ترسیم تاروپودهای عشق بر گستره گلیم شیریکی پیچ

به گزارش گیگابلاگ، بعد از یک دهه تحقیق بر دست بافته شهری، عشایری و روستایی باید گفت والاترین هنر این استان، هنر بافندگی است و این استان خالق زیباترین دست بافته هاست. این هنر شایستگی ارائه هویت و هنر ایرانی را دارد و لازم است که استان کرمان در آینده ای نزدیک به عنوان شهر جهانی دست بافته شهری، عشایری و روستایی نیز شناخته شود.

ترسیم تاروپودهای عشق بر گستره گلیم شیریکی پیچ

دست بافته استان کرمان برسه نوع شهری، روستایی و عشایری بافت تقسیم می گردد. دست بافته عشایری و روستایی بافت اغلب در بین ایلات و عشایر سیرجان، بافت، ارزوئیه، رابر، بردسیر، شهربابک، جیرفت، عنبرآباد، کهنوج، فاریاب، منوجان، قلعه گنج و رودبار جنوب و دست بافته شهری بافت بیشتر در مناطق شهری نشین راور، ماهان، کوهبنان، بردسیر، رفسنجان، جوپار، گلباف و خود شهر کرمان و مناطق تحت پوشش آن بافته می گردد. در مناطق عشایر نشین از جمله سیرجان، همان بافندگی که در گذشته قالی و سایر دست بافته عشایری و روستایی مانند قالی، خرجین، جوال، توبره، کشک دان، نمک دان و...بافته اند، در دهه های اخیر نیز همان طرح ها، نقش ها و رنگ ها را با همان تبحر و دانش و حتی بهتر از قبل در بافت گلیم شیریکی پیچ صرف کرده اند، که این ظرفیت، ارزش و قدمت در هنر بافندگی عشایری و روستایی استان کرمان دنیای شدن گلیم سیرجان را در پی داشت.

اقلیم و جغرافیای سیرجان

سیرجان یکی از مهم ترین شهرستان های استان کرمان است، این شهرستان در جنوب غربی استان کرمان واقع شده است و فاصله اش تا مرکز استان حدود 175 کیلومتر است.

این شهرستان یکی از مناطق خوش آب و هوای ییلاقی برای ایلات و عشایر استان کرمان به شمار می رود؛ به عبارتی این شهرستان یکی از مهم ترین مناطق عشایر نشین استان کرمان است و در گذشته ایلات و طوایف بومی و مهاجر بیشتر ییلاق شان را در آنجا به سر برده اند.

گلیم بافی در سیرجان

شهرستان سیرجان هم در داخل و هم در خارج از کشور، شهرت و جایگاه خاصی در تولید و تجارت دست بافته عشایری و روستایی به خصوص در ده های اخیر در گلیم (گلیم شیریکی پیچ و گلیم فرش) به دست آورده است و این اعتبار ریشه در ظرفیت های خاص جغرافیایی، اقتصادی، تاریخی و فرهنگی این منطقه دارد؛ همین عامل باعث شده سیرجان در بین شهرهای استان کرمان معروف تر و در نهایت دنیای گردد، امروزه تولید و فروش گلیم در منطقه سیرجان و حومه آن جلوتر از دیگر محصولات صنایع دستی از جمله قالی بافی، پته دوزی، ترمه بافی، مسگری و... و در صدر کالاهای صادراتی استان کرمان و شهرستان سیرجان است. به نوعی گلیم سیرجان در صدر کالاهای تولیدی و صادراتی صنایع دستی کشور واقع شده است.

گلیم و دیگر دست بافته های افشاری و غیرافشاری منطقه سیرجان در دنیا اعتبار و شهرت خاصی دارد. به مرور که عشایر در سیرجان و حومه آن تخت قاپو شدند، بالطبع دامداری کمرنگ شد و اغلب زنان عشایر به هنر گلیم بافی اشتغال پیدا کردند.

بیشتر زنان این شهر به حرفه بافندگی و برخی از مردان آن نیز به دادو ستد یا حرفه های وابسته به هنر بافندگی از جمله رنگرزی، دادوستد پشم، کرک و... سرگرم هستند.

آمار دقیق بافندگان منطقه سیرجان در جایی مستند نیست ولی متولیان امر در منابع مختلف از چهارده هزار بافنده سخن می گویند که همه آنان همیشه فعال نیستند.

بافندگی در سیرجان

تولید دست بافته در منطقه سیرجان، به دو گروه گلیم بافی، گلیمینه، تخت باف و قالی بافی، فرشینه و پرزباف تقسیم می گردد.

گلیم بافی در منطقه سیرجان، به لحاظ شیوه بافت به دو گروه ساده باف(پودگذاری) و پیچ بافت(پود پیچی) تقسیم می گردد. گروه ساده باف با تکنیک های ساده باف(پود نما، پودرو)، تک قلاب(متصل، تارپیوند)، جفت قلاب(دوقلابه، پود پیوند)، پود معلق، پود اضافه، چاک دار و تکنیک ترکیبی گلیم فرش بافته می شوند. از گروه پیچ باف یا پود پیچی به گلیم شیریکی پیچ باید اشاره کرد که مشهورترین و متداول ترین تکنیک بافندگی در منطقه سیرجان و حومه آن به شمار می رود. این تکنیک بافت، ثبت ملی و ثبت دنیای شده است.

گلیم

گلیم قدیمی ترین نوع دست بافته و محصولی است که از درگیری تاروپود پشمی یا تمام پشم و پنبه به دست می آید. بیشترین کاربرد گلیم به عنوان فرش زیر پا و دست بافته کیسه ای، توبره، خرجین، رکعت، مفرش و... سفره، گهواره بچه و پوشش و تزئین حیوان باربر (اسب، قاط و شتر) بوده است. اگرچه امروزه به شکل مدرن و غیر کاربردی (تزئینی) در خانه شهری نیز به کار می رود.

شیریکی پیچ

شیریکی پیچ از ترکیب دو کلمه شیریکی/شیریک و پیچ تشکیل شده که براساس تحقیق میدانی هر بخش در برگیرنده استدلالی جداگانه است. نام پیچ از بافت پیچ گونه گلیم آمده و عنوانی است که از گذشته به این تکنیک داده شده و تا به امروز نیز گاهی پسوند پیچ یا پیچ باف در دست بافته ای چون گلیم پیچ، کشک دان، قاشق دان و... در گویش عشایر این مناطق به کار رفته و لفظ شیریکی نیز از مفهوم شریک (کلمه ترکی که افشارها به شریک، شیریک می گویند) و از شریکی، مشترک کار کردن دو یا چند بافنده در بافت یک گلیم. در چند دهه اخیر بعد از تجاری شدن گلیم و تغییر اندازه و رواج دستمزدی بافت دو یا سه نفر بافنده مستقل برای بافتن یک گلیم به طور شریکی، بافت آن را برعهده داشته اند، گرفته شده است. البته برخی نیز بر این باورند که شیریک از پیچیدن پود به دور دو تار به وجود آمده است؛ چون پیچش خامه (نخ های رنگی) در بافت شیریکی پیچ به دور دو تار است ولی این باور منطقی نیست؛ به این دلیل که در بافت قالی پیچش خامه ها، به دور دو تار چله است.

تاریخچه گلیم شیریکی پیچ

از سرآغاز و تاریخچه بافت این تکنیک در کرمان اطلاعات دقیق و درستی نیست؛ اما مسلم است که کاربرد این تکنیک در مناطق عشایری کرمان با کوچ و تبعید ایلات و طوایف ترک، افشار و بچاقچی در دوران صفویه به منطقه کرمان در ارتباط بوده و بافت آن همان روشی است که بیشتر گلیم های قفقاز به خصوص قفقاز جنوبی و آسیای صغیر به آن روش بافته می شوند. همان طور که قبلا نیز اشاره شد، از تاریخچه بافت این تکنیک در منطقه، مستندات و اطلاعات دقیقی در دست نیست، اما پارچه های کتانی پیچ بافی در سوئیس کشف شده که متعلق به دو هزار سال پیش از میلاد است. بنابراین می توان گفت که در آن روزگاران از این گونه بافت استفاده می کرده اند. بقایایی از منسوجات پیچ باف کهن دیگری به دست آمده که در پرو، مصر و ایران بافته شده است.در منطقه کرمان نیز بر طبق شواهد می توان گفت، تکنیک مورد اشاره در دوران صفویه با کوچ و تبعید طوایف ترک به این منطقه رواج یافته است. به طوریکه بافت آن، همان روشی است که بیشتر سوزنی های قفقاز و آسیای صغیر، به آن روش بافته می گردد و لفظ ترکی آن سوماخ است که به ظاهر منسوب به شهر شماخی قفقاز است.

افشار و بچاقچی های پراکنده در منطقه کرمان، شاخه ای از اقوام ترک مناطق مختلف از جمله قفقاز و آسیای صغیر هستند که در دوران متمادی وارد سرزمین ایران و در دوره ای وارد استان کرمان شده و در مناطق بافت، سیرجان، ارزوئیه و بردسیر پراکنده شدند. افشارها طی دوران متمادی وارد کرمان شده اند، اما قدیمی ترین دورانی که از ورود این اقوام نام برده شده، دوران صفویه است. همان طور گه قبلا نیز اشاره شد؛ افشار و بچاقچی مهم ترین وارثان این نوع تکنیک گلیم بافی در منطقه سیرجان هستند. بنابراین، تاریخچه این تکنیک در استان کرمان و منطقه سیرجان به دوره صفویه برمی گردد.

منبع: گردشبان
انتشار: 18 دی 1399 بروزرسانی: 18 دی 1399 گردآورنده: gigablog.ir شناسه مطلب: 7199

به "ترسیم تاروپودهای عشق بر گستره گلیم شیریکی پیچ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترسیم تاروپودهای عشق بر گستره گلیم شیریکی پیچ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید