چگونه خانه را خنک نگه داریم

به گزارش گیگابلاگ، از بستن پنجره ها در طول روز گرفته تا تهیه دستگاه تهویه هوای دست ساز، این همه آن چیزی است که برای پایین نگاه داشتن دما در خانه می توانید انجام دهید

چگونه خانه را خنک نگه داریم

جهت دریافت خدمات پتینه کاری ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

با توجه به سرد و بارانی بودن اغلب روز های سال در بریتانیا، روز های گرم تابستانی همان چیزی است که بیشتر ما در این کشور مشتاقانه در انتظارش هستیم. اما، با آن که روز های گرم تابستان ممکن است برای بسیاری از ما لذتبخش باشد، مهم است که فراموش نکنیم، چیزی به نام بسیار داغ وجود دارد.

این هفته، کارشناسان پیش بینی وضع هوا در اداره هواشناسی، هشدار هایی را درباره آسمان صاف و آبی صادر کردند و گفته اند که درجه حرارت به نظر می رسد که در اغلب اوقات هفته بالا خواهد بود. در شرایط موج هوای داغ در بخش هایی از جنوب و مرکز انگلیس، درجه حرارت به متوسط یا حداکثر 30 درجه سانتیگراد خواهد رسید و دمای شبانگاهی نیز برای بسیاری بالا خواهد بود.

اندی پیچ، رییس بخش سنجش حرارت در اداره هواشناسی انگلیس گفت: بیشتر مناطق جنوبی انگلیس و مناطق شرقی ویلز شاهد تداوم موج گرما تا اواسط هفته آینده خواهند بود، و درجه حرارت حداقل تا متوسط 30 درجه سانتیگراد خواهد بود.

او گفت: ما در آخر هفته پیش رو شب های داغ و شرجی استثنایی نیز خواهیم داشت که ممکن است با باقی ماندن دمای شبانه تا بالای 20 درجه در بخش هایی از جنوب شرق انگلیس، تا رکورد تازه ای پیش برود.

ایشانی کار-پوکایاشا، مشاور بخش بهداشت عامه در خدمات سلامت همگانی انگلیس اضافه نمود: بسیاری از ما از هوای گرم تر استقبال می کنیم، اما کنار آمدن با این هوا ممکن است برای بعضی افراد مشکل باشد.

این تابستان، بسیاری از ما به دلیل کووید19، وقت بیشتری را در خانه می گذرانیم. بسیاری از خانه ها بیش از حد گرم می شوند و بنابراین مهم است که حواس مان به سالمندان و مبتلایان به بیماری های زمینه ای باشد، به ویژه اگر تنها زندگی می نمایند و ارتباط اجتماعی چندانی ندارند.

اداره هواشناسی بریتانیا در توییتی نوشت:

سطح اشعه ماوراء بنفش در بیشتر مناطق انگلیس و ویلز، امروز و فردا بالا و همراه با آفتاب شدید در میان رگبار های طوفانی خواهد بود.

کارپوکایاشا گفت: مهم ترین توصیه، اطمینان از این نکته است که این افراد دچار کم آبی نشوند، خنک باشند، و بدانند که چطور خانه هایشان را خنک نگه دارند. از بستن پنجره ها در طول روز گرفته تا تهیه دستگاه تهویه هوای دست ساز، این همه آن چیزی است که برای پایین نگاه داشتن دما در خانه می توانید انجام دهید:

پرده ها را بکشید

با آن که باز نگه داشتن پرد ه ها و کرکره ها و اجازه دادن به تابش نور آفتاب به خانه، وسوسه انگیز است، اما برنامه موج گرمای انگلیس می گوید، این کار می تواند دمای خانه شما را افزایش دهد. در عوض، این اداره پیشنهاد می نماید که پرده ها را در طول روز بکشید و می گوید که مردم باید حواسشان به کرکره های فلزی و پرده های تیره رنگ نیز باشد، چرا که این ها می توانند گرمای بیشتری را جذب نمایند.

توصیه نامه می گوید: جایگزین کردن یا قراردادن مواد منعکس نماینده در میان فضای موجود میان این پرده ها و شیشه می تواند یک گزینه باشد.

پنجره ها را فقط شب ها باز کنید

طبق سازمان تامین انرژی او-وی -او در انگلیس، پنجره ها باید در طول روز بسته باشند، ولی وقتی که درجه حرارت آغاز به کاهش می نماید، می گردد دوباره پنجره ها را باز کرد. علتش این است که دما در شب کاهش قابل توجهی می یابد، به این معنی که بازکردن پنجره در اوقات شامگاهی می تواند به هوای خنک اجازه دهد تا در خانه جریان یابد.

این شرکت گفت: وسوسه باز کردن پنجره ها با مشاهده اولین علائم گرما، اقدامی است که ممکن است موجب پشیمانی تان گردد.

اگر در طول روز احساس کردید که دما زیادی داغ است و واقعا باز کردن پنجره برایتان الزامی است، حتما طوری این کار را انجام دهید که موجب کوران هوا گردد. به این معنی که پنجره ها را در دو سوی خانه باز کنید و در ها را باز بگذارید تا هوا بتواند آزادانه حرکت کند.

دستگاه تهویه هوای دست ساز خود را بسازید

کولر ندارید؟ مسئله ای نیست. با آن که داشتن پنکه برقی در هنگام افزایش دما به نظر یک راهکار قطعی می رسد، اما راهی هست که می تواند برای خنک تر کردن هوا مورد استفاده قرار گیرد. یک ظرف پر از یخ را مستقیما در مقابل پنکه قرار دهید و آن را روشن کنید. با ذوب شدن یخ، نسیم پنکه هوای خنک سطح یخ را پراکنده می نماید و نسیمی خنک را ایجاد می نماید، درست شبیه یک دستگاه کولر.

اگر یخ ندارید، یک تکه پارچه یا حوله خیس روی پنکه و همچنین قرار دادن کاسه های آب در گوشه و کنار خانه برای ایجاد رطوبت نیز، می تواند همان کار را انجام دهد.

گیاهان خانگی تهیه کنید

سازمان خدمات بهداشت همگانی، گفته است که نگاه داشتن گیاهان خانگی می تواند به آوردن رطوبت به اتاق های پر از وسائل یاری کند، و گیاهانی، چون گل چمچه ای و فیکوس درست مانند کولر طبیعی عمل می نمایند.

سازمان خدمات بهداشت همگانی انگلیس می گوید: کاشتن درخت و گل و گیاه و ایجاد فضا های سبز برای تقویت تبخیر و ایجاد سایه از جمله گزینه های دیگر است، چرا که دما در اطراف فضا های سبز می تواند چندین درجه خنک تر از اطراف باشد.

وسایل الکتریکی را خاموش کنید

بخش قابل توجهی از گرما، ناشی از کار کردن وسایل برقی در گوشه و کنار خانه است، بنابراین پرهیز از شارژ کردن وسائل برقی در طول شب و یا خاموش کردن آن ها می تواند به کاهش دمای داخلی یاری کند. به گفته دکتر نرینا راملاکان، کارشناس خواب در سایلنت نایت، دمای مناسب اتاق برای خوابیدن بین 16 تا 21 درجه سانتیگراد است و مغز شما احتیاج دارد که خنک تر از بقیه بدنتان باشد.

بنا به این دلیل او پیشنهاد می نماید که وسایل برقی را در اتاق خواب از برق بکشید، چرا که این کار باعث کاهش گرما و خاموش شدن پریز های برق می گردد. این کار به معنای آن است که تلفن هایتان را هم از شارژ بکشید. راملاکان گفته بود: خواب خوب شبانه برای پردازش اطلاعات در روز و همچنین احیا و متعادل سازی روحی و جسمی بدن، مهم است.

خاموش کردن چراغ ها

لامپ ها نیز مانند وسایل الکتریکی، گرما ایجاد می نمایند، و این امر زمانی که شما کوشش می کنید دما را خنک نگاه دارید، چاره ساز نیست. بنابراین، با خاموش کردن چراغ ها در مصرف برق نیز صرفه جویی کنید. شرکت او-وی-او گفته است که لامپ های معمولی به شکل ناکارآمدی نور ایجاد می نمایند و 90 درصد انرژی را در قالب فراوری گرما هدر می دهند.

به این ترتیب، روی آوردن به لامپ های کم مصرف، می تواند به کاهش فراوری حرارت و همچنین صرفه جویی در هزینه برق منجر گردد.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 21 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gigablog.ir شناسه مطلب: 4909

به "چگونه خانه را خنک نگه داریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه خانه را خنک نگه داریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید