چهچیزی مانع حضور VAR در ایران شد؟ ، باز هم پای انتخابات در میان است

به گزارش گیگابلاگ، داوود رفعتی با ارائه شرحاتی، شرح داد که چرا بر خلاف برنامه های ریخته شده، فوتبال ایران نتوانست در نیم فصل دوم لیگ نوزدهم از سیستم کمک داور ویدیویی بهره مند شود.

چهچیزی مانع حضور VAR در ایران شد؟ ، باز هم پای انتخابات در میان است

به گزارش خبرنگاران، ابتدای لیگ نوزدهم قول هایی از سوی مسوولان داوری برای بهره وری از سیستم VAR در نیم فصل دوم لیگ برتر داده شد که این وعده ها عملی نشد. حسین عسگری، پیشکسوت داوری چند روز پیش انتقاداتی از مسوولان داوری وقت برای عملی نشدن این وعده انجام داد که داوود رفعتی، رییس پیشین دپارتمان داوری توضیحاتی را در این خصوص ارائه کرد.

رفعتی در گفت وگو با خبرنگاران درباره عملی نشدن حضور سیستم VAR در فوتبال ایران گفت: ما برنامه ای را به فیفا ارائه داده بودیم که طبق آن، کارهای لازمه برای آموزش و استفاده از سیستم کمک داور ویدیویی در ایران تا آذر ماه سال گذشته به انتها می رسید و ما می توانستیم از نیم فصل دوم لیگ نوزدهم این سیستم را در لیگ برتر داشته باشیم.

او ادامه داد: دانیال مرادی که اکنون عضو دپارتمان داوری است، سال گذشته با من به کلاس های برگزار شده در قطر آمد و در زمان ابراهیم شکوری، سرپرست دبیرکلی وقت کارهای ارئه برنامه VAR به فیفا صورت گرفت. طبق این برنامه ما عکس محل قرارگیری دوربین ها را به باشگاه ها و ورزشگاه ها ارسال کردیم و زمانی که من به لهستان رفته بودم با یک شرکت خارجی برای خرید 16 دستگاه به توافق رسیدیم؛ 15 دستگاه برای ورزشگاه های تیم های لیگ رجحان و یک دستگاه هم برای مرکز ملی فوتبال برای آموزش داوران.

رییس پیشین دپارتمان داوری درباره برنامه ارائه شده به فیفا برای راه اندازی سیستم VAR در ورزشگاه های کشور گفت: ما برای این که در زمان صرفه جویی کنیم، حداقل تعداد داور یعنی 24 داور را که شامل 3 داور برای اتاق VAR برای 8 بازی در یک هفته را انتخاب کردیم که 6 ماه آموزش آن ها زمان می برد. طیق این برنامه باید هر هفته داوران را طبق قانون فیفا، 90 دقیقه آموزش می دادیم و فیلم های گرفته شده از این جلسات آموزشی هفتگی را برای تایید به فیفا ارسال می کردیم. هم زمان نیز از مرکز نوآوری فیفا برای بازدید از سیستم و ورزشگاه های ما به ایران می آمدند و فرایند کار بدین شکل پیش می رفت و حتی مهدی تاج و ابراهیم شکوری نیز در جریان آن بودند و مطمئنا از نیم فصل دوم لیگ نوزدهم، می تواسنتیم VAR داشته باشیم.

او درباره هزینه های کمک داور ویدیویی گفت: ما در این باره با باشگاه ها جلسه گذاشته بودیم و قرار بود هزینه های آن را با یوروهای نیمایی و به کمک فدراسیون فوتبال تامین کنیم. قیمت هر دستگاه 45 هزار یورو بود که ما با صحبت با این شرکت خارجی، برای 16 دستگاه، 15 درصد تخفیف گرفتیم تا هر دستگاه برای ما چیزی حدود 36 هزار یورو در بیاید. خوبی این سیستم پرتابل بودن آن بود و می توانست از ورزشگاه تیم های سقوط کرده به ورزشگاه های تیم های صعود کرده به لیگ برتر انتقال پیدا کند.

رفعتی در انتها گفت: با وجود صحبت های حسین عسگری، کارها و وعده های ما تبلیغاتی نبودند. به هر حال من چیزهای زیادی از او یاد گرفته ام و به نوعی استاد من است اما او اطلاعات کافی را در زمینه VAR ندارد. اگر تیم VAR کمیته داوران تغییر نمی کرد و یک سری عزل و نصب ها اتفاق نمی افتاد، اکنون می توانستیم در ایران از سیستم کمک داور ویدیویی بهره ببریم. امیدوارم انتخابات فدراسیون فوتبال هر چه زودتر برگزار شود و تکلیف این قضیه هم روشن شود تا ضرر فوتبال ما از اشتباه های داوری کم تر شود.

راوه بلاگ: راوه بلاگ | با مجله صنعتی راوه همراه باشید

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: gigablog.ir شناسه مطلب: 7277

به "چهچیزی مانع حضور VAR در ایران شد؟ ، باز هم پای انتخابات در میان است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چهچیزی مانع حضور VAR در ایران شد؟ ، باز هم پای انتخابات در میان است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید