانست که با گذشت حدود 7 روز بهبود می یابد (این مقدار نباید بیشتر از 14 روز طول بکشد).

وی در پاسخ به این سوال که دلایل اصلی زردی طول کشنده در نوزادان کدامند، گفت: کم کاری تیروئید، عفونت ادراری و گالاکتوزیا از دلایل اصلی زردی های طول کشنده در نوزادان محسوب می شوند.

چوبدار گفت: تکامل مغز جنین از هفته بیست و هشتم زندگی اتفاق می افتد و بعد از تولد تا سرانجام دو سالگی مقدار مغز دو برابر برابر می شود، افزایش رشد مغز تا دو سالگی به طور مستقیم تحت تأثیر هورمون تیروئید است، بنابراین آنالیز مقدار هورمون تیروئید در بدو تولد از اهمیت ویژه ای برخوردار است (آزمایش تیروئید نوزادان جزو آزمایش های غربالگری کشوری است و بعد از روز پنجم تولد انجام می شود).

وی ادامه داد: عفونت ادراری در بچه ها زیر 4 سال و به خصوص در نوزادان، یک اورژانس محسوب شود، زیرا در نوزادان، کلیه مانند دیگر اعضای بدن در حال رشد است و در صورت ابتلای نوزاد به عفونت ادراری، ممکن است سلامتی کلیه نوزاد برای همه عمر از دست برود، عفونت کلیه در بچه ها باید به فوریت درمان شود.

چوبدار، از گالاکتوزیا به عنوان سومین علت زردی های طول کشنده نام برد: این بیماری یک بیماری متابولیکی است که با اختلال در یک آنزیم همراه است، کمبود این آنزیم موجب فراوری انواعی از متابولیت های سمی در بدن می شود که با عارضه هایی چون: آب مروارید (کاتاراکت)، عوارض مغزی و از همه مهمتر عوارض کبدی همراه است.

وی، بیماری متابولیک گالاکتوزیا را تنها ممنوعیت مطلق مصرف شیر مادر دانست و بر ضرورت آنالیز این سه نوع بیماری در روز های اول پس از تولد تاکید نمود.

منبع: فرارو
انتشار: 23 بهمن 1401 بروزرسانی: 23 بهمن 1401 گردآورنده: gigablog.ir شناسه مطلب: 18944

به "چرا نوزاد زردی می گیرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا نوزاد زردی می گیرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید