کشف سیاه چاله ای 50 هزار برابر جرم خورشید، دانشمندان گامی دیگر به سمت کشف ماده سیاه نزدیک شدند

به گزارش گیگابلاگ، آخرین تصاویر ارسالی از تلسکوپ فضایی هابل دانشمندان را از وجود سیاه چاله ای غول پیکر در کهکشان راه شیری آگاه کرد.

کشف سیاه چاله ای 50 هزار برابر جرم خورشید، دانشمندان گامی دیگر به سمت کشف ماده سیاه نزدیک شدند

به گزارش خبرنگار حوزه علم، فناوری و دانش بنیان گروه دانشگاه خبرگزاری گیگابلاگ، از زمان پرتاب تسلکوپ فضایی هابل به مدار زمین در ابتدای دهه 90 میلادی تا کنون دانشمندان توانسته اند با استفاده از تصاویر ارسالی این تلسکوپ اجرام آسمانی بسیاری را شناسایی و در مورد آن ها به تحقیق بپردازند.

آخرین تصاویر ارسالی از هابل جرم آسمانی بسیار بزرگی را در فاصله 740 میلیون سال نوری از کره زمین نشان می دهد. دانشمندان پس از بررسی این تصاویر دریافتند جرم آسمانی مذکور سیاه چاله ای 50 هزار برابر بزرگ تر از خورشید است.

تسلکوپ هابل قادر نیست تصویر مشخصی از اجرام آسمانی در فضا را به مراکز تحقیقاتی در زمین ارسال کند در واقع تصاویری که علاقه مندان به علوم فضایی با نام عکس گرفته شده در فضا مشاهده می کنند ترکیبی از هزاران تصویر کوچک از نقطه ای در کیهان است. دانشمندان با استفاده از الگوریتم های خاصی این تصاویر را در کنار هم قرار داده و تصویر جامعی را به وجود می آورند.

محققان دانشگاه نیوهمپشایر سیاه چاله ای که به تازگی کشف شده است دارای اهمیت بسیار زیاد و به عنوان حلقه ای مفقوده از فرایند شکل گیری جهان می دانند. بیشتر سیاه چاله هایی که تا به امروز کشف و رصد شده اند در اصل از انفجار و فروپاشی ستاره های غول پیکر شکل گرفته اند ولی به اعتقاد دانشمندان این سیاه چاله بسیار بزرگ تر از آن است که از نابودی ستاره ای شکل گرفته باشد.

چنین مسئله ای سوال های زیادی را در مورد این سیاه چاله مطرح کرده و دانشمندانی از سراسر جهان را به آن واداشته است که هرچه زودتر پاسخ یا پاسخ هایی را در مورد آن بیابند. دیگر موضوع جالب توجه در مورد این سیاه چاله موقعیت قرارگیری آن در مرکز کهکشان است. معمولا سیاه چاله ها در فضاهای دور افتاده کیهان و در مناطق ناشناخته قرار دارند.

سیاه چاله ها با ایجاد جاذبه بسیار قوی سایر اجرام فضایی را به درون خود می کشند و آن ها را نابود می سازند. لذا اگرچه سیاه چاله های کوچک قادر به حرکت دادند سیاره های بسیار بزرگ نیستند ولی سیاه چاله ای که به تازگی کشف شده است می تواند حتی بزرگ ترین سیاره ها را نیز به درون خود بکشد.

تلسکوپ فضایی هابل علاوه بر رصد همه اجرام آسمانی با ارسال اشعه ایکس به سمت جسم مورد نظر خود نوع ساختار، مواد تشکیل دهنده و میزان تقریبی انرژی موجود در آن را بررسی می کند. هم اکنون گروهی متشکل از دانشمندان فرانسوی، انگلیسی و آمریکایی مشغول کار بر روی این پروژه هستند.

با کسب اطلاعات بیشتر از این سیاه چاله احتمالا رازهای بیشتری از این اجرام کمتر شناخته شده کیهان کشف می شود و علومی فضایی تا حد زیادی به سمت تکامل پیش می رود. بخش بزرگی از مواد تشکیل دهنده سیاه چاله ها ماده ای ناشناخته به عنوان ماه سیاه است. هنوز هیچ دانشمندی در جهان از نوع و ترکیب سازنده این ماده اطلاعی ندارد. از آنجایی که بخش اعظم کیهان از این ماده تشکیل شده نمی توان با قطعیت در مورد نوع ساختار اجرام مختلف سخن گفت و تنها باید به فرضیه ها بسنده کرد.

ماده سیاه در کل فضای کیهان در حال گسترش است و ساختارهایی که از آن شکل گرفتند نیز بدون لحظه ای توقف بزرگ تر می شود. لذا سیاه چاله یاد شده نیز قطعا در مدت میلیاردها سال بزرگ تر شده و به حجم کنونی رسیده است.

انتهای پیام/4144/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 8 خرداد 1399 بروزرسانی: 8 خرداد 1399 گردآورنده: gigablog.ir شناسه مطلب: 3377

به "کشف سیاه چاله ای 50 هزار برابر جرم خورشید، دانشمندان گامی دیگر به سمت کشف ماده سیاه نزدیک شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف سیاه چاله ای 50 هزار برابر جرم خورشید، دانشمندان گامی دیگر به سمت کشف ماده سیاه نزدیک شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید