کیش و قشم ارمنستان را دور می زنند؟

به گزارش گیگابلاگ، ازدحام سفر از ایران برای تزریق واکسن در ارمنستان، پرونده جایگزینی منطقه ها آزاد ایران از جمله کیش و قشم را به اسم مقصد گردشگری واکسن در ایران باز کرد. اما آیا این جزایر بضاعت و زیرساخت پذیرش مسافران ویژه واکسن را دارند؟ آیا اضافه کردن واکسن کرونا به بسته سفر، مسافرت در داخل ایران را گران تر نمی کند؟

کیش و قشم ارمنستان را دور می زنند؟

با ما سفر کنید و با تور ارمنستان ارزان از کشور جذاب همسایه دیدن کنید و شهر زیبای ایروان را ببینید.

به گزارش ایسنا، بخش خصوصی تا کنون در زمینه واردات واکسن کرونا به ایران ناکام مانده است. با این وجود، دبیرخانه شورای عالی منطقه ها آزاد در نامه ای از وزارت بهداشت درخواست مجوز واردات واکسن به جزایر کیش و قشم را داشته تا آن ها را به مقصد توریستی واکسن و ایمن تبدیل کند.

وزارت بهداشت هنوز پاسخی به این خواسته نداده است. مسؤولان منطقه ها آزاد، اما معتقدند موافقت با واردات واکسن با انگیزه تقویت توریستی و سفر، از برون رفت ارز و آبرو آن چنان که در ماجرای ارمنستان رخ داد، جلوگیری خواهد نمود. اما این پیشنهاد، چقدر هزینه سفر را تغییر می دهد و ایران را در صندلی مقصدی ایمن برای سفر توریستان داخلی و خارجی قرار می دهد؟

این سوال ها در نشستی رسانه ای در بستر مجازی، با اعضای تشکل های توریستی سلامت و دیگر فعالان توریستی به بحث گذاشته شد.

جهانگرد خارجی با واکسن جذب ایران نمی گردد

آرش انیسیان ـ نایب رییس انجمن خدمات بین الملل سلامت ـ در پاسخ به این سوال که بهانه قرار دادن واکسن برای سفر به نقطه ای خاص مثل کیش و قشم، عامل گرانی هزینه های سفر نمی گردد؟ گفت: در اخلاق پزشکی موضوعی داریم به نام عدالت در سلامت. کشورها، دولت ها و سازمان های بهداشتی موظفند براساس اخلاق حرفه ای دسترسی تمام اقشار مردم را به خدمات سلامت از جمله واکسن، به صورت یکسان برابر برقرار نمایند.

به همین خاطر در هیچ کشوری، دولت ها به ازای تزریق واکسن کووید، هزینه ای دریافت نمی نمایند و این واکسن رایگان تزریق می گردد. این میان، چالش جدی وجود دارد که اجازه دهیم واکسن وارد گردد، اما مردم در ازای آن پولش را پرداخت نمایند، اگر هم پول ندارند صبر نمایند به وسیله کووکس واکسن وارد گردد که این رفتار از نظر حرفه ای و اخلاق پزشکی درست نیست.

او اضافه نمود: در کلان سیاستگذاری، باید همه اقشار جامعه به طور کامل واکسینه شوند، البته اولویت می تواند با کسب وکار های پرخطر باشد، از جمله راننده تاکسی، وسایل حمل و نقل عمومی و افرادی که در صنعت توریستی فعال اند. هنگامی که واکسن مازاد داشته باشیم از ظرفیت و مزیت رقابتی آن هم می توان برای جذب توریست استفاده کرد، ولی تا زمانی که مردم داخل کشور واکسینه نشده اند، قطعا نمی توان انتظار داشت افرادی برای واکسن به کشور ما سفر نمایند.

در کشور های همسایه، مردم تمایل زیادی به واکسیناسیون نشان نداده اند. از نظر فرهنگی و ذهنیت، مردم عراق و افغانستان، حتی ارمنستان ذهنیتی برای واکسیناسیون ندارند که حالا ما برای ترغیب آن ها به سفر واکسن ویژه ای را تامین کنیم. بعید است برای واکسیناسیون جهانگردی به ایران جذب گردد.

او با اشاره به فرآیند تامین واکسن، اظهار کرد: تا امروز بخش خصوصی پیروز نشده واکسنی را به فرودگاه امام برای ترخیص برساند، دلیل آن فرایند های پیچیده است. مثلا نامه های سازمان غذا و دارو برای معرفی شرکت خصوصی مجاز به خرید دارو و واکسن، سه یا چهار متن مختلف دارد. مگر شرکت ها برای یک هدف کار نمی نمایند؛ چرا متن های مختلف تهیه می نمایند؟ از طرفی، واکسن کالایی استراتژیک است که از اسفندماه سال گذشته فرایند واردات آن به کشور با دستور رییس جمهور شروع شد، اما تا کنون حمایتی از بخش خصوصی نشده که آن ها هم اقدام نمایند.

انیسیان با اشاره به بحث هایی که در مورد مافیای واکسن کووید شده است، گفت: این مافیا خیلی وقت ها تعمدی ایجاد می گردد و گاهی وقت ها هم اصلا وجود خارجی ندارد. در واقع، فرایند بروکراتیک به گونه ای پیش می رود که فقط گروهی خاص پیروز می شوند. در مورد واکسن، هنوز به جایی نرسیده ایم که تعمدی اتفاق افتاده باشد، اما نتیجه، وارد نشدن واکسن بوده است، حالا می خواهید نام آن را ناکارآمدی سیستم بگذارید یا مافیا.

او اضافه نمود: دولت یارانه بالایی را به دارو و درمان کووید اختصاص می دهد، ولی برای پیشگیری از کرونا و تامین واکسن آن، چندان هزینه نمی نماید و قیمت را بهانه می آورد و درخواست های مربوط به آن را رد می نماید. اتفاقا در مواردی که دولت وارد حوزه واردات شده، هزینه تمام شده بیشتر شده است، اما درخواست بخش خصوصی را به بهانه قیمت بالا رد می نماید.

نایب رییس انجمن خدمات بین الملل سلامت درباره این که ایران به لحاظ توریستی سلامت و همین طور جزایر کیش و قشم چقدر زیرساخت دارد که توریست خارجی را برای واکسن جذب کند و آیا اعتماد بین المللی نسبت به مقصد ایران به اسم توریستی سلامت شکل گرفته است که حالا واکسن عامل جذابی برای سفر به ایران دست کم از کشور های همسایه باشد، اظهار کرد: با توجه به دستورالعمل واکسن کووید، توریستان تزانزیت که ممکن نیست در ایران واکسینه شوند، واکسن ها دو دُز دارند و اخیرا هم به این جمع بندی رسیده اند که دُز سوم هم تزریق گردد. البته برای شخصی که کثیرالسفر است امکان واکسینه شدن در کشور دیگر وجود دارد، اما برای جهانگرد هایی که کوتاه مدت سفر می نماید، این پروژه عملیاتی نیست.

او اضافه نمود: در کشور زیرساخت تا حدی وجود دارد، ولی در ارتباط با واکسن، دسترسی به آن و مزیت رقابتی خیلی مهم است. در کشور های اطراف ما مردم تمایل زیادی به واکسیناسیون نشان نداده اند. از نظر فرهنگی و ذهنیت، مردم عراق و افغانستان، حتی ارمنستان ذهنیتی برای واکسیناسیون ندارند که حالا ما برای ترغیب آن ها به سفر واکسن ویژه ای را تامین کنیم. در کشور های دیگر هم دسترسی به انواع واکسن وجود دارد. هرچقدر زیرساخت فراهم کنیم، بعید است برای واکسیناسیون جهانگرد جذب کنیم.

او این شرح را افزود که در قالب ساختار عدالت در سلامت، هنوز واکسیناسیون خارج از برنامه ستاد ملی کرونا ممکن نشده و تزریق واکسن با اولویت بندی سنی و مشاغل پرخطر و بیماران درحال انجام است.

انیسیان علاوه بر این گفت: جامعه ایران، سیاست زده است، هر اقدامی انجام گردد منتقدانی خواهد داشت که در دل ستاد کرونا و دولت نگرانی هایی را ایجاد می نماید که بازتاب منفی در داخل و عرصه بین المللی داشته باشد. واقعیت این است که توریستی در کشور و دولت اولویت محسوب نمی گردد.

واکسن سفر را گران نمی نماید

ابراهیم پورفرج ـ رییس هیأت مدیره جامعه تورگردانان ایران ـ در ادامه بحث اظهار کرد: اتاق بازرگانی قرار بود احتیاج واکسن فعالان توریستی را تامین کند. از طرفی، جمعیت زیادی در ایران منتظر واکسن هستند. در همه کشورها، این دولت ها هستند که کوشش می نمایند واکسن مورد احتیاج شهفرایندان خود را تامین نمایند. مسلم است که کشور ما هم می توانست چنین کند. در منطقه ها آزاد هم می توانستند برنامه مشابه ارمنستان را اجرا نمایند. اما با فرایند پیچیده ای که برای واردات واکسن به ویژه به وسیله بخش خصوصی وجود دارد، بعید است اتفاقی رخ دهد.

او درباره تاثیر واکسن بر هزینه سفر، گفت: هزینه این واکسن آن قدر نیست که قیمت تور را بالا ببرد. مشکل اساسی وزارت بهداشت است، این وزارتخانه در ظاهر رابطه خوبی با بخش توریستی ندارد. برترین پیشنهاد ها را هم بدهید کسی گوش نمی نماید. توریستی در کشور ما هنوز درک نشده است، وگرنه اتفاقی که در ارمنستان افتاد می توانست در جزایر ایران و دیگر منطقه ها آزاد، رخ دهد. اتفاقا می توانست راه چاره خوبی باشد و امنیت و ایمنی را ارتقا دهد و به توسعه توریستی یاری کند.

این تورگردان درباره این که ممکن است هزینه سفر با افزودن مزیت واکسن در ابتدا افزایش پیدا نکند، اما آیا شرکت های توریستی از این فرصت استفاده نمی نمایند؟ اظهار کرد: شرکت های جهانگردی درحال حاضر به گردش اقتصادی بالا احتیاج دارند نه عایدی بالا. این شرکت ها می خواهند نیروی انسانی را که در شرف از دست رفتن است، حفظ نمایند.

او اضافه نمود: هتل ها، آژانس ها و اتاق بازرگانی برای واکسن می توانستند بودجه تامین نمایند، اما شرایط به این سمت پیش نرفت. توریستی تصمیم گرفته بود تور انجام دهد، نه این که فقط پول دربیاورد.

رییس هیأت مدیره جامعه تورگردانان ایران ادامه داد: توریستان خارجی اغلب دو سوال از ما می پرسند؛ آیا ایران ویزا می دهد و دیگر این که، شرایط واکسن در ایران چگونه است. ما جواب هیچ کدام را نمی دانیم. باید مسؤول این قضیه معین گردد و یکی باید جوابگوی این مسائل باشد. شرایط طوری شده که وزارت بهداشت بدون توجه به نظر و پیشنهاد های فعالان و شاغلان این حوزه، شخصا برای توریستی تصمیم می گیرد.

وزارت بهداشت طرح های توریستی را وتو می نماید

مصطفی سروی ـ عضو هیأت مدیره جامعه تورگردانان ایران ـ درباره تاثیر واکسن بر هزینه سفر، گفت: مگر ارمنستان این کار را نمی نماید، منافع این کشور از بابت سفر ایرانی ها به انگیزه دریافت واکسن به صورت غیرمستقیم تامین می گردد، چه اشکالی دارد این منافع برای ایران باشد؟

او در ارتباط با این سوال که با توجه به رکود و بیکاری فعالان توریستی، چقدر احتمال می رود با ورود بخش خصوصی توریستی به واردات واکسن و ترغیب مردم به سفر به بعضی نقاط کشور برای تزریق آن، هزینه سفر گران گردد و به نوعی واکسن بخش خصوصی عامل گرانی سفر گردد؟ اظهار کرد: این احتمال می رود که هزینه بالاتری گرفته گردد و یا غیرمستقیم روی قیمت ها تاثیر بگذارد، اما نرخ اصلی واکسن کرونا آن قدر نیست که هزینه سفر را گران تر کند. مگر این که یک سری از هتلداران هزینه واکسن را تامین نمایند و شرط را اقامت در همان هتل بگذارند و قیمت را افزایش دهند. در این شرایط هزینه سفر گران می گردد.

او با تاکید بر این که دولت به انحصار گرفتن واکسن را نمی پذیرد، افزود: حتی اگر بخش خصوصی یا هتلداران واکسن را وارد نمایند، خودشان امکان و شرایط تزریق آن را که ندارند. این واکسن ها باید تحت شرایطی خاص نگهداری و در اختیار دولت قرار داده شوند و متخصص آن را تزریق کند.

عضو هیأت مدیره جامعه تورگردانان ایران ادامه داد: یک سری از هتلداران کیش حاضر شدند هزینه واکسن را تامین نمایند، به شرطی که مردم به کیش سفر نمایند. البته هیچ الزامی برای اقامت در هتل های واردنماینده واکسن معین نشده است. هرچند که باید زیرساخت جزیره کیش را درنظر گرفت. نباید روالی پیش آید که پرواز این جزیره گران گردد و هزینه یک سفر کیش از ارمنستان گران تر تمام گردد.

هر دُز واکسن وارداتی با دلار آزاد حدود 600 هزار تومان است. این مبلغ در برابر هزینه عوارض خروج از کشور که مسافران ارمنستان برای دریافت دو دُز واکسن فقط باید یک میلیون تومان به دولت پرداخت نمایند، مبلغی نمی گردداو درباره ایجاد جذابیت برای سفر به ایران با واکسن، اظهار کرد: با توجه به واکسن های موجود در بازار نمی توانیم به توریستی ورودی فکر کنیم. به جز یک نمونه واکسن جانسون و جانسون، واکسن دیگری یک مرحله ای نیست و مدت زمان اقامت مسافران ورودی به میزانی نیست که دو دُز واکسن را تزریق نمایند. ما فقط می توانیم واکسن را برای تاسیسات توریستی تامین کنیم که مردم با اطمینان از خدمات آن ها استفاده نمایند.

سروی گفت: جامعه تورگردانان پروتکلی را برای ورود توریستان خارجی به ستاد ملی کرونا ارائه کرد که بر اساس آن توریستان واکسینه شده به شرط تست در ورود و سه روز پس از اقامت، امکان سفر به ایران پیدا نمایند. این طرح را وزارت میراث فرهنگی، توریستی و صنایع دستی در کمیته ای از ستاد بیان کرد، اما وزارت بهداشت آن را وتو کرد. توریستی ورودی برای دولت هیچ اولویتی ندارد. به ویژه با هجمه ای که پیش بینی می گردد با در اولویت قرار دادن توریستی در کشور پیش آید.

مجوز واردات واکسن را بدهند از عراق و افغانستان توریست می آوریم

حسین نکونام ـ رییس هیأت مدیره جامعه حرفه ای توریستی سلامت ایران ـ درباره چگونگی توجیه وزارت بهداشت درباره لزوم واردات واکسن مورد احتیاج توریستی، گفت: وزارت بهداشت اصلا مستمع مسائل توریستی نیست، اصلا وقت نمی گذارد. این وزارتخانه متولی اصلی بهداشت و درمان کشور است و موظف بود که واردات واکسن را پیگیری کند.

اوایل فرایند توزیع واکسن در جهان، تب بالایی داشت و بخش خصوصی نمی توانست اقدام کند، اما حالا در بسیاری از کشور ها واکسن ها درحال انقضاء است، مثل هنگ کنگ، ارمنستان و ...؛ سینوواکی که به وزارت بهداشت درخواست مجوز واردات آن را داده بودیم 22.5 دلار تمام می شد، هر دُز واکسن با دلار آزاد حدود 600 هزار تومان است. این مبلغ در برابر هزینه عوارض خروج از کشور که مسافران ارمنستان برای دریافت دو دز واکسن باید یک میلیون تومان به دولت پرداخت نمایند، مبلغی نمی گردد. از این دلیل واضح تر چه می توانست برای متقاعد کردن وزارت بهداشت باشد؟

وی ادامه داد: صنعت توریستی فلج شده است. نه حمایت دولتی داشتیم، نه در اقتصادیات یاری کردند. همه در حد شعار بود. هیچ اقدام واقعی و مؤثری ندیدیم. سازمان تامین اجتماعی برای بعضی از هتلداران توقیف اموال صادر کرد. اگر قرار باشد بخش خصوصی وقتش را بگذارد از وزارت بهداشت امتیاز بگیرد آب در هاون کوبیدن است، اما اگر وزارت بهداشت در این مدت به جای مانده با بخش گرشگری همکاری و همراهی کند، حاضریم برای تامین بخشی از بودجه واکسن ضمانت بدهیم. اگرچه این وظیفه ذاتی دولت است.

نکونام برخلاف دیگر فعالان حاضر در این نشست که معتقد بودند واکسن عامل جذابی برای توریستان خارجی نیست، گفت: معتقدم اگر وزارت بهداشت درست و اصولی کار کند، دولت از صنعت توریستی حمایت کند، زیرساخت لازم برای سفر توریستان به منظور واکسینه شدن در ایران وجود دارد. اگر شرایط ویزای درمان تسهیل گردد به ویژه برای بازار های هدف عراق و افغانستان، در این زمینه توریست خواهیم داشت. حداقل با بازاریابی و مدیریت درست بین 500 تا 700 هزار نفر را در شش ماه می توان جذب کرد. همین حالا متقاضیان زیادی برای درمان به ایران سفر می نمایند.

منبع: فرارو
انتشار: 10 مرداد 1400 بروزرسانی: 10 مرداد 1400 گردآورنده: gigablog.ir شناسه مطلب: 10068

به "کیش و قشم ارمنستان را دور می زنند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کیش و قشم ارمنستان را دور می زنند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید