چگونه دیابت خود را در گرمای شدید تابستان مدیریت کنید؟

به گزارش گیگابلاگ، تبیان/گرمای زیاد می تواند بر کنترل قند خونتان اثر بگذارد. اگر از انسولین استفاده می کنید یا قند خونتان به طور مؤثر کنترل نمی گردد، پس خطرات بیشتری طی ماه های تابستان تهدیدتان می نماید.

چگونه دیابت خود را در گرمای شدید تابستان مدیریت کنید؟

ما معمولاً نگرش مثبتی نسبت به تغییر فصل ها داریم و تابستان هم لذت ها و جاذبه های خاص خودش را دارد؛ اما اگر دیابت داشته باشید، ممکن است نسبت به گرمای زیاد تابستان حساس باشید.

گرمای زیاد می تواند بر کنترل قند خونتان اثر بگذارد. اگر از انسولین استفاده می کنید یا قند خونتان به طور مؤثر کنترل نمی گردد، پس خطرات بیشتری طی ماه های تابستان تهدیدتان می نماید. ناتوانی کنترل قند خون اغلب، اصلی ترین نگرانی بیماران مبتلا به دیابت است و بسته به مقدار فعالیت، افت سطح قند خون هم می تواند مسئله ای نگران نماینده باشد.

اگر دچار عوارضی از دیابت شده باشید که عصب های مربوط به غدد تعریق آسیب دیده باشند، ممکن است نتوانید به خوبی و آن طور که ضروری است عرق کنید. این اتفاق می تواند با افزایش دما جدی تر شده و باعث گرمازدگی گردد.

گرمای زیاد می تواند به داروها و ابزارهایی که با آن ها قند خونتان را تست می کنید هم آسیب بزند. همواره به بیماران توصیه می گردد که هم در تابستان و هم در زمستان، داروها و ابزارهای خود را طبق دستورالعمل آن ها نگهداری نمایند.

توصیه پزشکان این است که پیش از اینکه گرمای زیاد تابستان آغاز گردد، فکری به حال کنترل قند خونتان بکنید. اگر قند خون شما بیشتر اوقات بالاتر از 250 میلی گرم در دسی لیتر است، پیش از انجام فعالیت بدنی سنگین، در هر دما و آب و هوایی، سطح قند خونتان را بهبود دهید.

گرما چگونه روی شما اثر می گذارد؟

گرمای زیاد تابستان بر سطح قند خون اثر می گذارد. اینکه گرما چگونه بر سطح قند خونتان اثر می گذارد بستگی به چیزی که می خورید، هیدراته بودن یا نبودن بدنتان و بعلاوه مقدار فعالیتتان دارد.

اگر گرمای هوا و فعالیتتان باعث گردد زیاد عرق کنید، ممکن است بدنتان دهیدراته شده و در نتیجه سطح قند خونتان بالا رود.

اگر بدنتان کم آب گردد هم سطح قند خونتان بالا خواهد رفت. این اتفاق می تواند منجر به تکرر ادرار شده و این مسئله هم دهیدراسیون بدنتان را تشدید می نماید و حتی سطح قند خونتان را بالاتر می برد. یعنی در واقع در یک سیکل معیوب گرفتار خواهید شد.

اگر درمان شامل انسولین بگردد، شرایط پیچیده تر هم خواهد شد. دهیدراسیون باعث می گردد خون رسانی به پوست کاهش یافته و در نتیجه، توانایی بدن برای جذب انسولینی که تزریق نموده اید کمتر گردد.

گرما چگونه بر داروهایتان اثر می گذارد؟

بیشتر انواع انسولین می توانند دمای بین 33 تا 35 درجه سانتی گراد را تحمل نمایند. قرار دادن انسولین در هر دمایی بالاتر از این باعث می گردد داور فوراً خراب گردد. پس اگر در هوای گرم انسولین با خود حمل می کنید حتماً به این مسئله توجه داشته باشید.

هرچند فکر خوبی است که انسولین و گلوکاگن را در یخچال نگهداری کنید؛ اما سرمای زیاد هم مانند گرمای زیاد می تواند داور را خراب کند و باعث گردد دارو بی تأثیر و غیرقابل مصرف گردد. دمای بالا می تواند بر دیگر داروها و ابزارهای کنترل قند خون هم اثر بگذارد. پس نباید فراموش کنید چیزهایی مانند چسب های تست و ابزارهای مانیتورینگ را هم در دمای مناسب نگه دارید تا کارایی و دقت خود را از دست ندهند.

تنظیم دوز انسولین

فعالیت بدنی معمولاً باعث می گردد سطح قند خون پایین بیاید و احتیاج به انسولین کمتر گردد. اگر ناگهان ورزش را آغاز کنید ممکن است در معرض افت قند خون قرار بگیرید.

بنابراین اگر در گرمای زیاد فعالیت می کنید، باید بدانید که هم ریسک افت قند خون شما را تهدید می نماید و هم ریسک افزایش قند خون. یعنی شما باید بیشتر مراقب باشید و پیش از ورزش و فعالیت، سطح قند خونتان را آنالیز کنید. توصیه می کنیم پیش از آغاز فعالیت بدنی، دوز انسولین خود را تنظیم کنید.

به طور کلی در هر شرایط آب و هوایی همواره خوب است پیش از افزودن فعالیت بدنی به روتین روزانه خود، توصیه های لازم را از پزشکتان بگیرید.

نکاتی برای مدیریت قند خون

اجازه ندهید گرمای هوا باعث گردد خانه نشین شوید. شما می توانید در صورت رعایت یک سری موارد، در هر آب و هوایی به فعالیت های بیرون از خانه بپردازید و از انواع فعالیت های بدنی لذت ببرید.

. زیاد آب بنوشید. هیدراته نگه داشتن بدن برای هر کسی خصوصاً طی فعالیت های بدنی مهم است و اهمیت ویژه ای برای بیماران دیابتی دارد.

. از دهیدراته شدن بدن جلوگیری کنید. یک بطری آب یا نوشیدنی ورزشی کم کالری الکترولیت دار همراه خود داشته باشید.

. در صورت احتیاج، سطح انسولین خود را تنظیم کنید. از پزشک یا مراقب بهداشت خود سؤال کنید چگونه باید پیش از ورزش سطح انسولین خود را تنظیم نمایید (و گاهی اوقات کربوهیدرات بیشتری بخورید). معمولاً چند جلسه اول مراجعه شما به پزشک متمرکز بر موارد اضطراری تر است، مثلاً در کنترل گرفتن دیابت. در خصوص اینکه چگونه می توانید انسولین خود را تنظیم کنید تا برای فعالیت بدنی آماده باشید از پزشکتان بپرسید.

. سطح قند خونتان را مکرراً چک کنید. از آنجایی که هوای گرم می تواند سبب نوسان سطح قند خون گردد، بهتر است مکرراً قند خونتان را تست کنید. بدین ترتیب می توانید اقدامات لازم و به موقع برای تثبیت آن را انجام دهید. شما باید تا ساعت ها بعد از انتها فعالیت بدنی یا ورزش، مکرراً سطح قند خونتان را چک کنید. زیرا تأثیرات فعالیت بدنی بر قند خون معمولاً تا مدتی طولانی باقیست.

. برای درمان قند خون پایین مواردی را همراه داشته باشید. این ها شامل قرص گلوکز یا ژل گلوکز می گردد. اگر ریسک افت شدید قند خون را دارید باید کیت گلوکاگن هم همواره در دسترس تان باشد.

. خوراکی همراهتان داشته باشید. برخی از خوراکی ها می توانند به اسم جایگزینی برای غذا باشند و انواعی هم می توانند جلوی افت قند خون را بگیرند. در خصوص برترین موارد با متخصص تغذیه مشورت کنید.

. از داروها و وسایل کمکی تان خوب نگهداری کنید. شما باید از انسولین، کیت گلوکاگن و دیگر وسایل مربوط کمکی مربوط به دیابتتان خوب نگهداری کنید، در هر آب و هوایی خصوصاً در محیط بیرون از خانه. در هوای گرم در اتومبیل حتماً کولر را روشن کنید تا وسایل و داروها خراب نشوند.

اگر از اتومبیل استفاده نمی کنید و مجبورید مسافت یا زمان طولانی در هوای گرم باشید باز هم باید فکری بکنید تا داورها خصوصاً پمپ انسولین در معرض دمای زیاد قرار نگیرد. بسته به موقعیت شما و طول مدت فعالیتتان ممکن است لازم گردد سطح گلوکز خود را مکرراً چک کنید. در شرایط خاص (اگر هوا بی نهایت گرم است یا مدت زمان طولانی بیرون هستید)، موقتاً از یک انسولین طولانی اثر (long-acting insulin) همراه با تزریق انسولین در زمان وعده غذایی به جای پمپ انسولین بهره ببرید.

. از آفتاب سوختگی پیشگیری کنید. آفتاب سوختگی به بدن تنش وارد نموده و می تواند سطح قند خون را بالا ببرد. از ضدآفتاب با طیف گسترده استفاده نموده و عینک آفتابی بزنید.

. مدت زمانی که قرار است در هوای بسیار گرم بیرون باشید را محدود نمایید. هرچند توصیه می کنیم در ماه های گرم و سرد سال هم فعال باشید اما این را هم توصیه می کنیم که سعی کنید در ساعاتی که دمای هوا خیلی بالا یا خیلی پایین است بیرون نروید. با رعایت چند اصل ساده می توانید از فعالیت های خود لذت ببرید و در هر هوایی، سبک زندگی سالمی داشته باشید.

منبع: همگردی
انتشار: 3 مرداد 1400 بروزرسانی: 3 مرداد 1400 گردآورنده: gigablog.ir شناسه مطلب: 9940

به "چگونه دیابت خود را در گرمای شدید تابستان مدیریت کنید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه دیابت خود را در گرمای شدید تابستان مدیریت کنید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید